Články / Rozhovory

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek | Články / Rozhovory | 18.06.2023

Sir Chloe mohli skončit ve škatulce one-hit wonder, když se jejich song Michelle stal před pár lety virálem na TikToku. Naštěstí to byl pro kamarády ze školy pouze začátek. Během pandemické proluky indierocková kapela z amerického Vermontu dospěla a zpět do plného hudebního provozu naskakuje s debutovou deskou I Am the Dog. O tom, jak fungují nové skladby naživo, ale třeba i proč se vzdalujeme zvířatům, jsme si povídali, v předzvěsti českého koncertu Sir Chloe na festivalu Metronome, se srdcem a hlasem skupiny, Danou Foote.

Je to měsíc od vydání alba I Am the Dog. Jaký byl jeho dopad na tebe, kapelu?
Poslední týdny jsme strávili hlavně koncertováním, což je něco krásného, obzvlášť když máte ještě čerstvou nahrávku. Je pro nás užitečné a důležité, že můžeme rovnou živě prezentovat to, na čem jsme předtím tak dlouhou pracovali. Nemyslím, že by to na nás ale mělo nějaký zásadní dopad, spíš je zábava hrát nové skladby naživo. A čím více má publikum času naposlouchat nové písničky, tím víc je s námi zpívá. Z toho máme velkou radost.

Jste si teď jistější novým zvukem?
Určitě. Když vyšlo první EP, nehráli jsme vůbec. Teď už jsme skutečně sehraní, koncertování s novými věcmi nás neskutečně baví, a zároveň se každý cítíme dobře, když můžeme stát na pódiu. Album navíc dokazuje, že jsme jako kapela dospěli.

Při psaní desky jste prý přemýšleli o tom, jak budou songy fungovat naživo. Naplnila se očekávání?
Absolutně. Vše jsme psali právě s tím, aby to fungovalo především na koncertech. A teď, když se to konečně děje, je to velká síla. Nejradši mám teď song Hooves. Rychlé písničky mě obecně baví, všichni skáčou a vyblázní se a je skvělé cítit tu energii.

Takže tour běží, jak jste si představovali?
Je to naše první evropské turné, hrozně jsme si užili dva týdny v Británii. A vím, kam se těšíme nejvíc – do Varšavy. Je to tam neuvěřitelné, skvělé jídlo, nádherné město a publikum šílené.

Původní záměr byl napsat desku ze psího pohledu, což vycházelo ze tvého soužití s problémovým zvířetem. Nakonec je to ale trochu jinak…
V době, kdy jsem měla toho psa, jsem si mnoho věcí představovala jeho očima a můj původní záměr byl skutečně napsat album z jeho perspektivy. Nakonec se to ale vydalo úplně jiným směrem. Deska je hlavně o hledání kontroly nad sebou samým a zvládání chaosu, který je teď všude kolem.


Co z desky cítím, je vůle měnit věci v životě a nebát se změn.
To rozhodně. Taky si kladu spoustu otázek, které pak nejsou zodpovězeny. Ale od toho otázky občas jsou.

Myslíš, že se lidi podobají zvířatům?
V některých aspektech asi ano. Ale taky si myslím, že jsme se jim vzdálili. Způsob, jakým fungujeme, jak vnímáme a zpracováváme svět kolem sebe, jak konstruujeme realitu a jak se projevujeme sociálně, je teď jiný, komplikovaný. Před dvě stě lety jsme byli zvířatům mnohem blíže.

A nejsme teď více izolovaní i jako lidi? Třeba v kontextu covidové pandemie?
Lockdown se všemi udělal to, že jsme teď mnohem více připoutaní ke svým digitálním hračkám, jakkoli nám technologie přinesly i hodně dobrého. Zároveň ale homogenizovaly to, jak přemýšlíme. K tomu přidej spoustu informací a názorů, které nemají žádné vědecké nebo logické základy, to nás sráží a brzdí. Ztratili jsme to, co je důležité – pravdu. Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne, a to nás odvedlo daleko od toho, abychom dokázali být jeden k druhému upřímní.

Moje nejoblíbenější písnička z desky je Obsession. Přidala jsi nějakou novou závislost do své sbírky?
Popravdě ano. Nedávno jsem se vrátila ke čtení, to je moje aktuální závislost. Teď na tour na to mám spoustu času.

Co čteš?
Momentálně knihu The Indifferent Start Above, která je o Donner Party, což byla v 19. století skupina imigrantů v USA. Cestovali z východního pobřeží do Oregonu, po cestě čelili spoustě překážek, a tak jim to trvalo mnohem delší dobu, než mělo. Knížka se věnuje dobývání západu a obecně imigraci, čemuž se ve školách nevěnuje dostatečná pozornost. Tohle jde naproti tomu skutečně do hloubky, je to nesmírně poučné čtení.

Když jsme u historie, ve škole jsi hrála na trubku a flétnu, uslyšíme je někdy v písních Sir Chloe?
To by bylo fakt cool! Upřímně jsem o tom nepřemýšlela, ale budu!

Info

Sir Chloe
Fb kapely

živě: Metronome Prague
21.–24. 6. 2023 Výstaviště, Praha
Fb událost

foto © se souhlasem Sir Chloe

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Curk: Většinou je to o lidech

Veronika Miksová 22.04.2024

Charismatického kluka z Jihlavy nebylo úplně snadné rozpovídat, než mi došlo, že všechno podstatné ze svého vnitřního světa sublimuje do hudby. Rozhovor.

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace