Články / Sloupky/Blogy

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Šejkr na doma: Nedoslovnost i tajemství

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 16.03.2020

Tak a je to, zůstáváme doma. Život v době viru. Zrušené koncerty, zavřená kina, divadla i galerie, ode dneška omezení pohybu. Budeme se to muset teprve naučit, nejenom žít v úzkém kruhu nebo rovnou v osamění, ale také vyhnout se sociálním kontaktům, na kterých je náš život postavený. Nakonec to nějak půjde, téměř jistě se ale tenhle zvláštní, a doufejme opravdu časově omezený mód dotkne každého z nás. Stejně tak jako se dotkl života Full Moonu. Přes uzávěrky dubnového čísla najíždíme na striktně domácí režim, zato jsme si ale řekli, že se tyhle dny pokusíme našim čtenářům (a možná i sobě) tak trochu projasnit. Třeba i právě proto, že kultura byl z našich životů škrtnuta jako první.

Pod heslem „Na doma“ čekejte trochu neurovnaný, ale zato pestrý i zajímavý seriál článků a tipů, které by vás (jak doufáme) měly potěšit, upoutat na něco zajímavého nebo třeba i pobavit. Nabídneme tipy na hudbu, filmy, počítačové hry, recepty, blogy nebo možná i pletací vzory, zkuste si na ně najít elán a čas. Co taky doma dělat jiného. Šejkr bude nějakou dobu vycházet každý den, ostatní texty budou s větší či menší pravidelností následovat. Držme se.

Conrada Standishe si možná někteří z vás pamatují z výjimečných The Devastations. Klasika – Australani, co ode mě taky čekat jiného. Jejich melancholické kantilény už sice dávno odvál čas, poslední album Yes, U vyšlo před dlouhými třinácti lety, ale někteří z nás pořád nezapomněli. Standish se poté položil zejména do elektronické hudby, pozoruhodné album Delated Scenes, které vydal se svým kolegou Tomem Carlyonem (taky The Devastations), jsem před mnoha lety ve Full Moonu recenzoval a dodnes ho mám moc rád. V posledních letech se Conrad ukazuje hlavně ve formaci CS + Kreme, které konečně vyšlo první dlouhohrající album Snoopy. Mluvila o něm již Conradova manželka Jonnine, když se v Praze naposledy stavila se svými HTRK, já ho poslouchám v posledních týdnech čím dál častěji. Melancholie střižená s neuchopitelností – dub, synth wave, trocha zpěvu i freejazzový saxofon. Do současných složitých časů máloco sedí lépe. V dubnovém čísle najdete recenzi, na tomto linku zase live set z londýnského studia.

Křest knihy Evokativ fotografky Libuše Jarcovjákové se stihl jen tak tak, zákaz více méně všech kulturních akcí přišel sotva týden poté. Nádherně vyvedená kniha dokumentuje stejnojmennou výstavu ve francouzském Arles, kterou koncem roku 2019 vyhlásil deník The Guardian rovnou fotografickou výstavou roku. Podle všeho správné rozhodnutí. Syrové, ale neobyčejně vtahující snímky Jarcovjákové přinášejí nejen intimní vhled do života nespoutané umělkyně, ale také přesné svědectví z dob, kdy skutečně platilo raději nevycházet. Během normalizace ta pravá svoboda na člověka čekala opravdu zejména doma nebo ve velmi úzkém a omezeném kruhu přátel. Určitě nejde o doslovnou politickou výpověď, ale o poutavé zachycení skutečnosti, ze kterého mrazí. Život je plný nedokonalostí, omezení a nástrah, nezbývá nic menšího než jeho neustálé zkoumání a vybírání zrníček pravdy z popela všednodennosti. Paní Jarcovjáková fotí stále, potkali jsme se, když fotografovala Danielle de Picciotto a Alexandera Hackeho. Potěšilo, že právě tyhle dva.


„Vždycky mi šlo o atmosféru, zkratku situace, nedoslovnost, o tajemství. Tu nedořečenost miluju na fotografii úplně nejvíc,“ řekla loni Libuše Jarcovjáková v rozhovoru pro server Novinky.cz. Možná proto jsou její fotografie tak výjimečné, tak pohnuté. Je třeba je zkoumat, nenechají diváka v klidu, nutí ho do nich proniknout, snažit se jim porozumět. Hudba Conrada Standishe je na tom podobně. Poslech alba Snoopy mi z nějakého důvodu připomněl jinou desku – Dan the Automator pracoval s Kool Keithem nebo Gorillaz, naprosto geniální album ale vydal pod jiným nickem, jako Nathaniel Merriweather. Projekt Lovage, deska Music to Make Love to Your Old Lady By. Dejte si ji určitě celou, nejen kvůli Mikeu Pattonovi. I tady jde, stejně jako ve všech jmenovaných případech, hlavně o představivost. Kterou teď budeme moc potřebovat.

You are the trick, I am the treat
You are the circus, I am the freak

Info

foto@ Libuše Jarcovjáková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.