Články / Reporty

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel | Články / Reporty | 27.07.2021

Zlínský Zvěřinec pořádal Slavnost v houští kousek za městem. Původní idea, že bude probíhat vždy na jiném místě, vzala sice za své, ale po loňském ročníku do menší míry přeloženém do online džungle, představoval letošní návrat do remízu u Lukova návrat k jistotám. V_houští je jako site-specific akce ze své podstaty vázaná na dané místo a jako taková je do domovů nepřenositelná. Dramaturgie nestaví na zavedených jménech, ale na přátelských vztazích, provázaných jako místní ekosystém. A tak i vstupné bylo dobrovolné a poslouží na výsadbu poničených stromů na jižní Moravě.

Podvečerní hodiny patřily folku, který do lesních porostů neodmyslitelně patří stejně jako oheň a špekáčky. Všechno bylo. Hned na úvod Comar in the Cube vyslal jasné poselství, že folk’s not dead, jak by se snad mohlo z dopoledních zpráv o loučení s Františkem Nedvědem zdát. Za následujícím projektem Nech čagan viset stojí spisovatelka, bloggerka a hudebnica Irena Knedlová Vlčková, která do svého vystoupení přidává prvky folklóru a rapuje v místním nářečí. Své vyprávění, čtené i zhudebněné, situuje do nedaleké Podkopné Lhoty a promítá se v něm magie Hostýnských vrchů. Bodrá to žena. Olomoučtí Åncient Teenager tady zapustili kořeny už předloni, tentokrát poprvé v duu. Oželeli tak účast na Czech Ukulele Festivalu, na který je beztak nikdo nepozval. Tady byli vítáni a průběžně občerstvováni meruňkovicí, čehož se s radostí a odpovědně zhostil Martin Šinkovský. Bodrý to muž.

fotogalerie ze Slavnosti ke zhlédnutí zde

Odmítnout v těchto končinách kalíšek, je jako podepsat si ortel, a to nechceš. Už tak nám po premiérovém vystoupení úderných Apolloguys dýchali za krk Synové smrti. „Další song se jmenuje Začni a je o smrti. My hrajeme písně o smrti a o lásce. Až bude o lásce, tak vám řeknu.“ Opětovné hudební zmrtvýchvstání Romana Vičíka, takže klobouk na hlavu pro případ, že bys měl zubaté pohlédnout do očí, ať můžeš sklopit krempu. Blues, danse macabre a pohrobci Nylon Jail. O půlnoci se o závěrečnou sonickou tečku postará No.c, formace pořádajícího Honzy Tomšů. Ten pro tu chvíli odloží mikrofon a židovská přísloví, chopí se kytary a s bicími na sebe řvou jako na lesy, uši rve i ta poblikávající žárovka. Kytara letí do houští a Call Me úlet mixují Algiers s Neunundneunzig Luftballons. Na place i v krmelci to vypadá, že pár otrlých se tady ke spánku hned tak nechystá. Takových setkání klidně houšť.

Info

Slavnost v houští
24. 7. 2021, Lukov

foto: Jiří Přivřel

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Atlas ptáků)

Veronika Havlová, Viktor Palák 29.08.2021

Před třemi lety dostal Olmo Omerzu ve Varech za svůj film Všechno bude cenu za režii, teď se vrátil do hlavní soutěže s příběhem patriarchy...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace