Články / Seriály

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

10 + 1 = Emilija Đorđević (Koikoi)

redakce | Články / Seriály | 21.05.2023

Emilija Đorđević je členkou bělehradské skupiny Koikoi. Ta vznikla v roce 2019 a získala si pozornost písničkou na kompilaci platformy Hali Gali, která podporuje nové hudebníky a prosazuje otevřený přístup k hudbě. Členové Koikoi pocházejí z různých prostředí, ale mají společný cíl, totiž dělat hudbu propojující intimní atmosféru undergroundu a přitažlivost mainstreamu. Takové je i jejich debutové album Pozivi u stranu (2021). Poslouchejte deset (+1) nejoblíbenějších písníček Emiliji s námi, nalaďte se před koncertem v rámci festivalu Liveurope.

Obojeni Program – Kad se neko nećem dobrom nada
Před sedmnácti lety jsme s kamarádem celou noc poslouchali tuhle písničku znovu a znovu. Když jsem slyšela riff a text, něco se ve mně pohnulo. V mé mysli se otevřel nový svět a všechno, co se týká hudby, začalo.


The Stone Roses – I Wanna Be Adored
Tato píseň je jednou z manter, která se mi často honí hlavou. Dovolím si tvrdit, že The Stone Roses jsou jednou z nejdůležitějších a nejvlivnějších kapel konce minulého století. A tenhle song je na jednom z mých nejoblíbenějších alb vůbec.


Fleetwood Mac – The Chain
Když se mluví o hudbě, není možné nezmínit Fleetwood Mac. Aranže kytar, zpěvu, sladění melodií, všechno je dokonalé. Album Dreams vzniklo, jako by přicházelo z budoucnosti. Nikdy ho nepřestanu poslouchat, protože pokaždé na něm slyším novou vrstvu, je to jako vánek a znovu a znovu se zamilovávám.


Joy Division – Disorder
Když jsem Joy Division slyšela poprvé, říkala jsem si: jak je možné, že tak jednoduchá hudba může být tak melodická? Později jsem pochopila, že i ta nejjednodušší hudba je ve skutečnosti dost složitá, protože je těžké vytvořit a zachytit univerzální momenty několika málo prvky. Basové linky mě fascinovaly dlouhou dobu, až jsem si uvědomila, že možná musím hrát na baskytaru, tak jak je.


Darkwood Dub – Regioni
Často opakuju, že kdyby se Darkwood Dub narodili v Anglii nebo USA, byli by světově uznávanou kapelou. Nikdy v životě jsem neviděla větší jednotu, spojení a sílu mezi čtyřmi lidmi na pódiu. Měli ten nejautentičtější projev a kouzelné koncerty. Zkrátka srbský národní poklad. Zajímavost: V téhle kapele hraje Miki Ristić, můj oblíbený baskytarista, nejlepší na světě.


Damon Albarn – Heavy Seas of Love
Kdysi jsem si prošla těžkým životním obdobím a tahle píseň mě nějakým způsobem přiměla jít dál a ukázala mi, že nakonec všechno zapadne na své místo. Vlastně jestli bude další život, chtěla bych se narodit jako David Albarn.


The Flaming Lips – Race for the Prize
Musím přiznat, že jsem The Flaming Lips objevila až později. Race for the Prize z alba The Soft Bulletin je jedna z písní, které oslavují život jako takový a má nejkrásnější úvod. Tak naivní a zároveň obrovská a mocná. Vokál Waynea Coynea mě dokáže rozplakat.


Radiohead – Bodysnatchers
Hudba Radiohead překročila všechny hranice, až se začala líbit i delfínům. Tato píseň je pro mě zvláště důležitá kvůli mistrovským pasážím na kytary, rytmu a té části, kdy se zdá, že vychází ze zármutku, aby si oddechla. Jeden z nejumělečtějších přechodů, které jsem v hudbě slyšela.


Tame Impala – The Less I Know the Better
Kevin Parker je bezpochyby jedním z nejvýznamnějších hudebníků 21. století. Ráda říkám, že našel recept na retro s moderním zvukem. Tato píseň, ale zejména basová linka vibruje vesmírem. Loni jsem byla na koncertě Tame Impala a můžu říct, že to byl největší audiovizuální zážitek v životě.


Seine – Spavam
Z Balkánu musím vyzdvihnout kapelu Seine jako něco, co tu dlouho nebylo. Vždycky si zamiluju specifickou barvu vokálů, nevšední bubenický groove a minimalistické basové linky. LP Sno Sna patří mezi ta, která si často pouštím, a skladba Spavam je moje nejoblíbenější. Pokud budete mít možnost slyšet je naživo, nenechte si to ujít!


Guilty Pleasure:
Britney Spears – Toxic
Písnička, která se vám ve vteřině dostane do hlavy, pak ji celý den nemůžete dostat ven, až se zblázníte.

Info

Koikoi (srb)
web

živě: Liveurope festival
25.–⁠26. 5. 2023 Palác Akropolis, Praha
Fb událost

foto © Nemanja Knezevic

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #106: „i'm helpless before the fire…“

Michal Pařízek 02.06.2023

„Existuje něco jako ‚kvalitní hudba‘? Pokud ano, jak je možné ji poznat?“ Tyto a podobně zvídavé otázky padaly při úterní debatě se studenty na pražském gymnáziu Na Zatlance.

Pořadatelská: Adam Martiška (Habrovka)

redakce 29.05.2023

Festival Habrovka svou atmosférou navozuje pocit velkého pikniku a je určen pro malé i velké diváky. Pár otázek, pár odpovědí. A pár kroků ke svatému Františkovi.

Douška vydavatelská: Daniel Kozlík (Analog Freaks)

redakce 26.05.2023

Co vydalo a co chystá slovenské hardcore-punkové vydavatelství Analog Freaks?

Pořadatelská: Broněk Slezák (MišMaš párty)

redakce 24.05.2023

Těšíme se na 28. ročník MišMaš párty, ke které v redakci chováme velké sympatie, a povídáme si o ní s jedním z organizátorů.

Vstupní prohlídka: I Love You Honey Bunny

redakce 22.05.2023

I Love You Honey Bunny se vrátili z evropského turné s novou deskou. Ještě je můžete zastihnout v Praze, Brně i jinde.

Šejkr #105: Joyride

Michal Pařízek 19.05.2023

„Počkej, moje DJka Karin je Češka, musím vás hned seznámit.“ S Richardem Fosterem si povídáme v tallinnském klubu Uus Laine, kolem nás prochází rapper Bemz...

Pořadatelská: Barbora Šubrtová (#5PROSTOR)

redakce 17.05.2023

Dnes ji můžete snadno vystopovat za programem holešovického Výstaviště, a to nejen za akcí #5PROSTOR, která je zrovna na svém začátku.

Pořadatelská: Tengri (Martin Průša)

redakce 08.05.2023

Pražskou skupinu Tengri můžete znát z koncertních pódií, ale projevují se i mimo ně, tedy pořadatelsky, jakkoliv se sami za promotéry nepovažují.

Šejkr #104: Kouzla paradoxů

Michal Pařízek 05.05.2023

Řeč dojde i na Marka Stewarta, smutná novinka o jeho odchodu vylezla ven zrovna během bratislavské akce. Vzpomenu si na desku Citizen Zombie, říkám to Bobovi a společně se tomu…

Douška vydavatelská: Cosmir Production

redakce 02.05.2023

Je to jako když vám někdo řekne, že se jde projít, ale pak vás zavede do zcela neznámého lesa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace