Články / Rozhovory

Na počátku bylo slovo u piva: Lukáš Teklý o Habrovce

Na počátku bylo slovo u piva: Lukáš Teklý o Habrovce

redakce | Články / Rozhovory | 02.06.2017

Z lokální akce pro partu kamarádů se během patnácti let stal oblíbený festival, který má v Praze i mimo ni tradici a těší se poměrně velké oblibě. Rozhovor s Lukášem Teklým, zakladatelem festivalu nejen o počátcích festivalu Habrovka, ale i organizačních radostech a strastech.

Stojíš za festivalem od začátku?

Ano, stál jsem u samotného počátku Habrovky. V areálu zahrady kostela sv. Františka nedaleko metra Budějovická v Praze 4, kde se festival každoročně koná, jsme ještě před založením Habrovky dělali koncerty a divadelní představení. Po jednom takovém večeru jsme si s Adamem Pospíšilem (který stojí i za projektem Roma Big Top) a kamarádem Baronem řekli, že nám v Praze chybí festival loutkového divadla a takové hudby, jaká by se líbila nám. Festival, na němž by kapely mohly hrát tak dlouho, jak samy chtějí. Tu myšlenku zrozenou u piva jsem si zapamatoval a asi dva týdny poté jsem těm dvěma volal: Co bude s tím festivalem? A tak jsme založili Habrovku. Původně se jednalo o festival amatérského loutkového divadla a hudby, ale postupně se zaměření rozšířilo i na jiný typ divadla, workshopy a prezentace zajímavých projektů či společenských témat a tabu, např. bezdomovectví, romské menšiny, život s handicapem apod. Vznikla tak akce pro všechny, kteří nechtějí jen tak bloumat: festival bloumající veřejnosti Habrovka.

Čím bude letošní ročník unikátní?

Letos slavíme patnácté narozeniny! V pátek i v sobotu 2. a 3. června bude Habrovka hostit mladé artisty z různých koutů Evropy, kteří právě na našem festivalu uvedou světovou premiéru velkolepé cirkusové show – Sky Is Not Limit (rozhovor s nimi najdete zde). I pro nás to bude velké poprvé – mít na festivalu nový cirkus, to je náročný špás. Letos jsme na to konečně našli odvahu. Na hudební scéně zahraje energická kapela Chotokoeu ze španělské Galicie, slovenští Longital, tři divoženky různých evropských krajin Korjen, kapela Yo Soy Indigo s americkou zpěvačkou. Z českých zástupců se na Habrovce představí například Houpací koně, The Odd Gifts, Hard to Frame, mladá swingová kapela Mole´s Wing Orchestra či romští Bengas. Sobotní dopoledne bude jako už tradičně patřit dětem. Právě pro ně je připraven privátní dětský koncert, loutkové divadlo, výtvarné dílny i cirkusový workshop. Tématem letošního ročníku festivalu je „Boj o přežití“ a veškerý doprovodný program se tedy ponese v tomto duchu – návštěvníci se tak mohou těšit na tematické workshopy neziskových organizací, kurzy první pomoci vedené profesionálními záchranáři a na další zajímavá překvapení s tímto tématem spojená.

Jaké to je pořádat festival v hlavním městě. Je to náročná disciplína? Je nutná nějaká speciální kvalifikace?

Náročná disciplína to určitě je, zejména pokud chcete, aby to fungovalo patnáct let a déle. V případě Habrovky byla celá organizace vždy pouze na dobrovolnické bázi. Na festivalu pracuje v průběhu celého roku po večerech tým zhruba dvanácti lidí – zodpovídají za výběr divadel, kapel, doprovodných programů, výstav a také občerstvení. Řeší grafiku, prezentaci na webu i propagaci. Nutná je pouze jedna speciální kvalifikace – umět se dohodnout. Celoročním koníčkem je i shánění peněz a sponzorů a vůbec vše spojené s financováním akce. Všichni, kteří v areálu Habrovky pak pomáhají přímo během festivalu, jsou také dobrovolníci. Každý rok se tady sejde kolem šedesáti lidí, kteří bez nároku na honorář celé čtyři dny obětavě pomáhají a dřou od rána až do noci. Festival se nám daří pořádat již patnáct let hlavně díky skvělým lidem, kteří se na něm podílejí, díky skvělým sponzorům a skvělým návštěvníkům, kteří se rádi vracejí...

Jaký máš názor na tuzemské festivaly? A jak obstojí české festivaly v mezinárodním měřítku?

Navštívil jsem několik desítek festivalů u nás i v zahraničí, zejména jako účinkující, přesto se necítím být v tomto směru expertem. Určitě i v Česku existují dobré festivaly. Vždy velmi ocením, když mi festival pomáhá objevovat nové kapely a nové projekty, ke kterým bych si třeba sám cestu nenašel a které bych naživo stěží viděl. Zároveň bych byl rád, kdyby to produkce nepřeháněla s kvantitou – někdy z toho mám pocit, že jsem na Matějské. Festival nemusí být nekonečným proudem muziky tryskajícím ze tří scén najednou. Na festivalu může být i ticho, aby návštěvník mohl hudbu patřičně vstřebat. Zahraniční festivaly mě vždy překvapí vysokou úrovní zázemí pro návštěvníky – chytře promyšlený výběr občerstvení, prostor, kde má člověk svoje soukromí a kde může odpočívat, inteligentně řešené toalety. Vědí, že festival by neměl pouze nějak fungovat, ale i nějak vypadat. Ale my sami víme, že to není vůbec jednoduché...

Co by se při organizaci podobné akce rozhodně stávat nemělo? Jaká je podle vás nejlepší taktika organizátorů, když negativně zasáhne vyšší moc?

Co by se stávat určitě nemělo – že nezaplatíte účinkujícím! A vyšší moc? Jestli tím myslíte, že bude prostě celou dobu pršet, tak pak je potřeba nakoupit holínky, pláštěnky a uvařit svařák.

Info

Festival bloumající veřejnosti HABROVKA
2.-3. 6. 2017 zahrada kostela sv. Františka z Assisi, Praha 4

www.habrovka.cz
www.facebook.com/habrovka/
www.facebook.com/events/537653416396366/

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vojtěch Tkáč (Pulz): Chci prostě dělat koncerty, na které bych sám šel

Jarmo Diehl 24.09.2022

Pokud máte rádi žižkovský klub Palác Akropolis, nemohli jste minout novou koncertní sérii Pulz, jíž je Vojtěch Tkáč dramaturgem. Rozhovor.

Anna Mašátová (Music Navigator): Další vzdělávání je nezbytné

Michal Pařízek 14.09.2022

Skutečně potřebuje svět další showcase? V čem bude MuNa jinou akcí? Zkusme důvody k založení MuNa konkretizovat.

Marián Tesák (Flaam festival): Tento rok je line-up bez akéhokoľvek kompromisu

Michal Pařízek 09.08.2022

Letos se v Nitře představí například Sega Bodega nebo HMLTD, ale také mexická producentka LDY OSC nebo Hyphen Dash, ukrajinská odpověď na slovutné Badbadnotgood.

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého v umeleckej sfére

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor Tanečna Andrej Awo Štepita.

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace