Jiří Přivřel | Články / Seriály | 23.07.2021
Magdaléna Petráková v nedávném rozhovoru, který byl věnován převážně festivalu Luhovaný Vincent, zmínila i jiné spolky působící na Zlínsku. Jedním z nich byl kreativní Zvěřinec, který pro ni představuje „prostředek pro ožívání autentické, neglobalizované, výjimečné lokální kultury“. Zvěřinec, který se nedávno stal součástí networku Nová síť, je činný v průběhu celého roku. Na každé roční období připadá jedna větší, již tradiční událost, a postupně k nim přibývají další. 24. července zve do Lukova na Slavnost v houští. O té nám více řekl Jan Tomšů s tím, že jednou si pohovoříme s celým Zvěřincem více zeširoka.
Můžeš Zvěřinec představit? Kdo za ním stojí a jaké jsou jeho cíle?
Jádro Zvěřince jsou lidé s osobními vazbami ke Zlínsku. V době zakládání spolku jsme byli rozstřelení po celém Česku, ale část z nás se chtěla do kraje jednou vrátit. Bohužel tamní situace současné živé kultury není ideální, tak jsme se rozhodli, že to musíme vzít na sebe. Všichni se v oblasti kultury pohybujeme jako profesionálové, ale každý z nás v trochu jiném odvětví. Díky tomu vznikl silný kolektiv, který dokáže vyprodukovat i ty nejbizarnější akce na nejméně pravděpodobných místech. Hrozně nás to baví a těší nás, že se ve Zlíně nachází lidi, kteří se k nám přidávají a chodí na naše akce.
V průběhu roku pořádáte čtyři větší akce, každé roční období má svoji. Teď se blíží Slavnost v houští, která je celkem netradiční. Má nějaký koncept, ideu nebo je to vyloženě punk? A bude letošní slavnost něčím specifická?
Původní idea Slavnosti v houští byla taková, že se uskuteční pokaždé na jiném místě jako site specific událost. Hned druhá lokace ale byla natolik magická a přitažlivá, že jsme se rozhodli v remízku za obcí Lukov zůstat. Od začátku je to spíše hudební událost, kterou občas doplnila přednáška nebo divadelní představení. Loni slavnost proběhla online a je stále k mání na našem webu jako série videí, které pro nás připravili oslovení umělci. Letošní V_houští bude čistě hudební záležitost.
A jako taková má podtitul Festival rychlé a pomalé hudby. Jsou nějaká kritéria pro volbu účinkujících, a koho V_houští uslyšíme?
Dělení hudby pouze na rychlou a pomalou je myšlenka, která pochází od Vlasty Redla a, myslím, že je docela funkční. Letošní dramaturgický klíč je vlastně nehudební. Běžně se v průběhu celého roku setkávám s různými lidmi v rámci festivalů, eventů a projektů a spousta z nich se stala mými nejbližšími. A jelikož v posledních měsících frekvence našich spoluprací poněkud klesla, rozhodl jsem se lineup poskládat z kapel našich přátel, abychom se zase mohli setkat. Jeden z velmi očekávaných bodů programu jsou Synové smrti, nová kapela Romana Vičíka z Nylon Jail, Vaška Hrušky z Lebanonu a Tondy Dlapy z Prago Union. Jsme dlouholetí spolupracovníci i z různých hudebních uskupení a kluci mají moji naprostou důvěru a obdiv. Takový bigbít jinde nenajdeš. Scénu z regionu zastupuje Nech čagan viset, což je projekt Ireny Knedlové Vlčkové, pojatý jako komponované pásmo poezie, povídek a písní. Místní jsou i Apolloguys, kteří zkouší v našem společném studiu a nahrávky, nyní těsně před masterem Amáka ze studia Golden Hive, jsou velmi zajímavé. Folkovější větev festivalu tvoří Åncient Teenager, což je sólovka Jiřího Neděly, skvělého performera, dramaturga PAFu a obrozence. Na tento koncert si pozval Alexandra Jančíka, se kterým spolupracoval už v legendární kapele Sajbšanson. Sonické experimenty zastupuje moje kapela No.c, když už to pořádám. A bude spousta dalších super kapel...
Četl jsem, že Zvěřinec pro tebe představuje platformu k decentralizaci kultury a seznámení sousedů. Jaké máte sousedské vztahy?
Vynikající, a to kdekoli se Zvěřinec zrovna vyskytne. Zlín nemá pořádnou infrastrukturu pro živé umění, takže každou akci děláme jinde, a myslím, že vše vyšlo vždy k oboustranné spokojenosti. Ať už to byla hospoda, zámek či budova divadla. Snažíme se propojovat různé lidi, naše akce mají velmi eklektický charakter. 24. července kromě V_houští probíhá v Lukově u Zlína také taneční zábava s kapelou Akcent. V našem programu je vyhrazen hodinový blok na návštěvu této tradiční události a transfer mezi oběma akcemi je vítán a hlavně doporučen.
redakce 29.03.2023
Circus Brothers před nedávnem vydali novou desku Za všim si stojim, kterou pokřtili v Paláci Akropolis. Pojďme si je proklepnout.
redakce 27.03.2023
Do seznamu jarních koncertů stále přibývají nová jména. Do Prahy se vrací irští Just Mustard.
Michal Pařízek 24.03.2023
Trnavská mizéria, pohádka v Leidenu i Alexino zaklínání. Výživný březen. Na show Siksa myslím od návratu z Holandska a ještě dlouho budu.
redakce 23.03.2023
Festival Spectaculare slaví deset let deseti vybranými koncerty po celé Praze a jeho součástí bude letos i Piano Day. Za ním zase stojí dramaturg a hudebník Petr Mazoch.
redakce 22.03.2023
Marylandská rodačka bývá označována jako spojení Janis Joplin, Florence Welch nebo Courtney Barnett, její písně jsou neúprosně přímočaré a otevřené. Co ji formovalo?
Zuzana Malá 22.03.2023
Jedním z hlavních lákadel festivalu Rewire je vystoupení Fever Ray, kterým jsme věnovali i titulní stranu březnového Full Moonu. Ale nebudou zdaleka sami.
redakce 21.03.2023
Jeho tvorbu si můžeme vychutnat v rámci Spectaculare v jedinečném audiovizuálním projektu Sphere v pražském Planetáriu. Ve kterých křivkách se Mickael také prochází?
redakce 19.03.2023
Jednou z premiér letošního Spectaculare bude vystoupení francouzské producentky Chloé s bulharskou multiinstrumentalistkou Vassilenou Serafimovou. Seznamte se!
redakce 18.03.2023
Představte si, že se z duhové horské dráhy v Mario Kart náhle propadnete do strašidelného domu, který vytváří hyperpopový vesmír plný experimentálních a futuristických zvuků.
redakce 17.03.2023
Od roku 2005 vydal pět alb, obsáhnuvších svěží folk, nervní šedesátkové blues, gotický elektropop, novovlnné tendence i nápadité synthpopové melodie.