Články / Offtopic / / Komix

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

Zbabělci (Punisher: Svět sovětů)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 04.12.2021

Frank Castle má konkurenci. Při likvidací gangu ruské mafie vedené bývalým sovětským velitelem rekvalifikovaným na obchodníka narazí na bývalého vojáka Valerije Štěpanoviče. Punisher tak získává něco nečekaného… Přítele.

Severoirský scenárista Garth Ennis dal sérii Punisher Max sbohem už před lety a předal ji Jasonu Aaronovi, který dovedl hlavního hrdinu až do hořkého konce. Přesto, nebo právě proto, se Ennis ke Castleovi vrátil, a to krutým příběhem nasáklým vodkou a krví. Krom obvyklé pečlivě vedené akce se vrací v retrospektivě do války mezi Sovětským svazem a Afghánistánem. Ke zrůdnostem, ke kterým v ní docházelo, a lidem, kteří ji využívali plnými doušky a prošlapávali si díky ní cestu na vrchol. Ennis představuje děsivé střety s národem, který porazil oba hlavní rivaly studené války, Rusko i USA, a tento společný jmenovatel slouží jako základ vztahu mezi Castlem a Štěpanovičem. Hlavní příběh táhne Rus, sympatický chlapík, který přežil kruté zacházení z obou stran konfliktu a jehož motivací je čistá, ničím nekalená pomsta. Punisher se dostává na druhou kolej, do role asistenta, posléze dokončovatele.

Vizuální stránka uhrane a potěší i pamětníky série. Skvělým parťákem a druhem ve zbrani byl Ennisovi vždy Steve Dillon, který s ním kreslil Constantina i Preachera, a také poslední Punisherův příběh pod taktovkou Jasona Aarona. Dillon už je bohužel pět let po smrti a pomyslné žezlo zde převzal Jacen Burrows, u nás známý z kolaborací s Alanem Moorem na gigantických knihách skládajících hold Howardu P. Lovecraftovi - Neonomicon a Providence. Stylem je tomu Dillonovu velice blízký – tenká precizní linka, minimalistická kresba a odvaha zobrazovat hrůzy války v celé její nahotě. Díky Burrowsově kresbě se Punisher místy mění v čistokrevný horor.

Návrat Gartha Ennise k likvidátorovi s lebkou na hrudi patří i díky poučné pointě k těm nejlepším zářezům série Max. Na první pohled se může zdát, že nový Punisher žádné zásadní změny nepřináší, ale je to právě zvláštní přátelství, které dává zádumčivému zabijákovi lidskou rovinu. A to z něj ale paradoxně dělá ještě nebezpečnější hrozbu. Krvavější a děsivější než kdy dřív.

Info

Garth Ennis, Jacen Burrows - Punisher: Svět sovětů (BB/art, 2021)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Bůh přichází… (Venom: Rex)

3DDI3 15.01.2022

Dallaský scenárista Donny Cates, který si udělal jméno na sériích Thanos a Doctor Strange, si v nové sérii připravuje půdu.

Hloupý Tór a chytrý Loki (Severská mytologie)

3DDI3 26.12.2021

Čtenáři komiksu budou porovnávat rozdíly mezi marvelovskými příběhy a zjišťovat, v čem jsou původní prameny rozdílné.

Enki Bilal narýsoval neradostnou budoucnost (Trilogie Nikopol)

Martin Šinkovský 21.12.2021

Bilalův vypravěčský styl plný neodvratitelné krutosti a bezmoci postav, které připomínají figurky na šachovnici.

U Konce světa (Sandman: Konec světů)

3DDI3 20.11.2021

Mistrovská komiksová série z přeplněného stolu Neila Gaimana o vládci snů dostala v osmém pokračování interludia, v nichž se hlavní protagonista pouze mihne.

Tátové a dcery (Thanos: Svatyně nuly)

3DDI3 07.11.2021

Scenáristka předestírá klasickou story o původu, ale místo hrdinského eposu se zde z pokřiveného dítěte stává jedna z nejobávanějších vražedkyň vesmíru.

Praha - co víc si můžu přát (Batman: Svět)

3DDI3 07.11.2021

Oslovování tvůrců, scenáristů a výtvarníků ze zemí, kde se jednotlivé příběhy odehrávají, je velice osvěžující.

100 vteřin před půlnocí (Hodiny posledního soudu II.)

3DDI3 10.10.2021

Hodiny Posledního soudu se odehrávají sedm let poté, co se podařilo docílit míru a blahobytu pro všechny lidi všude. Bude dobře, bude nejhůř.

Divošství Conana z Cimmerie

3DDI3 02.10.2021

Stylová kresba nabízí to nejlepší z evropské školy a jako bonus je díky účasti Jae Kwanga Parse vizuální stylizace Lidí černého kruhu velice blízká manze.

Bledé tváře (Zelená krev 4 & 5)

3DDI3 25.09.2021

Patetické dialogy obou bratrů i vysvětlování očividného jsou mnohem běžnější pro japonskou mangu, stejně tak zběsilá akce.

Studená válka vře i v postapokalyptické budoucnosti (Soudce Dredd 4)

Martin Šinkovský 18.09.2021

Příběhy o Dreddovi, nejdrsnějším policistovi, soudci i vykonavateli rozsudku v jednom, patří k jedné z nejdéle zářících hvězd na komiksovém nebi.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace