Články / Seriály

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

3na3: Jan Tomšů (Zvěřinec)

Jiří Přivřel | Články / Seriály | 23.07.2021

Magdaléna Petráková v nedávném rozhovoru, který byl věnován převážně festivalu Luhovaný Vincent, zmínila i jiné spolky působící na Zlínsku. Jedním z nich byl kreativní Zvěřinec, který pro ni představuje „prostředek pro ožívání autentické, neglobalizované, výjimečné lokální kultury“. Zvěřinec, který se nedávno stal součástí networku Nová síť, je činný v průběhu celého roku. Na každé roční období připadá jedna větší, již tradiční událost, a postupně k nim přibývají další. 24. července zve do Lukova na Slavnost v houští. O té nám více řekl Jan Tomšů s tím, že jednou si pohovoříme s celým Zvěřincem více zeširoka.

Můžeš Zvěřinec představit? Kdo za ním stojí a jaké jsou jeho cíle?

Jádro Zvěřince jsou lidé s osobními vazbami ke Zlínsku. V době zakládání spolku jsme byli rozstřelení po celém Česku, ale část z nás se chtěla do kraje jednou vrátit. Bohužel tamní situace současné živé kultury není ideální, tak jsme se rozhodli, že to musíme vzít na sebe. Všichni se v oblasti kultury pohybujeme jako profesionálové, ale každý z nás v trochu jiném odvětví. Díky tomu vznikl silný kolektiv, který dokáže vyprodukovat i ty nejbizarnější akce na nejméně pravděpodobných místech. Hrozně nás to baví a těší nás, že se ve Zlíně nachází lidi, kteří se k nám přidávají a chodí na naše akce.

V průběhu roku pořádáte čtyři větší akce, každé roční období má svoji. Teď se blíží Slavnost v houští, která je celkem netradiční. Má nějaký koncept, ideu nebo je to vyloženě punk? A bude letošní slavnost něčím specifická?

Původní idea Slavnosti v houští byla taková, že se uskuteční pokaždé na jiném místě jako site specific událost. Hned druhá lokace ale byla natolik magická a přitažlivá, že jsme se rozhodli v remízku za obcí Lukov zůstat. Od začátku je to spíše hudební událost, kterou občas doplnila přednáška nebo divadelní představení. Loni slavnost proběhla online a je stále k mání na našem webu jako série videí, které pro nás připravili oslovení umělci. Letošní V_houští bude čistě hudební záležitost.

A jako taková má podtitul Festival rychlé a pomalé hudby. Jsou nějaká kritéria pro volbu účinkujících, a koho V_houští uslyšíme?

Dělení hudby pouze na rychlou a pomalou je myšlenka, která pochází od Vlasty Redla a, myslím, že je docela funkční. Letošní dramaturgický klíč je vlastně nehudební. Běžně se v průběhu celého roku setkávám s různými lidmi v rámci festivalů, eventů a projektů a spousta z nich se stala mými nejbližšími. A jelikož v posledních měsících frekvence našich spoluprací poněkud klesla, rozhodl jsem se lineup poskládat z kapel našich přátel, abychom se zase mohli setkat. Jeden z velmi očekávaných bodů programu jsou Synové smrti, nová kapela Romana Vičíka z Nylon Jail, Vaška Hrušky z Lebanonu a Tondy Dlapy z Prago Union. Jsme dlouholetí spolupracovníci i z různých hudebních uskupení a kluci mají moji naprostou důvěru a obdiv. Takový bigbít jinde nenajdeš. Scénu z regionu zastupuje Nech čagan viset, což je projekt Ireny Knedlové Vlčkové, pojatý jako komponované pásmo poezie, povídek a písní. Místní jsou i Apolloguys, kteří zkouší v našem společném studiu a nahrávky, nyní těsně před masterem Amáka ze studia Golden Hive, jsou velmi zajímavé. Folkovější větev festivalu tvoří Åncient Teenager, což je sólovka Jiřího Neděly, skvělého performera, dramaturga PAFu a obrozence. Na tento koncert si pozval Alexandra Jančíka, se kterým spolupracoval už v legendární kapele Sajbšanson. Sonické experimenty zastupuje moje kapela No.c, když už to pořádám. A bude spousta dalších super kapel...

Četl jsem, že Zvěřinec pro tebe představuje platformu k decentralizaci kultury a seznámení sousedů. Jaké máte sousedské vztahy?

Vynikající, a to kdekoli se Zvěřinec zrovna vyskytne. Zlín nemá pořádnou infrastrukturu pro živé umění, takže každou akci děláme jinde, a myslím, že vše vyšlo vždy k oboustranné spokojenosti. Ať už to byla hospoda, zámek či budova divadla. Snažíme se propojovat různé lidi, naše akce mají velmi eklektický charakter. 24. července kromě V_houští probíhá v Lukově u Zlína také taneční zábava s kapelou Akcent. V našem programu je vyhrazen hodinový blok na návštěvu této tradiční události a transfer mezi oběma akcemi je vítán a hlavně doporučen.

Info

Slavnost v houští
24. 7. 2021
Lukov
fb událost
web spolku Zvěřinec

foto © Jakub Linhart

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce 26.03.2024

Marie Kieslowski vydala své debutové sólové album Je všechno dobrý? před dvěma lety, nyní na něj navazuje EP s názvem Je to složitější.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace