Zprávy / Festivalové

Ji.hlavské trolejbusy rozezní pouliční umělci

Ji.hlavské trolejbusy rozezní pouliční umělci

redakce | Zprávy / Festivalové | 26.10.2016

Včera večer byl slavnostně zahájen jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Netradiční podívanou provedli všechny přítomné moderátorská dvojice Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5. Festival letos uvede také několik filmů z 16 a 35mm kopií – jak snímky v sekci experimentálních filmů, tak i významná díla ruské avantgardy. V jihlavských trolejbusech zahrají zkušení pouliční umělci, kteří pozvou na doprovodný program MFDF Ji.hlava.

Slavnostní zahájení festivalu se letos odehrálo v netradičním duchu. Součástí zahájení byl také křest nové knihy filmového historika Ivana Klimeše. Jeho kniha Kinematografie a stát v českých zemích 1895–1945 přináší pozoruhodně dramatický příběh nového média a nejvyšší instituce, jež má pravomoci o filmu jako médiu rozhodovat. "Jedním ze závěrů je také tvrzení, že centralizační proces završený zestátněním kinematografie byl velmi zásadním způsobem ovlivněn příkladem hitlerovského Německa," říká o své knize Ivan Klimeš. Na festivalovém zahájení byl také šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, který ocenil nejlepší televizní, online či video reportáž uplynulého roku.


S jedním z dalších dárků pro dvacáté výročí ji.hlavského festivalu - Trolley Buskers Tour - přichází výtvarnice Kateřina Šedá a dramaturg hudebního programu Pavel Klusák. Ti pro festivalové návštěvníky a obyvatele Jihlavy připravili na čtvrtek 27. října hudební cestu napříč městem. Od rána do večera budou na vybraných a nejvytíženějších trolejbusových linkách koncertovat zkušení buskeři. Nastoupí a vystoupí i Tomáš Vtípil, kterému se přezdívá výrobce hluku, TBee Girls, slovenská dvojčata, jejichž oblíbeným žánrem je americká country, rockband Inženýr Vladimír, specializující se na šíření nepopulární hudby, a mnozí další. "Nezapomeňte vystoupit," vzkazují cestujícím Pavel Klusák a Kateřina Šedá. Každý akreditovaný návštěvník může využívat služeb jihlavské MHD zcela zdarma.

Druhý ročník Konference Fascinace, letos zaměřený na hledání způsobů, jak experimentální filmy a videa prezentovat v kinech i mimo ně, se uskuteční už ve středu. "Letos klademe důraz na kurátorské, organizační i ekonomické aspekty prezentace experimentálních či avantgardních děl na festivalech vs. v galeriích," vysvětluje dramaturgyně MFDF Ji.hlava Andrea Slováková. V návaznosti na loňský ročník letošní Konference Fascinace nabídne účastníkům také retrospektivu experimentálních filmů ze střední a východní Evropy a z Islandu. Svoji režisérskou masterclass v 18:30 v kině Dukla přednese americký experimentátor Bill Morrison, jenž pro své filmy využívá různě poškozené filmové pásy. "Volání světla je pro mě čistou filmovou krásou. Myslím, že to vystihuje věčnou touhu, která propojuje kinematografii s pamětí – aby žádný jednotlivý okamžik nemohl být stopnut a uložen, že všechno pouze ubíhá před našima očima, prchavě a pomíjivě jako život sám," říká o jednom ze svých filmů Bill Morrison.

Součástí ji.hlavského programu bude také další zastávka celorepublikové jízdy Respekt tour. Ve středu 26. října v 19:30 se v DIODu uskuteční diskuze na téma ruské dezinformační kampaně a jejího vlivu na tuzemskou politiku. O tématu budou hovořit politolog Michael Romancov, voják a policista Karel Randák, který se v roce 2012 ucházel o post prezidenta ČR, a šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Debatu povede investigativní novinář a jeden ze zakladatelů týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016
Jihlava

www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Na Pohode vystúpi Donny Benét, B-complex a veľa ďalších

redakce 11.05.2024

Kráľovná slovenského dnb B-complex predstaví na Pohode najväčšiu show, akú dosiaľ pripravila.

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce 07.05.2024

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock.

MišMaš Párty se mění na MišMaš Mejdan

redakce 06.05.2024

Místo dvoudenního festivalu se uskuteční jednodenní mejdan.

Exit Festival se rozšiřuje

redakce 03.05.2024

Letošnímu ročníku festivalu, který se odehrává ve středověké srbské pevnosti, budou vévodit riffy Rage Against the Machine a Sepultury.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace