Zprávy / Pozvánky

Živé kino odhalí Berdychův gang

Živé kino odhalí Berdychův gang

redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.08.2016

Letos už podesáté zve Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava na unikátní předpremiérové projekce právě dokončovaných českých dokumentů přímo do míst, kde vznikají – do střižen nebo k jejich režisérům domů. Živé kino nabídne ve dnech 19. – 28. srpna 2016 celkem 5 filmů, mezi nimi i očekávaná díla jako Zákon Helena o policistce, která usvědčila členy takzvaného Berdychova gangu, Jmenuji se Hladový Bizon o špatně slyšícím slepci, jenž se vydal na životní cestu za americkými indiány, nebo snímek Miluj mě, když to dokážeš o trojici hendikepovaných mužů hledajících sexuální uspokojení. Místa projekcí však zůstanou do poslední chvíle utajena.

"Aniž bychom chtěli kopírovat Michaela Moora, který letos celou soutěžní sekci svého festivalu sestavil z děl žen-režisérek, i ve výběru Živého kina převažují filmy ženských autorek: Petry Nesvačilové, Dagmar Smržové a Adély Komrzyové. Někoho možná překvapí, jaká témata ve svých dokumentech pojednávají: od zkoumání drsného českého podsvětí k otázkám souvisejícím se sexuální asistencí nebo militarizací myšlení v době, kdy slovo válka slyšíme častěji než slovo mír. Zkrátka i české dokumentaristky potvrzují, že jsou odhodlané a odvážné – možná víc než jejich kolegové. Zasněné filmy Ondřeje Vavrečky a Pavla Jurdy, které také můžete vidět v Živém kině, by toho mohly být důkazem. Nenechte se však svést ke zjednodušování a přijďte se podívat," zve na Živé kino ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Marek Hovorka.

Živé kino dává divákům možnost vidět dokumentární filmy jen pár okamžiků od jejich dokončení a vést tak dialog s přítomnými dokumentaristy. Ti na oplátku získávají svěží pohled na své čerstvé dílo, který jim může pomoci s dalšími tvůrčími kroky. "Živé kino nabízí intimitu vlastní dokumentárním filmům. Diváci se dostanou do filmových střižen či k režisérům domů s podobně výjimečnými pocity, jako když dokumentaristé se svými štáby pronikají do bytů hrdinů svých filmů," říká Marek Hovorka, ředitel MFDF Ji.hlava. Po každé projekci bude následovat často velmi neformální diskuze s tvůrci. Počet míst na každé promítání je omezen a vstupenky je možné získat odesláním SMS ve správném tvaru ráno v daný den. Vstupné je zdarma, stačí poslat SMS.

Jako první budou moci diváci navštívit místo vzniku filmu Jmenuji se Hladový Bizon dokumentaristy Pavla Jurdy, a to už tento týden v pátek 19. srpna od 20:00. Ti, již uspějí v páteční časové soutěži o vstupenky, se vydají na cestu do amerických prérií za indiány, kde spolu s hlavním hrdinou filmu Hladovým Bizonem navštíví místního šamana, který vykoná obřad pro záchranu Bizonova sluchu. Druhý film, který Živé kino nabídne, je novinka od Adély Komrzyové s titulem Výchova k válce. Observační přelet nad kulometným hnízdem českého militarismu je groteskní a zneklidňující zároveň, když zobrazuje pokusy o obnovení branné výchovy či povinné vojenské služby, jež jdou ruku v ruce se společenskou paranoiou z jakýchkoliv možných "nepřátel". Projekce se uskuteční 21. srpna v 20:00.

Miluj mě, když to dokážeš je titul nového filmu Dagmar Smržové. Vypráví o trojici hendikepovaných mužů Tomášovi, Adamovi a Tomášovi, kteří hledají fyzickou i duševní lásku. "V naší zemi je bohužel sex a intimní život lidí, kteří nejsou fyzicky schopní, považován za něco nemístného, nebo spíše neexistujícího. Díky své odvaze vystupovat a hledat sexuální uspokojení před kamerou se tak tito tři různě postižení muži stali průkopníky ve zviditelňování tohoto tématu," říká o filmu režisérka Dagmar Smržová. Projekce tohoto snímku začíná už v 19:00 ve čtvrtek 25. srpna. Do světa znaků, informací a jejich interpretací zavede diváky Ondřej Vavrečka, autor dokumentárního filmu De Potentia Dei, který vznikal na 16mm filmový materiál v Rusku, USA, Polsku, Slezsku, ale i v Brně či na Červeném kopci. V sobotu 27. srpna ve 20:00 začne projekce dokumentu, jehož hlavními motivy jsou lidská noha, kruh a pravidelný čtyřúhelník. "Natočil jsem dokumentární esej, který promlouvá jak písní, tak svojí inscenovaností a také trochu animací. Promlouvá o vztahu, střetávání se, vyrovnávání pozice, vzdálenosti a skrytosti. Jde o montáž v tom nejširším slova smyslu," říká o svém filmu dokumentarista.

V neděli 26. srpna pozve diváky do střižny herečka a dokumentaristka Petra Nesvačilová, která dva roky natáčela s propuštěnými gangstery a detektivkou Helenou Kahnovou. Její film Zákon Helena vypráví o rozkrývání mechanismů českého policejního podsvětí a o životě a práci ženy, která v typicky mužské pozici dokázala odhalit a usvědčit takzvaný Berdychův gang na začátku nového milénia. "Za čtyři roky jsem poznala několik gangsterů, i díky takovým setkáním nakonec z původní myšlenky krátkého portrétu Heleny Kahnové vzešel celovečerní film, kde jsem se stala vypravěčem a mapuji motivy a morálku gangsterů," říká o svém filmu Petra Nesvačilová. Začátek projekce je stanoven na 20:00. Všech pět filmů vybraných pro Živé kino bude také uvedeno na jubilejním 20. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který se uskuteční ve dnech 25. – 30. října 2016. Tématem letošního ročníku je zamyšlení se nad tím, co všechno si s sebou nosíme na zádech a v hlavě. Více na dokument-festival.cz.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Childish Gambino v pražské O2 areně

redakce 14.05.2024

Svůj comeback letos odstartoval po boku Tylera the Creatora na hlavní stagi festivalu Coachella.

Travis Scott poprvé u nás

redakce 12.05.2024

Kulisy připomínající římské Forum Romanum, pyrotechnické efekty a dynamický Travis Scott ve formě.

Fource přivezou The Bygones, Russ a Royel Otis

redakce 10.05.2024

Multiplatinový raper Russ má za sebou vyprodanou domácí tour po arénách i úspěšnou knihu It’s All In Your Head, ve které radí, jak porazit největšího nepřítele každého z nás: sebe…

Caligula's Horse v Rock Café

redakce 10.05.2024

Pochází z australského Brisbane a jsou jedním z představitelů současného progresivního metalu.

Další akce Sonitus

redakce 09.05.2024

Australská, v Londýně usazená umělkyně pomyslně navazuje na temně dubovou melbournskou mikroscénu kolem HTRK a Carly dal Forno.

Květen v Bike_Jesus

redakce 09.05.2024

Garden opening, Big|Brave a Aicher, následující noc klubové série Bite a spousta dalších pozoruhodných záležitostí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace