Články / Profily

Full Moon Stage 2022: Health

Full Moon Stage 2022: Health

redakce | Články / Profily | 21.02.2022

Skupina vzešla z dnes už legendárního losangeleského klubu The Smell, který dal vzniknout originálnímu noisepopovému zvuku, formovanému jmény jako No Age, Mika Miko, Abe Vigoda nebo právě Health. „Prostě jsme seděli v temné místnosti bez oken a pokoušeli se přijít na to, jak napsat písničku,“ říkají zpětně. Rok po svém založení, tedy na podzim 2007, vydali Health eponymní debut a renomovaný server Pitchfork se mohl přetrhnout, aby vystihl jeho náladu. Psal tehdy o netušené kombinaci Boredoms, Deerhoof, Liars a Black Dice. Hluk, tu něžný, tu brutální, a někde pod tím vším nánosem několika hudebních vrstev pohřbené melodie. To je kvalita, která Health zůstala, a nic na tom nezměnil ani pozoruhodný vývoj, který prodělali v následujících letech.

O dva roky později původní sestava Jake Duzsik (kytara, zpěv), John Famiglietti (baskytara), Jupiter Keyes (kytara, syntezátory) a Benjamin Jared Miller (bicí) vydává album Get Color, jehož název je příznačný. Ke kombinaci noiserockového běsnění a popových elementů přidala nemalou porci syntezátorových linek a vykvetla do krásy. Malé kluby Health vyměnili za předskakování Nine Inch Nails a psalo se o nich jako o objevu roku. Svůj status potvrzovali každým koncertem, ale k nahrání nového materiálu se dlouho nemohli dostat. Došlo k tomu až roku 2015 na desce Death Magic, která opět znamenala posun v jejich tvorbě. Živelné hlukové výboje i slabost pro popové melodie zůstaly, ale sonická špína, charakteristická pro jejich nahrávky, byla najednou pryč. A zámořská média obdivně psala o mixu „surového hluku a děsivých vokálních melodií“, na kterém se podepsali i producenti The Haxan Cloak nebo Arca.

Magazín Full Moon psal o albu Vol. 4 :: Slaves of Fear z roku 2019 takto: „Hlukařský přídomek trojici z LA zůstal z dob noisových štěků jejich prvních dvou alb, v současné opulentní synthové EBM produkci však nabral zcela nový význam.“ A frontman Jake Duzsik v souvislosti s posunem jejich zvuku přiznává lásku k hard rocku, když zmiňuje vlivy Black Sabbath a Led Zeppelin, zároveň tvrdí: „Je to zároveň naše nejtemnější a nejtvrdší deska, míň popová, víc industriální.“ Od Slaves of Fear vydali Health ještě kolekci Disco 4: Part 1 (2020) a o rok později také její remixovou podobu Disco 4+, na které se podíleli například Ghostemane, Soccer Mommy nebo The Soft Moon.

Žádná nahrávka ale nemůže dostatečně dobře vystihnout energii a živelnost jejich koncertů. Co tedy očekávat od Health živě? Citujme opět Full Moon, který psal o jejich posledním vystoupení u nás takto: „Byla to zábava, a přece s nejednoznačnými a zásadními přesahy. Health fungovali jako dokonalé ztělesnění konceptu ‚ubavit se k smrti‛. V setu zněly fráze jako ‚jsi sám‛, ‚umrtvi se‛ nebo ‚jsme otroci strachu‛ a podobné pesimistické nebo rovnou nihilistické slogany. Ale zněly v kontextu hédonistické, konzumní hudby. Nekonečné kokainové večírky, jež některé klipy Health evokují, slouží jako symbol prázdnoty, ale také vypadají jako velká, náležitě sebedestruktivní legrace. Health byli hysteričtí, umělí, prázdní a nehorázně zábavní.“

Info

Health
web skupiny

Živě:
Colours of Ostrava
13.–16. 7. 2022
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
web festivalu

foto © Faith Crawford

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Spodní proudy moderního žití (Dry Cleaning)

Jan Krejča 24.03.2023

Nikdy jsem nevěřil v linearitu hudebního vývoje, nikdy jsem neuctíval interprety ani kapely víc, než bylo nutné. Počítal jsem vždy s niternou intuicí, která mě přivábí k něčemu výjimečnému.

Full Moon Stage 2023: Tramhaus

redakce 15.03.2023

Nizozemská postpunková senzace stihla za dva roky existence vydat sotva hrst písní a už se z nich stala jedna z nejžhavějších evropských nadějí.

Full Moon Stage 2023: Širom

redakce 14.03.2023

Fascinující výprava do hlubin slovanského folklóru, která přináší zcela nový kontext, strukturu a výhled do budoucna.

Full Moon Stage 2023: Lalalar

redakce 13.03.2023

Po poslechu skladeb jako Isyantar nebo Yalnız Ölü Balıklar Akıntıyı Takip Eder budete chtít jediné: vidět je na pódiu.

Kde se myšlenky mění v pocity (Circuit Des Yeux)

Jakub Koumar 28.09.2022

Poslouchat Circuit des Yeux je jako stát před propastí, a přitom si užívat každý okamžik na hraně disonance, zatímco se tělem rozlévají obavy i radost.

Šviháctví i zádumčivost - Carson McHone

Evžen Muller 25.06.2022

Oceňovaná texaská písničkářka, jejíž album Carousel bylo časopisem Rolling Stone zařazeno mezi nejlepší country & americana, vydala letos novinku Still Life. Proč si ji nenechat ujít naživo?

Full Moon Stage 2022: EABS

redakce 03.06.2022

EABS ostatně spolupracovali s mnoha důležitými jmény současné globální jazzové scény, za všechny jmenujme Bena Lamara Gaye, Jeru the Damaja nebo Tenderloniouse.

Full Moon Stage 2022: Etceteral

redakce 05.05.2022

Trojice umělců prošla mnoha formacemi a spojuje ji vášeň pro jazz a elektroniku i unikátní vizuální estetiku, obrazová stránka je pro její vystoupení klíčová.

Full Moon Stage 2022: The Sweet Release of Death

redakce 02.03.2022

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2022: Inturist

redakce 23.02.2022

Jevgenij Gorbunov je významnou postavou aktuální ruské scény. Na Full Moon Stagi s projektem Inturist vystoupí ve čtyřčlenné sestavě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace