Zprávy / Pozvánky

Přijedou Brìghde Chaimbeul, Irena a Vojtěch Havlovi i ML Buch

Přijedou Brìghde Chaimbeul, Irena a Vojtěch Havlovi i ML Buch

redakce | Zprávy / Pozvánky | 26.02.2024

Dánskou hudebnici a skladatelku ML Buch bude moci české publikum poprvé slyšet naživo 27. března v prostorách komunitního a kulturního centra Letohradská 10. Inspirace tradiční kulturou i hluboká citlivost – to spojuje skotskou dudačku Brìghde Chaimbeul a české hudebníky Irenu a Vojtěcha Havlovi. Společně se představí ve vršovickém prostoru Vzlet 22. dubna.

ML Buch tvoří svoji hudbu precizně a s citem – syrový materiál vzniká ponořením se do hraní, skládání tu funguje jako prostředek k vyvolání náhodných magických okamžiků. Její živá vystoupení, ať už sólová nebo v rámci skupiny, odrážejí lásku ke kombinování sedmistrunných elektrických kytar v otevřených laděních se syntetickými nástroji a elektronickými experimenty obecně. Prvky vaporwavu, shoegazu i devadesátkového indie rocku se potkávají se zkresleným hlasem vyprávějícím příběhy ze života ve virtuálním světě. 


Manželské duo Irena a Vojtěch Havlovi se pohybuje na české i mezinárodní hudební scéně už dlouhé roky. Jejich tvorba je založená na vzájemném dialogu, do kterého se propisují dlouhé meditační plochy inspirované východním myšlením i českými tradicemi. Ve svých kompozicích využívají rozmanité hudebních nástroje, od violoncella a klavíru až po violu da gamba, zvony nebo tibetské mísy. Manželé Havlovi začali tvořit v polovině osmdesátých let, kdy zkoumali různé styly evropské klasické hudby od renesance až po současnost. V devadesátých pak letech společně překonávali hranice kontinentů i kultur a tvořili třeba i filmovou hudbu. Jejich poslední deska Melodies in the Sand z roku 2021 se dočkala nadšeného mezinárodního přijetí a zajistila jim vystoupení na prestižní přehlídce alternativní hudby Le Guess Who?.

Brìghde Chaimbeul si k nahrávání své loňské desky Carry Them With Us vzala na pomoc skotské dudy, nejsou jí ale cizí ani ty klasické. Její hudba čerpá z gaelského jazyka a s ním spojených tradicích, za pomoci původních nástrojů ji ale posouvá až k hranicím dronu nebo trancu. Šestadvacetiletá skladatelka už spolupracovala s různými žánrovými kolegy, jako jsou Aidan O'Rourke, Radie Peat z kapely Lankum nebo Colin Stetson a na své poslední album si ji přizvala i popová vizionářka Caroline Polachek.

Info

ML Buch (dk)
27. 3. 2024 19:30
Letohradská 10, Praha
Fb událost

Brìghde Chaimbeul (uk) + Irena a Vojtěch Havlovi
22. 4. 2024 19:30
Kulturní centrum Vzlet, Praha
Fb událost

foto © Camille Lemoin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Sonic Meditation v kostele U Salvátora

redakce 17.06.2024

Nový koncept hudebně-komunitních událostí varhanice Katty, bude hostit její přátele z hudebního prostředí.

Performance mapující vývoj heavy metalu v podání Johna Dorana

redakce 16.06.2024

Editor, hudební publicista, autor a moderátor John Doran (The Quietus, The Guardian, BBC) v MeetFactory před koncertem Chelsea Wolfe.

Multimediální výstava Singularita.

redakce 16.06.2024

Skupina Homo_Digitalis_3.2.1 odhalí v Hradci Králové svou multimediální instalaci #Singularity - Human Expiration: 2045 vytvořenou za pomocí AI nástrojů.

Sungazer v Kampusu Hybernská hned dvakrát

redakce 14.06.2024

V rámci akce Sustain: Hudba a udržitelnost kapela vystoupí hned dvakrát.

Letní kino MeetFactory se vrací na dvorek

redakce 11.06.2024

Filmový program sezóny nese podtitul Save the World a nabídne sérii dvanáct snímků tematizujících globální společenské fenomény.

Jann, Been Stellar i Sam Tompkins v Praze

redakce 10.06.2024

Jak zní New York dnešních dní? Been Stellar v sobě mají dravost The Strokes i melodramatičnost The 1975... Tři jména v režii Fource.

Puuluup v letním saunoví Nuuk

redakce 09.06.2024

Misionáři hudebního nástroje talharpa, který vypadá jako obří kráječ na vajíčka, ale zní jako ta nejdivočejší tancovačka i sladká ukolébavka zároveň.

Jessica Pratt přiveze do Futura nové album

redakce 09.06.2024

Podmanivý folk, který láká posluchače k návratu do minulosti, ale zároveň je moderní.

Model/Actriz a Lip Critic poprvé do Česka

redakce 07.06.2024

Živá vystoupení Lip Critic jsou v kontrastu s hyperstylizovanou produkcí desek zaměřená na improvizaci a experimentování.

Červnový Kabinet múz

redakce 07.06.2024

Silný večer slibuje spojení islandské kapely Gróa, slovenských Shallov a Dominika Proka. Od nekontrolovaného hněvu až po formulovanou existenciální úzkost. A dál.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace