Zprávy / Pozvánky

Živé kino: nové dokumenty k vidění přímo ve střižnách

Živé kino: nové dokumenty k vidění přímo ve střižnách

redakce | Zprávy / Pozvánky | 22.08.2015

Pět projekcí právě dokončovaných českých dokumentárních filmů předznamená v rámci série promítání ve filmových střižnách s názvem Živé kino podzimní Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Zde se uváděné filmy představí ve světové premiéře.

"Často slýcháme, že hollywoodská studia investují nemalé peníze do testovacích diváckých projekcí svých dokončovaných snímků. Živé kino plní pro mnohé české filmaře velmi podobnou roli," vysvětluje záměr Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava, a vyzývá: "Přijďte i vy diskutovat s českými filmaři o jejich nejnovějších filmech. České dokumentární filmy jsou dnes často tím nejzajímavějším, co český film nabízí. A vy se můžete stát jejich vůbec prvními diváky."

Diváci mají opět jedinečnou příležitost setkat se osobně na samém konci srpna jak s předními českými filmaři, letos například Filipem Remundou a Martinem Ryšavým, tak i se zástupci nastupující filmařské generace, Kristinou Bartošovou, Tomášem Kratochvílem a Janem Šípkem. Témata jejich filmů, uvedených často ještě před finálním dokončením, sahají od otázek osobní odpovědnosti za válečné zločiny v nedávném konfliktu na území bývalé Jugoslávie přes promýšlení limitů západní vědy na pozadí východních meditací až ke sledování silné generace jazzových muzikantů, kteří se se svými hudebními nástroji v rukou snaží zpříma "plivnout smrti do tváře".

V jihlavské části Živého kina již tradičně proběhne pět filmových projekcí na pěti různých místech Jihlavy. Letošním klíčem k jejich výběru je oslava sta let provozu městského kina Dukla. "Proto se v Jihlavě vydáme na místa, kde v minulosti stála kina, ale dnes slouží v lepším případě jako zázemí pro alternativní divadelní scénu, v horším se zde prodává nábytek, nebo se po nich dokonce již slehla zem a na jejich místě byly postaveny nové domy," doplňuje Marek Hovorka.

Filmy jihlavského Živého kina navíc vybrali bývalí jihlavští festivaloví porotci, což je dlouholetá tradice MFDF Ji.hlava, kdy v porotě české dokumentární soutěže zasedne s filmaři, kritiky a dalšími vědci či umělci i jeden z Jihlavanů – například muzikant, politik, úřednice, optik či televizní reportér. Mezi promítanými tituly diváci najdou například populární dokument režiséra Ivo Bystřičana Mých posledních 150 000 cigaret nebo i Českým lvem oceněné Zapomenuté transporty do Polska režiséra Ivo Přibyla.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

The Cult v pražském prostoru Archa+

redakce 19.04.2024

V rámci výročního turné opráší kapela The Cult všech jedenáct alb diskografie.

Bratři Orffové vyráží na turné

redakce 17.04.2024

Pro fanoušky přichystali Orffové i malé překvapení - vydání Písně pro Stefanii Sauer na streamovacích platformách.

Bára Zmeková pokřtí novou desku

redakce 16.04.2024

O tom, že živá vystoupení Báry Zmekové jsou unikátní zážitek, svědčí i její předchozí Live at Gong.

Cari Cari a Nauzea Orchestra v Kasárnách

redakce 16.04.2024

Jak se často zmiňuje v recenzích, hudba Cari Cari je jako soundtrack nekonečných letních roadtripů a oslava osobní svobody.

Nový singl a album Role

redakce 11.04.2024

Zůstávají věrní kytarám, přesto posouvají svůj zvukový a muzikantský rejstřík o kus dál.

Wave-Gotik-Treffen 2024 mystický

redakce 11.04.2024

Vystoupení se budou konat například na historickém městském koupališti, v kupoli Volkspalastu nebo v historických sklepeních Moritzbastei.

Festival Bonjour Brno slaví

redakce 11.04.2024

Brno ožije francouzskou kulturou. Prožijte ji všemi smysly na některé z mnoha akcí, které se tematicky zaměří na surrealismus a nechají se inspirovat i letošními olympijskými hrami.

Lord Spikeheart v Underdogs'

redakce 10.04.2024

Na nahrávání nové desky si přizval pestré spektrum hudebníků a hudebnic, od Backxwash nebo Brodinského až po Safety Trance.

Fource uvádí: Aurora, Alfie Jukes a Oska

redakce 08.04.2024

„We Are the Earth“ – tak zněl nadpis textu, který změnil Aurořin pohled na svět.

Duben s Rachotem

redakce 08.04.2024

Aquaserge vznikli v jihofrancouzském Toulouse a sami sebe definují především jako kolektiv, který se v průběhu času stále obnovuje a proměňuje.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace