Články / Rozhovory

Jirka (Moth Catchers Collective): Kravín má genius loci

Jirka (Moth Catchers Collective): Kravín má genius loci

redakce | Články / Rozhovory | 29.06.2017

Šestý ročník hudebního nefestivalu On/Off v Hranicích u Chotěboře se samozřejmě odehraje v prostorách bývalého kravína, který se postupně mění na umělecké centrum. Proč tam a ne jinde? Výlet do tamních míst je skvělým tripem po Vysočině, který tam lze zakončit... Na pár otázek z pořádajících Moth Catchers Collective odpovídal Jirka.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jako ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Jsme parta kámošů, která si před lety řekla, že by bylo fajn udělat akci, která by byla jiná, než jsou ty ostatní u nás na Vysočině. Letos už to bude šestý ročník a moc věcí se nemění. Začátkem roku začneme řešit line-up a pak dáváme dohromady další organizační věci. V tom je asi největší změna, protože oproti prvnímu ročníku jsme zběhlejší třeba v přípravě místa, nákupu věcí a domluvě s kapelama. Ohledně pozic to nemáme pevně daný - každý z nás dělá podle svých možností to, co je zrovna potřeba. A v průběhu On/Off je to zrovna tak. Jen si rozhodíme, kdo bude zodpovídat za jídlo a kdo za zvučení.

V jakém prostoru se odehrává festival a jak se do něj odráží? Záleží vám na konkrétním místě, je festival „přenositelný“?
On/Off je neodmyslitelně spjatý s prostorem bývalého kravína kousek od Chotěboře. Proto by se ani jinde konat nemohl. Možná to vyzní jako klišé, ale kravín má určitý genius loci a navíc v sobě okolí spojuje to, co máme na Vysočině nejradši - pole, louky, lesy, jak rádi všude píšeme...

Hlavní body programu? Bude letošní ročník něčím zvláštní?
Všechny ročníky jsou hozený podobně - odpolední dokument, podvečerní a večerní hraní kapel. Letos chceme udělat “písničkářskou” část venku, což je ale závislý na počasí. V jednom z minulých ročníků hráli takhle při západu slunce Kalle a bylo to hodně fajn. Jinak na headlinery nehrajeme, ale já osobně se letos těším na I Am Pentagon.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Každý rok se nám sešlo okolo sta lidí, nikdy to ale nevíme přesně, protože vstupný moc nehrotíme. Vlastně od prvního ročníku chceme za vstup kilo. Kapely se nám daří zaplatit z prodeje vegan jídla, který si vaříme sami.

Jak se díváš na tuzemské festivaly, jejich úroveň, nabídku a celkovou tvář? Není jich moc?
Já si pod tím pojmem “tuzemské festivaly” představím akce typu Rock for People, Hrady a tak. A těch je fakt hodně, navíc dost často se stejný line-upem českých kapel. Těmhle akcím se vyhýbám (stejně jako ostatní kluci) a radši vyhledáváme komornější akce podobnýho ražení jako On/Off. Co jsme měli možnost navštívit, tak nás dost nadchl festival v Batňovicích - bývalá trampská osada, okolo stovky lidí a bezva kapely.

Info

On/Off #666
1. 7. 2017
Kravín, Hranice u Chotěboře
www.facebook.com/events/445627882469412
www.hraniceonoff.blogspot.cz
www.yo-yo-yo.org/kravin

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Aiko

redakce 08.08.2020

Aiko vystupuje na buskingových festivalech nebo jen na ulici sama s akustickou kytarou, ale umí i opulentnější produkci.

Johana Hořejší, Simeon Hudec, Zdeněk Kříž (Krajinou přílivu): Chtělo by to promyšlenější postupy

Jarmo Diehl 07.08.2020

Se svou aktivitou začínali v Praze na Rohanském ostrově, dnes svůj program realizují hlavně v Libni v prostoru Synagogy na Palmovce. Rozhovor.

Jiřin Jirák (Hudba za klima): Lidi si musí uvědomit, že nejsou vládci světa

Vojta Chmelík 06.08.2020

O tom, proč festival Česko za klima vznikl a co je jeho cílem, jsme si povídali s pořadatelem Jiřinem Jirákem.

Pořadatelská: Ivo Kraml, Květa Čulejová (Dobršská brána)

redakce 29.07.2020

Festival Dobršská brána je zasazen do malebného pošumavského prostředí vesničky Dobrš, pořádaný kolegy z architektonického ateliéru Arsfabrika. Čím se dále baví?

Markéta Monsportová, Tomáš Prinz (Švihák): Mariánské Lázně jsou nejlepší open air

su, Jarmo Diehl 28.07.2020

O fungování mariánskolázeňského spolku a bydlení v lázeňském městě vypráví Markéta Montsportová, která u zrodu spolku stála a vedla ho téměř po celou dobu a Tomáš Prinz, který od ní…

Vstupní prohlídka: Ondřej Zámečník Quintet

redakce 22.07.2020

Autorské kompozice energické, nástrojově rozmanité, někdy až naivně melancholické? Současná improvizovaná hudba je barevná jako léto. V Dobrši!

Petr Wagner, Vasil Jurásek: Meziprostor nás baví jako celek

su, Jarmo Diehl 21.07.2020

Odmítají komerční sponzory, ale zdůrazňují, že akce není zdarma a na všechny náklady se pokouší vybrat formou dobrovolných příspěvků. Rozhovor, tip na výlet.

Saša Pastorková, Maroš Pavúk (Slovenské alternatívne leto): Treba zapracovať na klubovom divákovi

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 16.07.2020

Po desetileté odmlce se odehrál ročník jako „nostalgická spomienka ľudí s iným názorom“. Letos se uskuteční poprvé v kempingovém areálu u jezera Počúvadlo a má to být edice přelomová. Rozhovor.

Jindřich Krippner (Divadlo Archa): Experiment: léto ve městě

Aneta Martínková, Jarmo Diehl 15.07.2020

Jak se daří Arše, co připravuje a co se mění v důsledku koronavirové pandemie? O dnech všedních i nevšedních.

Jan Richter (Front Porch Music Fest): V posledních letech pozoruji cosi svěžího

Jarmo Diehl 14.07.2020

Amerika ho inspirovala i při pořádání letošního Front Porch Music Festu, který vychází z tamních „verandových“ sessions. Interview.