Zprávy / Pozvánky

William Basinski vystoupí v Kostele U Salvátora

William Basinski vystoupí v Kostele U Salvátora

redakce | Zprávy / Pozvánky | 14.06.2023

Melancholie, rozpadání a nekonečné smyčky. Legenda ambientní hudby, americký skladatel William Basinski, přijede 1. prosince 2023 do Prahy. Svou atmosférickou hudbu, která otevírá pestré zvukové krajiny a hypnoticky se noří do jejich hlubin, představí v příhodném prostředí Kostela U Salvátora. Basinského kompozice jsou založeny na principu postupného rozkladu a degradace zvuků, čímž vytváří vrstvené a emotivní prostředí. Hudební meditace, která pod gotickými klenbami překlene čas a prostor. Současné turné The Last Symphony představuje především nevydanou tvorbu z 80. let a album Lamentations z roku 2020.

William Basinski vstoupil do celosvětového povědomí svými The Disintegration Loops, kde zachytil tiché truchlení po útocích na newyorská Dvojčata. Digitalizované magnetofonové pásky se tu v nekonečných smyčkách opotřebovávají a rozpouští, zvuky se s nepatrnými změnami vrství na sebe. Alba jako Melancholia nebo zmiňované Lamentations pracují na podobném principu, zaznamenávají ztrátu, smutek i nevratnost času. To připomíná ve svém textu pro Alarm i hudební publicista David Laufer: „Napříč svou tvorbou se [Basinski] od začátku snaží zachytit nezastavitelné plynutí času a pomocí kontinuální souhry rozpadů a zmrtvýchvstání objevovat nekonečnost a věčnost.“ Vedle Basinského vystoupí v Kostele U Salvátora také hudebnice a skladatelka Natálie Pleváková, která se ve své tvorbě zaměřuje na zkoumání elektronické hudby v post-digitální době a hledání nových možností zvuku.

Info

William Basinski [us] + Natálie Pleváková
1. prosince 2023, 19:00
Kostel U Salvátora
Salvátorská, Praha 1
fb event

foto: James Elaine

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Cult v pražském prostoru Archa+

redakce 19.04.2024

V rámci výročního turné opráší kapela The Cult všech jedenáct alb diskografie.

Bratři Orffové vyráží na turné

redakce 17.04.2024

Pro fanoušky přichystali Orffové i malé překvapení - vydání Písně pro Stefanii Sauer na streamovacích platformách.

Bára Zmeková pokřtí novou desku

redakce 16.04.2024

O tom, že živá vystoupení Báry Zmekové jsou unikátní zážitek, svědčí i její předchozí Live at Gong.

Cari Cari a Nauzea Orchestra v Kasárnách

redakce 16.04.2024

Jak se často zmiňuje v recenzích, hudba Cari Cari je jako soundtrack nekonečných letních roadtripů a oslava osobní svobody.

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Fource uvádí: Aurora, Alfie Jukes a Oska

redakce 08.04.2024

„We Are the Earth“ – tak zněl nadpis textu, který změnil Aurořin pohled na svět.

Duben s Rachotem

redakce 08.04.2024

Aquaserge vznikli v jihofrancouzském Toulouse a sami sebe definují především jako kolektiv, který se v průběhu času stále obnovuje a proměňuje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace