Zprávy / Festivalové

Na Blues Alive třicet kapel

Na Blues Alive třicet kapel

redakce | Zprávy / Festivalové | 10.10.2023

Jak se již stalo tradicí, také letošní ročník hudebního festivalu Blues Alive v Šumperku nabídne unikátní jednorázový projekt. Tentokrát koncertně oslaví osmdesáté narozeniny dvou velikánů světového rocku a blues Micka Jaggera a Keithe Richardse, frontmanů kapely The Rolling Stones, která nedávno oznámila vydání nového alba.

Koncertní poctu připravuje kytarista, zpěvák a producent Honza Ponocný, který k ní přizval přední hudebníky české scény. Jak zdůrazňují pořadatelé, nepůjde o revival The Rolling Stones, ale především o představení jejich autorského mistrovství na skladbách ze sólových alb obou frontmanů. „V rámci sobotního odpoledního koncertu jejich tvorbu, s důrazem na skladby z jejich sólových drah, ale pochopitelně doplněné i ochutnávkami stounovských písniček, zahraje skutečná all stars sestava české hudební scény. Speciálním hostem koncertu pak bude americká zpěvačka Mikey Ariel,” líčí dramaturg festivalu Ondřej Bezr.

Jako hlavní hvězdy vystoupí po dvaceti sedmi letech od prvního tuzemského koncertu americká legenda blues, funku a hip hopu G. Love & Special Sauce, americký bluesový zpěvák Robert Finley, americký kytarista Tommy Castro a The Painkillers, kytarista, banjista a mandolinista Alvin Youngblood Hart, bluesrockový kytarista Bernard Allison nebo saxofonista a zpěvák Jimmy Carpenter. Návštěvníci uvidí také turné hudebníků Chicago Blues Festival nebo vůbec první evropský koncert Memphissippi Sounds Camerona Kimbrougha a harmonikáře Damiona “Yella P” Pearsona.


„Letos také nabídneme zajímavé pohledy na bluesový crossover - tedy na míchání blues s dalšími žánry a styly,” dodává dramaturg Ondřej Bezr. Jde například o GravelRoad, kteří mají bohaté zkušenosti s nejtemnější podobou blues a grunge. Francouzští Delgres unikátně míchají ortodoxní historické blues s karibskými rytmy. K dalším francouzským hostům patří Shaggy Dogs s divokou hudbou, které sama kapela říká „blues'n'roll fiesta”.

Festival rovněž přiveze zajímavé nové tváře bluesové scény, jako je britsko-norský kytarista Krissy Matthews, talentovaná původem australská zpěvačka a slidekytaristka Kara Grainger, šestičlenná formace ze západu Čech Steven's, nebo Dazed and Confused a Black Pin. Zahraje také baskytaristka Danielle Nicole nebo belgická kapela Boogie Beasts. Vystoupí také polská formace Dark Leaves, pražské power trio Cold Licks, písničkář Jakub Noha s kytaristou Petrem Bublákem, kytarista a občasný zpěvák Jan Martinek, kvarteto Readymade Backsliders a The Bladderstones. V krásném prostředí Klášterního kostela zahrají James Harries, projekt Cirkus Ponorka a Jana Štromská.

Program Blues Alive také obohatí doprovodné akce - jam sessiony, výstava fotografií bluesových hudebníků finského fotografa Pertti Nurmiho, ve Vlastivědném muzeu, masterclassy s kytaristou Krissym Matthewsem a představiteli North Hill Country Blues v Kultibaru Domu kultury, poslechové pořady publicistů Jiřího Moravčíka a Ondřej Konráda v Knihovně T. G. Masaryka nebo projekce biografického filmu Elvis v kině Oko.

více o festivalu zde

Info

Blues Alive
16.–18. 11. 2023
Dům kultury, Šumperk
web festivalu

foto © se svolením festivalu Blues Alive

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sharpe rozširuje festivalový a konferenčný program

redakce 22.02.2024

Od lokálneho rádia až po jednu z najvplyvnejších hudobných platforiem, ktorá nestratila silnú komunitu poslucháčov.

Festival filmu a vědy AFO, motiv: paměť

redakce 22.02.2024

Fanoušci dokumentárního filmu se letos mohou těšit na ambiciózní výlety do budoucí minulosti.

Festival Spectaculare má kompletní program

redakce 20.02.2024

Headlinery jsou britský hudební inovátor Clark, oxfordští Mammal Hands nebo ambientní Loscil & Lawrence English.

Panteón Rococó na Mighty Sounds

redakce 14.02.2024

Jejich charakteristický styl vychází z punku, ska, reggae, salsy i mariachi. To vše transformuje na podiu osmičlenný soubor v masu energie.

Brutal Assault: dřevní thrash i stoner

redakce 13.02.2024

Kapela Baroness, která byla se svým ambiciózním albem Gold & Grey nominovaná na Grammy, přiveze do pevnosti své nejnovější šesté studiové album Stone.

První letošní koncerty Prague Music Performance

redakce 12.02.2024

Prague Music Performance uvede hudbu avantgardisty Jamese Tenneyho i koncert šesti premiérových skladeb v jediném večeru.

Blues Alive přiveze držitele Blues Music Awards nebo Grammy

redakce 06.02.2024

Zahrají například Cedric Burnside, Eric Bibb, Albert Castiglia nebo Chuck Prophet.

JazzFestBrno přiveze Samaru Joy, Chrise Bottiho, Snarky Puppy, Bélu Flecka i Laufey

redakce 31.01.2024

Úvodní vystoupení Nduduza Makhathiniho zahajuje novou koncertní řadu Club Life.

Tallinn Music Week oznámil první jména

redakce 28.01.2024

Tallinn Music Week je jedním z nejuznávanějších eventů nové hudby, městské kultury a klíčových networkingových akcí.

Metronome Prague přiveze Michaela Kiwanuku

redakce 26.01.2024

Michael Kiwanuka zpívá vřelým hlasem o úzkosti i naději, o rasismu a policejní brutalitě, víře v sebe sama i o tom, co dnes znamená být lidskou bytostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace