Články / Profily

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller | Články / Profily | 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana alba roku 2018, přijíždí poprvé do Čech. 26. června vystoupí v rámci koncertní série Earth Music Concerts na letní scéně pražského Cross Clubu.

Hudební kořeny Carson McHone vycházejí z country i bohatých písničkářských tradic jejího rodného Texasu. McHone píše jednoduché, sugestivní melodie, které výtečně souzní s jejími texty, plnými emocí a zaobírajícími se problematikou lásky a mezilidských vztahů. Zatímco debut Goodluck Man z roku 2015 byl v podstatě ryzí honky-tonk, album Carousel (2018) už bylo stylově rozmanitější, malinko popové, trochu indierockové, ve své podstatě alt-countryové. Aktuální deska Still Life z roku 2022, kterou produkoval Daniel Romano, přidala nové vrstvy a velice výrazně se na ní projevuje zpěvaččina vášeň pro sedmdesátkový rock.


Na rozdíl od mnoha muzikantek usazených v Austinu se tam Carson McHone v roce 1992 narodila a přirozeně vstřebávala vlivy rozmanité hudební komunity města. Už coby čerstvá teenagerka začala psát první písně. Její otec, který pracoval pro místního distributora piva a vlastnil po okolí několik hospod, znal místní klubovou scénu a díky němu Carson už v šestnácti začala vystupovat v barech. Pilně koncertovala, v roce 2013 vydala vlastním nákladem první EP a záhy se prosadila. Zaujala i Raye Wylieho Hubbarda, který ji přizval k nahrávání písně Chick Singer, Badass Rockin' (najdeme ji na jeho albu The Ruffian's Misfortune z roku 2015). Kapela Shinyribs ji přiměla, aby přispěla vokály na jejich desku Okra Candy. V té době vydala na místním labelu Good Horse také dlouhohrající debut Goodluck Man.

Po příznivých recenzích v hudebním tisku začala McHone pravidelně vystupovat v Nashvillu i na jihozápadě Států. V roce 2018 vydalo nezávislé vydavatelství Nine Mile její druhou desku Carousel, opět kritikou vysoce ceněnou. Vyšla i ve Velké Británii a v Evropě ji převzali Loose Records. V té době již McHone často sdílela pódia s takovými interprety, jako jsou Shakey Graves, Gary Clark Jr., Charlie Mars a Ryan Bingham. V roce 2020 absolvovala turné po Skandinávii jako předskokanka The Felice Brothers, poté měla následovat řada sólových koncertů po Španělsku. Bohužel pandemie covidu uzavřela sály po celé Evropě a většina španělských koncertů se už neuskutečnila.


McHone se vrátila do Texasu, ale dlouho se tam nezdržela. Už nějaký čas se znala s kanadským muzikantem Danielem Romanem, v září 2020 se vzali a ona se přestěhovala do jeho rodného Toronta. Podobně jako mnoho jiných hudebníků, jejichž plány na turné zhatila pandemie, se McHone uchýlila k psaní nových písní. S Romanem je pak v jeho domácím studiu začali společně s několika přáteli nahrávat. Album Still Life, které vyšlo v únoru 2022 u Merge Records, tak vzniklo doslova v jejich obývacím pokoji. Jeden z recenzentů vystihl podmanivou náladu nahrávky slovy: „Album oplývá saxofonovým šviháctvím E Street Bandu, náladovými smyčci i zádumčivým akordeonem.“

Info

Carson McHone (us)
web

živě: Earth Music Concerts uvádí: Daniel Romano’s Outfit (ca) + Adrian T. Bell + support: Carson McHone (us)
26. 6. 2022 19:30
Cross Club, Praha
Fb událost

foto © se souhlasem Carson McHone

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce 22.02.2022

Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace