Články / Seriály

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

Vstupní prohlídka: ||ALA|MEDA||

redakce | Články / Seriály | 24.04.2024

||ALA|MEDA|| je definicí termínu superskupina, seskupuje osobnosti, které jsou leadery v každém ze svých dalších projektů. V polské pětici najdeme členy mnoha významných kapel, dohromady tvoří originální hudbu, která je postavena na kombinaci jazzu, krautrockových spirál a živě modulované analogové elektroniky. Jejich novinka Spectre 02 vyšla minulý týden pod labelem Brutality Garden. Už tento týden ji můžete slyšet naživo na bratislavském Sharpu, o týden později v Praze, v červenci na naši Full Moon stage na Colours. Pročež jsme položili členům kapely několik zásadních otázek...


Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
Kuba: HHY & the Macumbas, Nihiloxica, Chouk Bwa & the Angstromers, Principe Discos, Gqom Oh!, Nyege Nyege, Hakuna Kulala, N.A.A.F.I.

Twix: Awesome Tapes From Africa, Sublime Frequencies, HHY & the Macumbas, Nihiloxica, Durban gqom scéna, Principe Discos from Lisbon, kuduro z Angoly, Sepultura, postpunk z konce 70. let smíchaný s dubem, Deep Medi, rádio NTS.

Piotr: DJ Lag, MC Yallah, hudba ze Sahary, dub music, Bill Laswell, postpunk. Samozřejmě i kapely mých přátel.

Rafał: V devadesátých letech, kdy jsem studoval etnologii, jsem po dobu jednoho roku pravidelně navštěvoval velmi zajímavý bubenický workshop v Poznani. Během víkendových srazů jsme cvičili africkou a afrokaribskou hudbu. Tehdy jsem si koupil první djembe a o pár let později na výletě v Tunisku doumbek, darabuku, tabl a pár dalších nástrojů. V průběhu let jsem hrál na gongy, bubny a nalezené předměty pro kapelu HATI, taky jsem spolupracoval se Z’EVem – americkým mistrem rytmiky, jedním z předchůdců industriální hudby. Když jsem byl v roce 2014 přijat do Alamedy, vrátil jsem se ke hře na djembe, konga a doumbek. Hodně poslouchám novou hudbu z Afriky a Jižní Ameriky. Z nejlepších koncertů, na kterých jsem v poslední době byl, bych vypíchl Nihiloxicu a Ndagga Rhytm Force s Markem Ernestusem. Doma poslouchám experimentální Chouk Bwa & the Ångstromers, Dudu Tucci, Guem, Mohammad Reza Mortazavi. Hraní s kolegy z Alamedy je samo o sobě velmi inspirativní.

Jacek: Nebýt Kuby a Twixe, asi bych se k tomuto druhu hudby sám nedostal. Možná jsem se k ní o kousek přiblížil díky Billymu Martinovi a jeho knize Riddim: Claves of African Origin Book a samozřejmě díky Felovi Kutimu a Tonymu Allenovi.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Kuba: Ničím. Mám to štěstí, že se můžu živit hraním nebo skládáním hudby.

Twix: Většinou dělám něco, co souvisí s hudbou. Hraji ve čtyřech kapelách, skládám hudbu pro divadlo, vystupuju a na částečný úvazek pracuji v obchodě s deskami.

Piotr: Provozuji kavárnu v kulturní instituci v mém rodném Bydhošti, kde pořádám koncerty a další akce spjaté s uměním.

Rafał: Profesně se věnuji především koncertování: hraní s kapelou, sólovému hraní, v poslední době hlavně v rámci projektu Transformace, kde zpracovávám zvuk zanzy, kalimby a dalších lamelofonů a nástrojů z Afriky. Hraju elektroakustickou hudbu pro představení tanečního divadla Grupa WoRaZu, přednáším a vedu workshopy v rámci hudebně-astronomického projektu Voices of the Cosmos – používám originální signály a mimozemské zvuky nahrané pomocí radioteleskopů a dalších rádiových zařízení. S kolegy z umělecké nadace Kosmos, kde působím jako umělec a kurátor, organizuju festival Muzykofilia v Toruni.

Jacek: Čtu, sleduju filmy, mluvím s lidma, cestuju, pracuju s mládeží ve speciálním vzdělávacím centru a hraju improvizovanou hudbu s několika dalšími kapelami.


Co je nejhoršího na hraní v kapele?
Kuba: Musíte se spoléhat na subjektivní představy jiných lidí o čase.

Twix: Hodinové cestování v malém autobuse s dalšími lidmi (což může být také velmi zábavná část turné). Musíte se s ostatními domlouvat na spoustě věcí, někdy je to velmi frustrující. Ale postupem let si uvědomíte, že to je nepostradatelná součást hry.

Piotr: Nevím, hraju v kapelách už tolik let, že kdyby na tom bylo něco špatného, nedělal bych to.

Rafał: Zpoždění zvukovky z důvodů, které kapela nemůže ovlivnit, běhání s aparaturou několik desítek metrů ke dveřím klubu, protože před klubem není dovoleno parkovat, spolupráce s lidmi, kteří by se raději neměli podílet na organizaci koncertů...

Jacek: Hraju v kapelách už léta, viděl jsem toho hodně, není jednoduché mě naštvat nebo překvapit.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Kuba: Hlupáci vykřikují hlouposti.

Twix: Sociální média, příliš mnoho večírků a špatné zprávy.

Piotr: Špatné vztahy s blízkými. Zbytek zvládnu.

Rafał: Hlavně moje vnitřní rozpoložení, osobní problémy nebo únava po šňůře koncertů.

Jacek: Moje mysl, ta je občas neklidná.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Kuba: Hudebníci by měli mít možnost dostat to, co mají rádi, v rámci možností.

Twix: Čerstvé ovoce, dobré vegetariánské jídlo, dobré pivo a pohodlné místo, kde se dá lehnout.

Piotr: Červené a bílé víno, vegetariánské jídlo a voda.

Rafał: České pivo je nejlepší!

Jacek: Samozřejmě Plzeň, vegetariánské jídlo a klidný prostor k odpočinku.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Kuba: Jako kapela investujeme čas a peníze do fungování Alamedy: PR, merch, videoklipy, nahrávání, žádosti o granty atd. Investuju i do rozšiřování svého domácího studia, nákupu kvalitního hardwarového i softwarového vybavení.

Twix: Hlavním cílem je zviditelnit se mimo Polsko. Doba je pro undergroundové kapely, které hrají divnou hudbu, jako my, těžká, takže musíme být chytří a hledat nové příležitosti. Sháníme bookingové agenty v Evropě, to je pro nás teď nejdůležitější.

Piotr: Jsme tým, část investic je společná, ale samozřejmě investuju do nástrojů a dalšího vybavení.

Rafał: Souhlasím s ostatními, taky se snažím investovat do svého zdraví a kondice.

Jacek: Většinu času trávím zdokonalováním hry na svůj nástroj, posloucháním hudby, navštěvováním koncertů, povídáním si o hudbě, zatímco peníze utrácím hlavně za různé prvky na bicí.

Jak bys charakterizoval současný svět ve třech větách?
Kuba: Je to na prd. Bude to ještě víc na prd. Bude to stát za prd tak moc, že se současná doba bude zdát jako zlatá éra.

Twix: Zajímavý, děsivý, podělaný.

Piotr: Skoro všechno je špatně. Kromě mé zahrady a hudby Alamedy.

Rafał: Všechno se děje příliš rychle, všeho je příliš. Naše mozky jsou přetížené, jsme přestimulovaní. Celkově je to hyperzajímavé, ale vypadá to, že jsme krůček od totálního chaosu.

Jacek: Krásný. Děsivý. Zajímavý.

Info

||ALA|MEDA|| (pl)
Instagram

živě: Sharpe
25.–⁠27. 4. 2024
Nová Cvernovka, Bratislava, Slovensko
Fb událost

||ALA|MEDA|| + Taškent
2. 5. 2024 20:00
Kaštan - Scéna Unijazzu, Praha
Fb událost

Colours of Ostrava | Full Moon Stage
17.–⁠20. 7. 2024
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Dawid Misiorny

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Kam na rajz s Bárou Hodonickou (Regiony)

redakce 15.05.2024

„Jedinečná atmosféra, očekávaná i naprosto náhodná setkání dělají z divadelního Hradce to jediný místo, kde v červnu chce a musí být každý,“ říká ta, která žije kulturou.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace