Iryna Zahladko | Články / Sloupky/Blogy | 26.05.2021
Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony – Galas, jejíž název se dá nejlépe přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z různých zemí: Německa, Kanady, Austrálie, Argentiny, Polska, Mexika, Izraele a Kazachstánu. Autorka říká, že to je tah na obě strany: ukrajinští posluchači si rozšíří svůj hudební záběr a fanoušci hostujících umělců objeví ukrajinský rap.
Díky zajímavému příběhu stojí za pozornost track nahraný s šesti ukrajinskými hudebníky. Vyšel vloni s dalšími třiceti songy ukrajinských rapperů v rámci ironické akce Pohřební hostina ukrajinského rapu a představoval reakci tamní komunity na hlasy prohlašující, že domácí rap “umřel”. Exotický, a do samého konce možná jasný jen pro posluchače z postsovětských zemí, je výsledek práce s kazachstánským bloggerem Fatbelly, track Rayon (Čtvrť), pro jehož lepší pochopení je dobré vidět i klip natáčený v domovských zemích obou umělců. Výsledek je hudebně pestrý, s rapem v kazaštině, a kratičká vsuvka se zpěvem muezzina svolávajícího k modlitbě a záběrem na několik postav sklánějících se k modlitbě na střeše věžáku vytváří něco na způsob jemného, ale efektního wow momentu.
Další skladba, v níž si autorky pohrávají s tématem autenticity, je Pappi Pappi, nahraná s Yoss Bones z Mexika. Na začátku zní ukrajinský tradiční nástroj trembita a track se rozjíždí k vášnivým rytmům připomínajícím žhavé latinskoamerické písně. Za zmínku stojí i kooperace s Nogou Erez, izraelskou hudebnicí, zpěvačkou a producentkou. Ta zpívá anglicky, aby vyprávěla světu o situaci v Izraeli o tom, co ovlivňuje život tamních obyvatel a jejich sousedů, o jejich vnímaní pravdy. Angažovaný přístup k tvorbě odlišuje Erez od některých jiných spoluautorů desky, což byl zřejmě jeden z důvodů pro vznik téhle kolaborace.
Texty Alyony Alyony se od začátku její kariéry vyznačují silným sociálním cítěním. Váhu násilí, migrace, ekologie nebo chudoby si uvědomuje celý svět, a není proto divu, že spojují umělce z různých kontinentů, stejně jako témata vnitřní síly a svobody. Rapperka prozradila, že deska byla nahraná na Bali, a proto v každé skladbě je nějaký místní zvuk – zpěv ptáka, hluk ulice, zvuk autentického nástroje, což při prvním poslechu nemusí být zjevné. Bali – země třetího světa s vlastními problémy i velkým potenciálem a rajskou krásou přírody – se stalo základem pro mumraj Alyony Alyony se všemi jejími spolupracovníky. A dá se říct, že název desky zdárně odráží její nitro, které je živé, hlasité a energické.
redakce 16.05.2023
Nabízíme tradiční výběr toho nejlepšího od zástupců Full Moonu a dalších kolegů i kamarádů, probírala se Eurovize i gotici a tančilo se dokonce i v bačkorách.
redakce 09.05.2023
Máme za sebou dva povedené víkendy v rakouském městečku Kremže a jako vždy bylo z čeho vybírat. Prosíme si!
Zdenko Fajčák 01.05.2023
Punk na Slovensku bol v posledných rokoch bez iskry ako vypraný zapaľovač, vyprázdnené retro v štýle Ein Punkes Buntes.
redakce 24.04.2023
Popáté a zase jinak. A zase nejlepší.
redakce 03.04.2023
Podrobný report čekejte později, zatím prozkoumejte vrcholy zástupců početných výprav z Česka i Slovenska a dalších obvyklých podezřelých.
Zuzana Jelínková 01.04.2023
V dnešnom izolovanom odcudzenom svete sa vytvoril priestoročasový komunitný ostrovček, anomália, ktorá poskytla zážitok, akému nedostojí ani luxusný výlet na Maledivy.
redakce 31.03.2023
Filozof undergroundu Egon Bondy o malířském stylu královéhradeckého rodáka Jana Šafránka kdysi napsal, že jde o „švejkovský hyperrealismus“.
Michal Pařízek 10.03.2023
Sedím v trnavském obýváku a poslouchám nezmasterované manifesty. Koho asi tak může sakra napadnout vyprávět události u baru Tepláreň z pohledu vraha?
Michal Pařízek 06.03.2023
Přehlídka vzešla z kolektivu okolo místního record storu Velvet Music Leiden, který, jak už je z názvu patrné, má blízko k The Velvet Underground.
Michal Pařízek 24.02.2023
Cítíme se osaměle, protože příliš plánujeme? Protože se nedokážeme uvolnit a udělat něco živelného, nepředvídaného?