Články / Profily

Full Moon Stage 2022: Squid

Full Moon Stage 2022: Squid

redakce | Články / Profily | 22.02.2022

Britské kytarovce Squid věnoval magazín Full Moon v loňském roce hned celé květnové číslo. Společně s kapelami Black Country, New Road a Black Midi tvoří nejvýraznější trojici kapel pohrdající žánrovými škatulkami a sdružené okolo klubu Windmill Brixton a vydavatelství Speedy Wunderground, které jim vydalo rané singly. Jejich loňské album Bright Green Field bylo jedním z nejlépe hodnocených za celý loňský rok, v redakci Full Moonu si za své chytlavé hity a promyšlené aranže dokonce vybojovalo čtvrté místo mezi zahraničními deskami. Téměř hodinu gradující album vyšlo na renomovaném labelu Warp, který tradičně vydává především experimentální elektroniku. „Možná ne úplně vědomě, ale nakonec jsme udělali zatraceně divnou desku,“ nechal se slyšet frontman Ollie Judge. „Vykričané verše o astronomických nájmoch bytov a strachu celej generácie, čo bude ďalej, našli odozvu v mnohých kluboch po celej Británii,“ zní zase v recenzi v květnovém Full Moonu. 

Výbušné koncerty pětici z Brightonu zajistily místo na plakátech velkých festivalů, jako jsou Roskilde, Primavera Sound nebo Glastonbury. Kapela svou pověst obhájila i vloni v pražském klubu Underdogs’. „V hudbě Squid je přítomná matematika, ale ne toho druhu, jaký vám zauzluje sluchovody a do svalstva chytnete tik, jejich počítání je plynulejší, má co dělat spíš se spojitými liniemi, s krautrockovými repeticemi a neúprosnou gradací. Zároveň nechybí improvizace, prudké kontrasty, punková syrovost i drtivé noiseové laviny,” píše Akana v reportu z koncertu pro Full Moon a pokračuje. „Squid naživo jsou o precizní práci s napětím. Přiškrtit, shromáždit, povolit, naznačit, explodovat!“ 

Info

Squid
Bandcamp kapely

Živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Ashley Bourne for NME

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Full Moon Stage 2024: ||ALA|MEDA||

redakce 22.03.2024

Hutné a pestré taneční rytmy doplňuje industriální produkce i jasně psychedelické poselství, daleko nejsou karibští experimentátoři a rukodělná elektronika Nyege Nyege.

Full Moon Stage 2024: Lenhart Tapes

redakce 21.03.2024

Projekt, za kterým stojí někdejší srbský kulturní publicista, bývalý člen noiserockové kapely Klopka za pionira a dua Pamba Vladimir Lenhart.

Full Moon Stage 2024: Aunty Rayzor

redakce 20.03.2024

Její rýmy vždy krájející správný beat s precizností skalpelu jsou jedním z nejvýraznějších exportních produktů Hakuna Kulala po boku dalších raperek jako MC Yallah.

Full Moon Stage 2024: Fat Dog

redakce 20.03.2024

Pětice pokračuje v ADHD produkci scény okolo klubu Windmill (Black Midi, Squid), tamní kapely se nerozpakují mixovat téměř cokoli, co projde kolem nich.

Full Moon Stage 2024: Derya Yıldırım & Grup Şimşek

redakce 19.03.2024

Fenomén anatolské psychedelie pronikl do širších kruhů před více než dekádou, skupiny jako Baba Zula jej prosadily mezi hudební fajnšmekry.

Full Moon Stage 2024: Irreversible Entanglements

redakce 18.03.2024

Jejich improvizovaný, konfrontační způsob hraní v propojení s mluveným slovem je zbaven jakékoliv abstrakce a místo toho volí formu jasného, ritualistického apelu plného hněvu.

Full Moon Stage 2024: Freekind.

redakce 18.03.2024

Za jemnými elementy R&B, jazzu a neosoulu nasátými něžností a křehkostí na míru Lauryn Hill se skrývá prosté motto „be free. be kind“.

Vojde francúz do potravín a vypýta si melón (Mezerg)

Dušan Šuster 29.06.2023

Donútiť jazz a tanečnú hudbu, aby existovali v symbióze, je neľahká výzva. Mezerg však práve na nej vybudoval svoj autorský rukopis.

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace