Zprávy / Festivalové

Festival Mladá kamera: filmy, soutěž, trojkoncert

Festival Mladá kamera: filmy, soutěž, trojkoncert

redakce | Zprávy / Festivalové | 14.03.2024

Městské kino v Uničově se ve dnech 21.–23. března stane dějištěm jubilejního 50. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí. Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů do 30 let, v doprovodném programu proběhnou retrospektivní projekce vybraných filmů z minulých ročníků, trojice koncertů a závěrečná afterparty.

O účast v soutěži letos bojovaly téměř dvě stovky filmů. Z nich organizátoři vybrali symbolických padesát, které se publiku a porotě představí ve třech kategoriích. Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy. V jejich tematickém zaměření rezonují problémy, s nimiž se dnes a denně potýká řada lidí: předsudky, netolerance, manipulace, pochybnosti, konzum, osamělost, morální dilemata – a proti nim překonávání vlastních strachů a hledání naděje. V samostatné kategorii budou soutěžit animované filmy vytvořené nejrůznějšími animačními technikami s širokým tematickým rozpětím: od filmů lyrických a abstraktních až po animovaný dokument o posledních věcech člověka. Třetí kategorii představuje devět filmů dokumentárních a experimentálních, mezi nimi také dva dokumenty ukazující několik lidských osudů, do nichž zasáhla probíhající válka na Ukrajině.

Vedle tuzemských snímků je do soutěže zařazeno osm filmů ze zahraničí – tři ze Slovenska a po jednom z Polska, Srbska, Německa, Íránu a Indonésie. Jejich kvality bude hodnotit odborná porota, v níž jako každý rok zasedne Martin Čihák, pedagog střihové skladby na FAMU. Vedle něj budou o nejlepších filmech rozhodovat zvukař Robert Slezák, scenárista a pedagog Štěpán Hulík a filmová dokumentaristka Adéla Komrzý. Pátým členem poroty se stane scenárista, herec a režisér Jiří Mádl.

Součástí festivalu budou filmařské konzultace s motion designérem a režisérem Lukášem Veverkou. První večer nabídne pamětnické ohlédnutí za půlstoletím filmařské soutěže, kdy budou mít diváci unikátní možnost vidět po mnoha letech i některé snímky uničovských filmařů, které přímo na Mladé kameře soutěžily. Festival uzavře v uničovském městském klubu trojkoncert, na němž zahrají Johuš Matuš, DVA a Ventolin.

Info

Mladá kamera
21.-23. 3. 2024
Městské kino Uničov
web festivalu
fb událost

foto © Jan Gabriel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Program festivalu MikuLOVE

redakce 25.05.2024

Festival již tradičně představí kapelu z Japonska - tentokrát Plastic Dogs, avantgardní formaci saxofonistky Ono Ryoko.

Groove Brno ohlašuje MonoNeona, Forq a Freak Power

redakce 24.05.2024

Coby pravák hraje MonoNeon na kytaru původně určenou pro leváky, ale bez toho, aniž by si otočil struny.

Mladí ladí jazz i na podzim

redakce 24.05.2024

Největší hvězdou bude argentinský hudební skladatel Gustavo Santaolalla.

Le Guess Who? oznamuje kurátory a prvních sto jmen

redakce 23.05.2024

17. ročník festivalu Le Guess Who? proběhne pod kuratelou hudebních průkopníků Arooj Aftab, Bo Ningen, Crystallmess, Darkside, Mabe Fratti a Touching Bass.

Knižní lázně v Mariánských Lázních

redakce 22.05.2024

Program vyznávající pestrost kultury v atmosféře lázeňského města připomene i výročí Franze Kafky a Bedřicha Smetany.

Hloubkový ponor na oslavě Hlubina

redakce 21.05.2024

Hloubkový ponor do podzemního světa kulturní scény, poslední návrat na místo vzniku a nová kolaborace.

Cool v plotě osciluje mezi žánry

redakce 21.05.2024

Letos vystoupí více než třicet umělců ze Španělska, Velké Británie, Polska, Slovenska a řada současných objevů z české scény.

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce 20.05.2024

Chris Botti přiveze do Brna vlastní kapelu pohybující se na hraně R´n´B, jazzu, funku a gospelu.

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace