Články / Offtopic / / Komix

Co je Kůstek zač?

Co je Kůstek zač?

Martin Šinkovský | Články / Offtopic / / Komix | 01.08.2019

Kůstek Jeffa Smithe začal vznikat na počátku 90. let a okamžitě vystřelil mezi komiksové hity. Postupně se proměnil v kultovní dílo a vycházel neuvěřitelných třináct let. Původně byl černobílý, ale v prvním desetiletí nového milénia získal barvy a jeho sláva tak mohla pokračovat. Přestože jde o dílo primárně určené dětem, Smith dokázal vybudovat poutavý a neskonale vtipný příběh, který přesahuje jakékoliv věkové vymezení. Třetí kolorovaný svazek, z celkových devíti, nyní vyšel pod názvem Oči bouře.

V Údolí, kam z Kůstkova prchli bratranci Ferda, Podfa a Švanda Kůstkovi, značně přituhuje. Velké kraví dostihy, pečlivě a podrobně zmapované v druhém svazku série Kůstek, naplno odhalily Podfovu kšeftařskou náturu, s níž se nebojí tahat peníze (respektive vejce, které jsou v Údolí oficiálním platidlem) z nebohých vesničanů. Jenže velký podfuk se sázkami na falešnou krávu nakonec skončil fiaskem a před lynčem Podfu a Švandu zachránil hostinský Lucius. Ten si na oplátku vybírá svou odměnu, a oba Kůstky tak čeká několikaměsíční šichta v Luciově podniku U Sudu. Nebyl by to ale Podfa, aby se nepokusil z blížící se otročiny vytřískat něco pro sebe…

Do toho se naplno začínají projevovat schizofrenní nálady křehké Trnky, do které je až po uši zamilovaný Ferda. Její střípkovité noční můry dostávají pevnější obrysy, a aby toho nebylo málo, znervózňující sny má i Ferda. Oba zrovna dlí u Babči Ben, která rozhodně není, čím se zdá být. Tedy hodnou a starostlivou důchodkyní, která pečuje o svou vnučku Trnku. To ostatně ukázaly i zmiňované kraví dostihy, které dokázala opět s přehledem vyhrát. Neptejte se, jak je možné, aby dobytčí závody vyhrál člověk. U Jeffa Smithe je možné úplně všechno.

Autor ságu Kůstek prošpikovává gagy, situačním i slovním humorem, zvesela například rozvíjí Ferdovu lásku k Bílé velrybě. Ten čte z Melvillova románu všem na potkání a je mu jedno, jak moc je s tím otravný. Jeho fascinace tímto dílem vrcholí snem, v němž Ferda zastupuje jednu z postav knihy a zároveň naráží na problémy, které řeší v Údolí.

Svět, v němž se postavy pohybují, odhaluje svá tajemství postupně. Ve třetím svazku se vyjeví Trnčina i Babčina minulost a některé náznaky z předchozích dílů začínají zapadat do celkového obrazu. Vše v divokém rytmu akčních situací, které střídají téměř statické strany s břitkými a úspornými dialogy pointovanými do gagů, které se tvůrci naučili využívat před sto lety ve filmových groteskách.

Přestože Jeff Smith vytvořil komiks pro děti, rozhodně nešetřil na plnokrevných dějových linkách, které ke knize připoutají i mnohem starší čtenáře. Oproti zběsilé dvojce je třetí kniha Oči bouře přeci jen poněkud temnější a nabízí mnohem více děje, zároveň si drží výraznou nadsázku. Uvidíme, jestli se někdy dozvíme, co jsou vlastně Kůstci za živočišný druh. Zatím to pro nás zůstává záhadou.

Info

Jeff Smith - Kůstek 3: Oči bouře (Crew, 2019)
web nakladatelství

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Ouvertura bez oratoria (Thor: Válka říší se blíží)

3DDI3 20.10.2020

Thor. V germánské a severské mytologii bůh hromu, deště, nebe a plodnosti země, strážce a vykonavatel spravedlnosti, ochránce kovářů, mořeplavců, rybářů a rolníků.

Není Jodorowsky jako Alejandro (Metabaron)

3DDI3 10.10.2020

I když zatím poslední přírůstek do takzvaného Jodowerza nenese plnou péči svého tvůrce, je třeba podotknout, že Frissen je velice schopným následovníkem.

Úsměv (Harleen)

3DDI3 08.09.2020

Šejić si přímo libuje v sexuálním pnutí, významech snů a ženských pochybnostech.

Smrt a muzika (Fatale: Modlitba za déšť)

3DDI3 29.08.2020

Z lesa se vypotácí nahá kráska celá od krve. Krachující frontman grungeové kapely, který s uloupeným balíkem peněz ujíždí z banky, udělá chybu a zastaví, chce jí pomoci.

Smrťák smrťoucí (Zelená krev 2)

3DDI3 23.08.2020

Sedm samurajů a Sedm statečných jsou příkladem, že to funguje ve filmu, Zelená krev ukazuje, že to jde i v komiksu… Pardon mangám.

Bratříčku, kde jsi? (Sandman: Krátké životy)

3DDI3 02.08.2020

Bratři Sen a Zkáza se nikdy neměli moc v lásce, jeden vytváří, druhý ničí. Protipóly, které se ovšem musely respektovat, si postupně vymění role.

Láska/Smrt (Thanos vítězí)

3DDI3 25.07.2020

Posledního dílu se chopila vycházející scenáristická hvězda Donny Cates, kterému právě obrovský úspěch Thanose rozkopl dveře nakladatelství Marvel dokořán.

Hilda a král hory ukazují nesmyslnost budovaných zdí

Martin Šinkovský 05.07.2020

Letos je to deset let, co Luke Pearson dal světu postavu Hildy. Její sláva začala záhy strmě růst a ke komiksům přibyly beletrizované příběhy i animovaný seriál produkovaný Netflixem.

Dcery člověka Ježíše (Temná věž: Pistolník 2: Sestřičky z Elurie)

3DDI3 20.06.2020

Původní povídka Sestřičky z Elurie patřila v rámci sbírky Stephena Kinga Všechno je definitivní k těm nejlepším a též nejoblíbenějším.

Corrumpere (Gotham Central: Corrigan)

3DDI3 24.05.2020

Netradiční povídky z policejního prostředí se více než kdy jindy soustředí na korupci ve vlastních řadách. Superhrdinové už nehrají druhé, ale třetí housle.