Články / Recenze

Žiletková bublanina Black Marble

Žiletková bublanina Black Marble

Libor Švitorka | Články / Recenze | 17.04.2013

Blažené rejdění nočních tvorů v podrostu, husí kůže, omamná vůně tlení a ponurý chlad. Chlad, jako když vám v dospělosti máma vyčítá přešlap a má pravdu. Peristaltika dřevního temného synthu, zastřený vokál pouličního tlampače oznamující zhuntovanost světa, uhrančivé basové linky a pulzující tlukot naděje kdesi v dálce. Black Marble. Disneyland zádumčivé povahy.

Brooklynští Ty Kube (basa, zpěv; ex-Team Robespierre) a Chris Stewart (mašinky) dotáhli v obýváku svůj postpunkový tetris s tvary mrazivé elektroniky, punkového DIY přístupu a návykové rytmiky od pozoruhodného krátkého debutu Weight Against the Door k výlisu dlouhohrající desky. Album vyšlo na seattleském labelu Hardly Art na podzim před poslední apokalypsou. Akorát včas jako ideální soundtrack rozpadu chlorofylu a zimních krajin s mokrem v botách.

Starý trika s kapelama se rozhodně nevyhazujou. Tihle kluci z NYC zřejmě mají dost podobný šatník s The Soft Moon a Tropic of Cancer. Notně seprané onuce trik Joy Division, Bauhaus a Siouxie and the Banshees ovšem pořád ještě nenosí jenom na spaní nebo s košem. Coldwave, dark wave, synth wave nebo žiletková bublanina, říkejte si hudbě Black Marble dle libosti, zarytí škatulkáři z online diskuzí se už kvůli tomu po sobě naplivali dost. Sám Stewart, toho času art director v reklamce, vyvrátil, že by Black Marble byli coldwave kapela. Prý jen používá vybavení, co má doma, shodou okolností z přelomu 70. a 80. let, kdy tenhle hudební styl vznikl ve Francii, takže se neubrání podobnému zvuku.

A Different Arrangement, necelých 37 minut v jedenácti kusech. I přes zdánlivou monotónnost a odtažitost práce s elektronikou zní celá stopáž lidsky a konzistentně: nezúčastněně naléhavý baryton, prominentní basa jako smeknutí Peteru Hookovi, minimalistické chytlavé melodie vintage syntezátorů, vzdálené bicí automatu, zvuková vrstevnatost a umění napsat písničku. Úvodní hypnotická Cruel Summer (s povedeným klipem) neuspěchaně poodkrývá oponu do temného sálu, kde se tenhle večer už nebude rozsvěcet. Následuje pohřební píseň z horečnatého snu (A Great Design), na kterou tančí všichni smuteční hosté, včetně nebožky. Ze seznamu skladeb si zvýrazňovač ještě zaslouží titulní svižná A Different Arrangement, variující dvouslovný varovný popěvek „this time, this time“, a koncerty již prověřená Pretender z předchozího EP.

S každým poslechem přetrvává dojem, že se v přehrávači napočítalo do jedenácti nějak moc rychle. Myšleno jako kompliment. Hřejivá melancholická náruč studeného černého mramoru. Nostalgie a pocitový oxymóron, žádné post-post-post klišé.

Info

Black Marble – A Different Arrangement (Hardly Art, 2012)
www.blackmarblenyc.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace