Zprávy / Festivalové

Slon, osel a americké primárky v Ji.hlavě

Slon, osel a americké primárky v Ji.hlavě

redakce | Zprávy / Festivalové | 23.10.2016

Na dny se počítá čas do začátku 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Jen o několik dnů později se otevřou americké volební místnosti. U příležitosti nejvyhrocenější prezidentské kampaně v historii USA připravil ji.hlavský festival speciální programovou sekci Slon, nebo osel zkoumající proměny amerického volebního cirkusu od 60. let do současnosti. Ale nejen to. Ji.hlavští diváci budou volit nanečisto. Dilema Clintonová versus Trump tak zažijí na vlastní kůži. Na Inspiračním fóru vystoupí čínský novinář žijící v německém exilu Chang Ping a ruský dramatik Mikhail Durněnkov. Cenu za přínos světové kinematografii převezme česká režisérka Drahomíra Vihanová. A bude v roce 2036 existovat dokumentární film? I na to se bude ptát 20. Ji.hlava.

Po dvaceti letech se jihlavský festival dívá především do budoucnosti. Na vizionářskou otázku: Bude dokumentární film i za 20 let? A pokud ano, jakou bude mít podobu? odpovídalo celkem 26 českých a zahraničních osobností spjatých s MFDF Ji.hlava, mezi nimi i ikony současného myšlení o dokumentárním filmu – Godfrey Reggio, Frederick Wiseman, Bill Nichols, Mike Hoolboom, Jan Gogola ml., Karel Thein či Helena Třeštíková. K této příležitosti se také uskuteční živá diskuze nad budoucí podobou dokumentárního filmu v pátek 28. října v Majáku na Masarykově náměstí. Do budoucnosti se podívají kanadský experimentální filmař Mike Hoolboom, kurátor galerie Tate Modern George Clark, Charlie Phillips, vedoucí dokumentární sekce britského deníku The Guardian, a Michal Bregant, ředitel Národního filmového archivu.

V úterý 8. listopadu si Amerika zvolí nového prezidenta, volí mezi demokratkou Hillary Clintonovou a republikánem Donaldem Trumpem. MFDF Ji.hlava připravila speciální retrospektivní sekci, která zkoumá věčný boj dvou stran o jednu zemi. Robert Lincoln Drew ve filmu Primárky (1960) ohledává nečekaný výsledek volby mezi Hubertem Humphreyem a J. F. Kennedym a kompilační dokument Emila de Antonia Millhouse: Bílá komedie (1971) satiricky mapuje kariéru Richarda Nixona. Uhlazené televizní debaty tu vyvažují záběry protiválečného hnutí a hnutí proti segregaci.

"Ekonomika, pitomče" nebo "nezapomenout na zdravotnictví". Takové jednoduché instrukce visely ve štábu Billa Clintona v roce 1992. Film Válečná místnost (1993) přináší sondu do sdíleného prostoru jeho volebního štábu, který díky své struktuře dokázal rychle reagovat prakticky na cokoliv a z nepravděpodobného kandidáta udělat prezidenta. Stejná autorská dvojice Chris Hegedus a D. A. Pennebaker o 16 let později natočila Návrat do válečné místnosti (2008), kde se vrací za členy štábu a nechává je hodnotit jejich tehdejší práci. Ve filmu tak můžeme identifikovat strategie, které se používají dodnes. Za svůj lid: Zvolení Baracka Obamy (2009) završí celou filmovou sekci. Snímek je sondou do každodennosti senátora tři roky před tím, než definitivně potvrdil svoji kandidaturu na prezidenta USA.

Amerického psychologa Philipa Zimbarda doplní na Inspiračním fóru čínský novinář žijící v exilu v Německu Chang Pching, mimo jiné držitel hlavní ceny Human Rights Press Award z Hongkongu z roku 2014. Chang Pching byl ve své zemi opakovaně stíhán za to, že se zabývá ožehavými tématy, jako jsou feministická hnutí, čínská politika či situace v Tibetu. Nyní nesmí na území Číny vycházet žádné jeho texty ani knihy.

Třetím hostem Inspiračního fóra bude ruský dramatik Mikhail Durněnkov. Ten v roce 1995 spoluzakládal Školu nové dramatiky v Toljatti, jedno z nejvýznamnějších hnutí v kontextu ruské dramatické tvorby posledních desetiletí. V minulosti vyzkoušel různé profese, od instalatéra, televizního zpravodaje až po ředitele divadla, i proto ve svých hrách dokáže ztvárnit všechny typy postav – od Stanislavského až po postavy prostých dělníků. Účastnil se česko-ruského projektu dokumentárního divadla Pražské jaro 1968 a jeho hry jsou překládány do němčiny, angličtiny, finštiny, polštiny a jiných evropských jazyků.

Přední česká režisérka a scenáristka Drahomíra Vihanová převezme na slavnostním zakončení cenu za přínos světové kinematografii z rukou ředitele MFDF Ji.hlava Marka Hovorky. Svůj první celovečerní hraný film Zabitá neděle dokončila v roce 1969 tak těsně, aby byla ještě vyrobena filmová kopie, ale okamžitě byla odeslána do trezoru mezi zakázané tituly. Film byl uveden až po revoluci, kdy natočila ještě další dva hrané filmy – Pevnost a Zprávu o putování Petra a Jakuba. Od poloviny sedmdesátých let se věnuje režii dokumentárních filmů. Ve své tvorbě se zabývá především hluboce existenciálními tématy: Poslední z rodu (1977), Variace na téma "hledání tvaru" (1986), Za oknem... (1988) či Proměny přítelkyně Evy (1990). Spolupracovala také na filmech s Otakarem Vávrou – Romance pro křídlovku (1966) nebo Třináctá komnata (1968). Výjimečný portrét její osobnosti vystihl v dokumentárním snímku Umanutá režisér Miroslav Janek.

Součástí ji.hlavského programu bude také další zastávka celorepublikové jízdy Respekt tour. Ve středu 26. října se v DIODu uskuteční diskuze na téma ruské dezinformační kampaně a jejího vlivu na tuzemskou politiku. O tématu budou hovořit politolog Michael Romancov, voják a policista Karel Randák, který se v roce 2012 ucházel o post prezidenta ČR, a šéfredaktor Respektu Erik Tabery. Debatu povede investigativní novinář a jeden ze zakladatelů týdeníku Respekt Jaroslav Spurný.

Festival letos ve spolupráci s Centrem dokumentárního filmu poprvé připravil pilotní projekt doprovodného programu pro děti, který mohou akreditovaní návštěvníci využít v průběhu festivalu. Programy se uskuteční od středy 26. října do pátku 28. října 2016. Jsou koncipovány do dvou či více bloků denně, které jsou rozděleny pauzou, v níž si zajdou rodiče s dětmi na oběd. Konec programu je každý den v 17 hod. V pilotním ročníku mohou rodiče přihlásit své děti například do třídenního animačního workshopu v městské knihovně, během nějž se děti seznámí s historií i současností Jihlavy a pod vedením zkušených lektorů z brněnského kina ART vytvoří vlastní pixilovaný film na téma festivalové město. Nebo se mohou rozhodnout pro jednorázovou návštěvu některé ze tří dobrodružných procházek historií i současností Jihlavy v rámci zábavně-vzdělávacích programů v Muzeu Vysočiny. Či zvolit tvořivé a poznávací zkoumání krajiny výtvarného umění v Oblastní galerii Vysočina, kde budou připraveny dvě výtvarné dílny.

Info

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava
25. - 30. 10. 2016
Jihlava

www.facebook.com/MFDFjihlava
www.dokument-festival.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Na Pohode vystúpi Donny Benét, B-complex a veľa ďalších

redakce 11.05.2024

Kráľovná slovenského dnb B-complex predstaví na Pohode najväčšiu show, akú dosiaľ pripravila.

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce 07.05.2024

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock.

MišMaš Párty se mění na MišMaš Mejdan

redakce 06.05.2024

Místo dvoudenního festivalu se uskuteční jednodenní mejdan.

Exit Festival se rozšiřuje

redakce 03.05.2024

Letošnímu ročníku festivalu, který se odehrává ve středověké srbské pevnosti, budou vévodit riffy Rage Against the Machine a Sepultury.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace