Zprávy / Nové desky

Džumelec vydává Chvostoskoky

Džumelec vydává Chvostoskoky

redakce | Zprávy / Nové desky | 28.03.2024

Slovenský umělec a hudebník Džumelec, vlastním jménem Erik Sikora, vydává nové album Chvostoskoky. Album vyšlo digitálně u Bumbum Satori v distribuci Warner Music. Zároveň vychází dva videoklipy Meč času (vytvořeno v Legu) a Čaues claves (vytvořeno v excelu).

Iniciační zážitek baile funkem přinesly Džumelcovi pandemické roky strávené nad videoesejemi a videoklipy a knihami o rytmu. Pokoušel sa rozebrat rytmická schémata, kterým nerozumí a navzdory tomu ho roztancovávají. Synkopa jako přesun důrazu těžké doby na lehkou, polyrytmy jako míchání různých rytmů dohromady - tomu věnoval vlastní videoesej (Synkopa, s hlasem Pavla Klusáka), či sérii performatívních prednášek ironicky nazvaných Výchovný koncert. Brazilský baile funk míchá dědictví latinskoamerické hudby, ale k ostrým hiphopovým elektronickým beatům sampluje ústy chrlené zvuky a citoslovce, podomácky nahrávané a záměrne přebuzené.


Písně v předcházející tvorbě kladly silný důraz na text a slovní hříčky. Toto album původně vzniklo z adresáře v počítači s názvem "Rozhegané techno", kam si Sikora ukládal instrumentální taneční sety kombinující afro techno se zvuky music concréte. Až později z toho začal "vysekávat písničkovitost". Všechny nástroje, zvuky a zpěvy byly nahrány doma v garáži, v maličké vymolitanované místnosti původně určené pro kompoty, kde sa na šířku nedá ani rozpažit. Strohost elektronických beatů doplňoval ruchovými zvuky dupání, šustění paličkami, či cinkání mincemi. Zvuk alba Chvostoskoky vznikal dlouho, rozebíráním latinskoamerických a afro rytmů na prvočástice, vytvářením beatů z nehudebních zvuků a recitovaním a rapováním o drobnostech všednosti a hledání happyendů. Jindy pro něj obvyklý lo-fi garážový zvuk byl tentokrát "upgradován" o dodatečný mix a mastering Marka Buranovského (Vojdi, Raptor Koch, Drť, Srnka).

Info

Džumelec – Chvostoskoky (Bumbum Satori, 2024)
Bandcamp interpreta

foto © Erik Sikora

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chorobopop je Svobodě na stopě

redakce 15.04.2024

Kapela na své třetí desce nastavuje dvě tváře, postpunkovou a synthpopovou.

estimates vydávají první singl

redakce 14.04.2024

Singl je předzvěstí dalších tří, které budou následovat v nadcházejících týdnech a zároveň i příslibem dalších nahrávek naplánovaných na konec roku.

Einstürzende Neubauten vydávají nové dvojalbum

redakce 13.04.2024

Nahrávka vychází z volných živých improvizací, které členové této legendární německé kapely hráli před dvěma roky na turné k tehdy aktuální desce Alles in Allem.

The Valentines vydávají debutové album

redakce 12.04.2024

Písně v sobě kombinují kytary, synťáky a mix indie popu, indie rocku, 80s zvuků a moderního popu

Ivy Z vydává EP

redakce 10.04.2024

„Celý rok 2023 byl rok zvratů a tuto kapitolu chci aspoň z části uzavřít vydáním nového materiálu," říká Ivy Z.

Druhý singl Manon meurt

redakce 07.04.2024

Druhý singl z připravovaného alba Unravel vychází u Minority Records v produkci Eddieho Stevense.

Vychází vinyl Bakchantky

redakce 07.04.2024

Zvuk Bakchantek je unikátní, herci a herečky Činohry se v nich potkávají s hudební skupinou Bert & Friends a ženským operním sborem.

Tolstoys uvádějí album a jedou na tour

redakce 04.04.2024

Tolstoys mísí kultury svých členů ze Slovenska, Německa a Nového Zélandu, působí v Berlíně, ale úspěchy sbírá i jinde v zahraničí.

Berlin Manson, Poor but Sexy

redakce 01.04.2024

Po debutovém EP Život končí keď máš trinásť se tentokrát jedná o konceptuálně ucelené dílo o třinácti skladbách.

Acid Row vyšlo album Poisoned Mind

redakce 31.03.2024

Na albu se nachází osm skladeb, jejichž témata často směřují ke zkáze a destrukci jednotlivce i společnosti.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace