Články / Recenze

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Zmrtvýchvstání Muže v černém

Jiří Vladimír Matýsek | Články / Recenze | 28.03.2014

Je to zvláštní pocit – poslouchat nejnovější nahrávku Johnnyho Cashe Out Among the Stars. Člověk byl zvyklý u posledních Cashových desek, těch ze série American Recordings, vnímat fakt, že je zpívá stárnoucí muž, který se loučí se životem a je si toho moc dobře vědom. Tento pocit u poslední desky mizí. Je to jako cestovat strojem času před rok 1994, rok prvních American Recordings.

Na albu Out Among the Stars je Johnny Cash někým úplně jiným – jak výmluvně dokládá už samotný obal. Stařec, který pomalu a jistě mizel do stínů, je najednou tím Mužem v černém tak, jak si jej všichni pamatují, v plné síle, ve světle, jako zmrtvýchvstalý.

Materiál byl natočen na začátku osmdesátých let v produkci Billyho Sherilla, ale po problémech s vydavatelstvím nebyl vydán. Nyní se konečně po letech dostává na světlo a bezpochyby zaujme čestné místo v diskografii Johnnyho Cashe. Z desky dýchá pohoda, hudební jistota a maximální profesionalita. Nelze očekávat razantní překvapení či žánrové veletoče, Cash v době vzniku neexperimentoval a dělal si „to svoje“. Dočkáme se poctivého country orientovaného na vyprávění příběhů (onen story-telling tak typický pro americkou hudbu): Příjemných romancí s humorným nadhledem (nádherný duet Baby Ride Easy s June Carter, který se nepochybně zařadí mezi jejich nejslavnější kusy), příběhů s přesahem (Out Among the Stars) i smutných vzpomínkových kusů (After All) nebo singlové She Used to Love a Lot. Out Among the Stars není Cashovým vyrovnáváním se se životem, ale čistým, radostným a bezstarostným country.

Deska zní i přes dobu svého vzniku stále moderně, přímo z ní čiší nadšení z tvorby a hraní. Zvuk je plný, se spoustou drobných zvukových detailů. Klasické žánrové aranžmá ozvláštňuje občasné zapojení orchestru či dětského sboru, na výsledném dojmu se často podílí i mandolína, která svým jemným, na sebe neupozorňujícím zvukem vytváří specifickou náladu.

Spousta Cashových nahrávek byla vydávána posmrtně, ale pocit z Out Among the Stars je jedinečný. Díky tomu, že se jedná o vydání zamýšleného celku, ne jen sebrání zapomenutých nebo vyřazených písniček, působí kompaktně a vyváženě a daří se jí vyhýbat hluchým místům. Zůstane-li posledním vydaným zářezem Muže v černém, bude to tečka důstojná, s trochou nadsázky řečeno, ukončující kariéru na vrcholu.

Info

Johnny Cash - Out Among the Stars (Legacy Recordings, 2014)
http://www.johnnycash.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Reflexe emocí pomocí poetiky (Samia)

Michaela Šedinová 21.11.2020

Samia, písničkářka s andělským hlasem a výjimečným rozsahem, už není děcko. Album The Baby je plné melancholie a cynismu, které cítí mladý dospělý konfrontovaný se skutečným světem.

Všechno je v pořádku (Puscifer)

3DDI3 16.11.2020

Puscifer byl vždy jakýmsi únikem od reality, pošetilým blbnutím, což dokazuje i vizuální stylizace tentokráte inklinující k mužům v černém, kteří očekávají přílet mimozemšťanů.

Víc než jen depresivní brblání nad životem (Jan Fic)

Adéla Polka 09.11.2020

Pocity potomka podvedené generace se spadem z Černobylu na hlavách, neschopnost žít spořádaný život, příliš silný vztah k pití a neutuchající touha jsou hlavními tématy desky.

Když máš kamarády, nepotřebuješ nepřátele (Mutanti hledaj východisko)

Richard Kutěj 03.11.2020

Na novince zní pražská dvojice příměji a úderněji, aniž by ale slevila ze své kaleidoskopické hry s atmosférou a zvukem.

Jak se vyzpívat z krize středního věku (Matt Berninger)

Jiří Přivřel 01.11.2020

Matt Berninger z The National je žádaný. Nejvyšší čas na sólovou desku?

Po každé noci přijde nový den (Iro Aka)

obraz 23.10.2020

Sami autoři již názvem alba odkazují na japonský výraz „ukiyo“, který byl dříve v buddhistické tradici překládán jako „svět bídy“.

Malá zvuková evoluce (Pontiac Streator)

Jakub Koumar 21.10.2020

Pontiac Streator je i spousta experimentování, odkazů na současnou taneční scénu, a především přirozené přelétávání mezi různými styly.

Černá hudba v éře postnihilismu (Porenut)

Tomáš Kouřil 19.10.2020

Porenut se po textové a vizuální stránce naplno oprostili ode všech blackmetalových klišé a zároveň hudebně dozráli.

Hodnota rezonancie (White Place)

Matej Kráľ 17.10.2020

Čo znamená zaplniť biele miesto? Album Room od White Place je kompozičné nadýchaný slovenský projekt.

Alebo sú to len stromy (Jeseň)

Matej Kráľ 07.10.2020

Jeseň je najdivnejši slovenský pop. Prvoplánovou optikou môže človeku prísť dokonalé práve to, že svojím pôvodom napĺňa podstatu žánru bedroom pop.