Články / Rozhovory

Jirka (Moth Catchers Collective): Kravín má genius loci

Jirka (Moth Catchers Collective): Kravín má genius loci

redakce | Články / Rozhovory | 29.06.2017

Šestý ročník hudebního nefestivalu On/Off v Hranicích u Chotěboře se samozřejmě odehraje v prostorách bývalého kravína, který se postupně mění na umělecké centrum. Proč tam a ne jinde? Výlet do tamních míst je skvělým tripem po Vysočině, který tam lze zakončit... Na pár otázek z pořádajících Moth Catchers Collective odpovídal Jirka.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Jsme parta kámošů, která si před lety řekla, že by bylo fajn udělat akci, která by byla jiná, než jsou ty ostatní u nás na Vysočině. Letos už to bude šestý ročník a moc věcí se nemění. Začátkem roku začneme řešit line-up a pak dáváme dohromady další organizační věci. V tom je asi největší změna, protože oproti prvnímu ročníku jsme zběhlejší třeba v přípravě místa, nákupu věcí a domluvě s kapelama. Ohledně pozic to nemáme pevně daný - každý z nás dělá podle svých možností to, co je zrovna potřeba. A v průběhu On/Off je to zrovna tak. Jen si rozhodíme, kdo bude zodpovídat za jídlo a kdo za zvučení.

V jakém prostoru se odehrává festival a jak se do něj odráží? Záleží vám na konkrétním místě, je festival „přenositelný“?
On/Off je neodmyslitelně spjatý s prostorem bývalého kravína kousek od Chotěboře. Proto by se ani jinde konat nemohl. Možná to vyzní jako klišé, ale kravín má určitý genius loci a navíc v sobě okolí spojuje to, co máme na Vysočině nejradši - pole, louky, lesy, jak rádi všude píšeme...

Hlavní body programu? Bude letošní ročník něčím zvláštní?
Všechny ročníky jsou hozený podobně - odpolední dokument, podvečerní a večerní hraní kapel. Letos chceme udělat “písničkářskou” část venku, což je ale závislý na počasí. V jednom z minulých ročníků hráli takhle při západu slunce Kalle a bylo to hodně fajn. Jinak na headlinery nehrajeme, ale já osobně se letos těším na I Am Pentagon.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Každý rok se nám sešlo okolo sta lidí, nikdy to ale nevíme přesně, protože vstupný moc nehrotíme. Vlastně od prvního ročníku chceme za vstup kilo. Kapely se nám daří zaplatit z prodeje vegan jídla, který si vaříme sami.

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Já si pod tím pojmem “tuzemské festivaly” představím akce typu Rock for People, Hrady a tak. A těch je fakt hodně, navíc dost často se stejný line-upem českých kapel. Těmhle akcím se vyhýbám (stejně jako ostatní kluci) a radši vyhledáváme komornější akce podobnýho ražení jako On/Off. Co jsme měli možnost navštívit, tak nás dost nadchl festival v Batňovicích - bývalá trampská osada, okolo stovky lidí a bezva kapely.

Info

On/Off #666
1. 7. 2017
Kravín, Hranice u Chotěboře
www.facebook.com/events/445627882469412
www.hraniceonoff.blogspot.cz
www.yo-yo-yo.org/kravin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Small Town Life

redakce 21.01.2020

Small Town Life se díky eponymnímu EP dostali na největší slovenský festival Pohoda, aktuálně dokončují debutové album. Na jaře se chystají objet společně s Guilty Echoes krajinu.

Douška vydavatelská: Divnosti

redakce 21.01.2020

Hudebník, dramaturg, promotér, producent, zvukař a příležitostný publicista nejenom na stránkách Full Moonu, Tomášovo portfolio je široké.

Karel Spěšný (Festival krátkých filmů Praha): Témata, která hýbou světem

redakce 15.01.2020

Příběhy nepoddajných žen z oblasti Amazonie, filmy reflektující tvorbu švédského režiséra Ingmara Bergmana, kraťasy sekce La Quinzaine z Cannes a fůra dalšího. Rozhovor.

Vstupní prohlídka: Plum Dumplings

redakce 11.01.2020

Tématem desky je ztrácení, ať už se ztrácí zábrany, nebo jen důvěra. Jaká další životní témata jsme z kapely dostali?

Vstupní prohlídka: Sekvoye

redakce 03.01.2020

Po dvou vydaných EPs se rozhodli pro konceptuální album a posun k syrovějšímu a nekompromisnějšímu vyjádření. Co více na sebe řekli?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tolerance nestačí. Proměny queer v umění a společnosti

Viktor Palák 02.01.2020

Jaké osobnosti a momenty dopomohly k citlivějšímu vnímání sexuálních identit a práv LGBT+ lidí? Můžeme umění nálepkovat slovem queer? A která díla posouvala hranice?

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Milovníci pokleslých žánrů (Rány těla)

Michal Pařízek 02.01.2020

Tak dlouho jsme hledali na rozhovor s nimi redaktora, až mi nakonec došlo, že to budu muset udělat sám. A že vlastně chci... Rozhovor z edice nejlepší texty Full Moonu…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Deklarace štěstí v digitálním kapitalismu (Rafani)

Zuzana Krišková 02.01.2020

Během rozhovoru, u kterého chyběl člen skupiny Brody, se pilo a jedlo a členové Rafanů by byli rádi, kdyby zde bylo řečeno, že se mají jako prasata v žitě. Print…

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Daleko od babičky (Awali + Margo)

Vadim Petrov 02.01.2020

Jedním z nejlepších rozhovorů z magazínu Full Moon za loňský rok je tandemový seskok, tedy rozhovor s dvojicí Awali - Margo. Dáváme k dispozici online.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tati, můžeš mi vysvětlit, proč nehrajou tvrdej rap? (Affro)

Jakub Šíma 02.01.2020

Affro je již takřka dvacet let jednou z nejvýraznějších postav zákulisí české rapové scény. Rozhovor s ním pochází z tištěného Full Moonu a v rámci výběru toho nejlepšího je nyní…