Články / Sloupky/Blogy

Stopy Jeana-Michela Basquiata v New Yorku

Stopy Jeana-Michela Basquiata v New Yorku

Jiří Přivřel | Články / Sloupky/Blogy | 18.12.2022

V závěru výstavy Jean-Michel Basquiat: King Pleasure (recenzi najdete v basquiatovském Full Moonu #139) je mapa New Yorku s vyznačenými místy, která jsou s umělcem spojená. Čeká mě tady celý týden a tato mapa by mohla vnést do mého poznávání města určité vodítko, jak se při jeho objevování neztratit. Očekávat, že dnes najdu v ulicích nějaké Basquiatovo rané dílko podepsané pseudonymem SAMO© , by bylo velmi naivní. Od ukončení jeho streetartové tvorby prohlášením SAMO© IS DEAD uplynulo více než čtyřicet let. Basquiatovy stopy tak budou pouze zprostředkované.

Jeden dům nedaleko budovy Starrett-Lehigh Building, v níž zmíněná výstava do konce roku probíhá, zdobí mural současného brazilského streetartisty Eduarda Kobry. Je na něm vyobrazen Basquiat ve společnosti přátel Andyho Warhola, Keitha Haringa a... Fridy Kahlo. Smysl, proč je s nimi Frida, mi sice stále uniká, pohled na malbu uměleckého Mount Rushmore si z High Line, někdejší železniční nadzemky upravené pro pěší, dopřávám během mého pobytu opakovaně. Za Basquiatova života zdejší čtvrť Chelsea představovala industriální část města, kdy nic nenasvědčovalo tomu, že by se na přelomu tisíciletí začala přetvářet v gallery district. V osmdesátých letech minulého století byly kulturními epicentry čtvrtě SoHo a Lower East Side, takže se nad rušnými ulicemi vydám směrem na jih. High Line tady končí u Whitney Museum of American Art, kam se tato významná instituce přestěhovala v roce 2015 do velkoryse pojaté budovy od architekta Renza Piana. Proměna Chelsea v uměleckou enklávu tak byla dokonána.

S tím, že autentického Basquiata v ulicích nenajdu, jsem smířen. Jeho odkaz ale nacházím ve výlohách komerčních galerií nebo na stánku pouličního umělce. Zdá se, že roli pražského Franze Kafky či vídeňského Gustava Klimta v New Yorku hraje Basquiat. Jeho osobnost přitahuje a prodává. V knihkupectví Strand Book Store mu je věnována celá sekce. Ve frontě na pizzu spatřím signifikantní královskou korunu na paži dívky. Po hříchu příjemné myšlenky rozptýlím v LGBT Community Center, kde v roce 1989 krátce před svou smrtí Keith Haring vymaloval pánské záchodky. Once Upon a Time je nejpůsobivější freskou, jakou v New Yorku najdete. Veřejně přístupné, bez davu návštěvníků a přeci jen autenticita. Akorát se dnes čůrá jinde. Směle vstupte, 208 West 13th Street.


Nedaleko odtud se na poměrně malém prostoru nachází Basquiatův ateliér v Great Jones Street, The Mudd Club, kde po večerech působil jako muzikant, legendární Club 57 a také Tony Shafrazi Gallery, ve které měl v roce 1985 společnou výstavu s Warholem. Nic z toho už nepremává, ale informační tabule na kulturněhistorický význam upomínají. Na společnou výstavu obou přátel odkazuje i další z muralů Eduarda Kobry, který parafrázuje původní boxerský plakát k výstavě. Kobrova malba se však nachází na druhé straně East River v brooklynské čtvrti Williamsburg. A právě do Brooklynu je třeba se vydat.


Za svůj cíl nezvolím rodný dům, ani jiná místa, na nichž Basquiat strávil dětství. Nakonec z domova stejně jako ze vzdělávacích institucí spíše utíkal. Vezmu to z druhého konce a vypravím se na hřbitov Green-Wood Cemetery. Cesta pěšky v úmorném horku se dá přirovnat k pouti, ale poznávání jiných míst mimo Manhattan zase doplňuje celkový pohled na New York. Ne všechny čtvrti v Brooklynu jsou momentálně trendy jako Williamsburg nebo Bushwick, ale hledám autenticitu, ne? A kromě ní také nenápadný hrob na největším hřbitově, který jsem kdy navštívil. Funerální turistika je v kurzu, takže pro představu je Green-Wood Cemetery rozlohou čtyřikrát větší než Olšanské hřbitovy nebo Père-Lachaise v Paříži. Podobně jako hrob Jima Morrisona i ten Basquiatův je zaplaven drobnými vzkazy a suvenýry, místo Basquiatova posledního odpočinku tak lze v řadě totožných náhrobků snadno rozeznat. Udělám fotku s článkem Cesta zářícího dítěte od Anny Mašátové, který vyšel ve Full Moonu #83, a pošlu ji autorce přes oceán. Udělá radost.

Odpoledne strávím v Brooklyn Botanic Garden. Když u vstupu mimoděk zmíním, že píšu článek o Jeanu-Michelu Basquiatovi a chtěl bych vyfotit jeho dlaždičku na Celebrity Path, odpustí mi vstupné a vybaví mě plánkem, podle kterého najdu chodník slavných osobností spjatých s Brooklynem. Walt Whitman, George Gershwin, Barbra Streisand nebo Steve Buscemi. V této vybrané společnosti nacházím Jeana-Michela Basquiata a strávím tu nějaký čas ve stínu stromů. Chytnu wifi a zkouším, jestli v New Yorku není po Basquiatovi pojmenovaná nějaká street nebo avenue, ale tento orientační systém se tady moc neujal. Voilà! Place Jean-Michel Basquiat. Takže příště do Paříže.


Info

foto © Jiří Přívřel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace