Zprávy / Festivalové

Na Blues Alive G. Love & Special Sauce nebo Robert Finley

Na Blues Alive G. Love & Special Sauce nebo Robert Finley

redakce | Zprávy / Festivalové | 21.06.2023

Festival Blues Alive, který proběhne od 16. do 18. listopadu v Šumperku již po sedmadvacáté, přidává k dosud oznámeným účinkujícím jako Tommy Castro, Alvin Youngblood Hart nebo Bernard Allison další velká světová nejen bluesová jména i doprovodné programy.

Do Šumperka přijede po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce. „Na jejich první vystoupení v Praze mnozí z nás vzpomínají bezmála se slzou v oku. Šlo o doposud jedinou příležitost se naživo s celým dokonale šlapajícím trojčlenným strojem setkat. V průběhu času formace přidávala do svého stylu další příměsi - rockovou, psychedelickou, folkovější či naopak funkovější, jazzovou i soulovou. Základ, se kterým před skoro třemi dekádami ukázali, že se blues dá dělat jinak, je ale v jejich hudbě pořád,” vysvětluje dramaturg Blues Alive Ondřej Bezr.


V Šumperku vystoupí také americký bluesový zpěvák Robert Finley, kterého objevil frontman The Black Keys Dan Auerbach. V jeho produkci vznikla dvě alba, která Finleyho v jeho šedesáti letech okamžitě zařadila do první ligy současné bluesové scény. Stylově je díky nevšednímu Auerbachovu citu propojila s Finleyho venkovskými kořeny a desky nesou výrazné autobiografické prvky.

Vůbec poprvé do Evropy a tedy i do Šumperka zavítá originální projekt Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha (vnuka Juniora Kimbrougha) a harmonikáře Damionan “Yella P” Pearsona. „Půjde o naprosto unikátní možnost setkat se s něčím zcela novým a přitom hluboko zapuštěným do těch nejdřevnějších mississipských kořenů. Memphissippi Sounds přijedou se svou originální muzikou vůbec poprvé do Evropy - a my budeme u toho,” láká Ondřej Bezr.

K dalším nově potvrzeným jménům patří baskytaristka Danielle Nicole, aktuální držitelka Blues Music Award v kategorii Instrumentalista roku, nebo první belgická kapela v historii Blues Alive Boogie Beasts. „Ta přiveze něco, na co budeme patrně dlouho vzpomínat. Špinavé rytmy, hypnotizující slide kytara, ječící foukací harmonika, hrubozrnně zkreslené zvuky,” dodává Ondřej Bezr. Zahraje také sedmičlenná polská formace Dark Leaves, dále britský písničkář James Harries, pražské power trio Cold Licks, kytarista Honza Ponocný s „one man band” projektem Cirkus Ponorka, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, jedna z nejvýraznějších a také nejenergičtějších současných písničkářek Jana Štromská, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, který letos slaví sedmdesáté narozeniny, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones, kteří na letošním Blues Alive oslaví deset let své existence.

Návštěvníci letošního Blues Alive se mohou také těšit na organizační novinky: „Rozvineme loni zavedený model dvou střídajících se pódií. Povýšíme Jam Stage na plnohodnotnou festivalovou scénu, na které budou vystupovat i výrazní zahraniční interpreti,” přibližuje další z organizátorů Štěpán Suchochleb.

Info

Blues Alive
16.–18. 11. 2023
Dům kultury, Šumperk
web festivalu

foto © se svolením festivalu Blues Alive

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace