Články / Recenze

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Hledači věčné krásy (Kittchen)

Jiří Přivřel | Články / Recenze | 13.05.2021

Kittchen se po šesti letech prodýchal k nové desce. Po čase stráveném ve vícehlavé smečce Zvíře jménem Podzim zase sólo. Jakub König už ovšem nebastlí po nocích ve vlastní kuchyni sám, jen s laptopem, kytarou a efekty, ale má po boku Tomáše Neuwertha a Aid Kida. Novinka Puls zároveň vychází na den přesně deset let od okamžiku, kdy König nasazením masky na hlavu probudil k životu své alter ego a vydal debutové album Menu.

Puls tepe od samého začátku písní Rohlíky. Od rohlíků, co už nejsou, jako když jsme byli malí, přenese posluchače básnickou zkratkou k zániku světa postapokalyptických rozměrů, tedy na pro Kittchena typické, neutěšené území. Záhy je patrné, že je tady něco jinak. Kittchen se nadále noří na jeden nádech až na dno své duše, do míst, kam se jen málokdo odváží. Tam někde v nejzazších hlubinách pulsuje světlo. König ho nachází a opatrně pozvedá. Ozařuje mu tvář. Spaluje mu masku. Už se neskrývá za druhou identitu. Maska už je jen symbolem proměny, a právě ta je ústředním tématem alba.

Jestliže König před lety převzal otcovský vzor a stavěl kolem sebe hradby z vypitého chlastu, podařilo se mu je zbořit. Objevil holotropní dýchání. Poznal ženu a narodila se jim dcera, která je světlým bodem jeho nového života. Zdrojem světla, znovuobjeveným úhlem pohledu, jímž nahlíží na vrhané stíny, které mu v minulosti naháněly strach. A předloňský podzim mu táta odešel. Umět odpustit, zbavit se výčitek a jít dál. Kdo tohle umí? König je schopen upřímné sebereflexe a z toho, co by jinému zůstalo uzamčeno v terapeutickém deníku, píše písně, za nimiž dýchá prožitá zkušenost. A tento zdánlivě nepřenositelný prožitek se mu daří přenést. Ať už je to zkušenost člověka, který pije, nebo zkušenost hledače věčné krásy. My všichni můžeme být světlonoši. Stačí být upřímný sám k sobě a nebát se.

Puls je laskavější, vlídnější než předchozí Kittchenovy nahrávky. Syrová kytara z předchozího alba Kontakt ustoupila do pozadí a značný prostor dostal syntezátor Juno. Kittchen tím vykračuje ze zažité představy osamělého písničkáře k experimentální elektronice. Může za tím být přičinění Ondřeje Mikuly alias Aid Kida, který už delší dobu patří do koncertní sestavy Kittchena, na studiové desce však spolupracoval poprvé. Přemýšlet nad tím, kdo z trojice König, Neuwerth a Aid Kid čím přispěl, je ale malicherné. Jejich vzájemné napojení se na sebe je harmonické, Kittchen žije jako jeden organizmus.

I přes aktuální jinakost nové písně plynule navazují na nitky příběhů, které König vyprávěl v uplynulém desetiletí. Pokračuje v neukončeném, poodkrývá dříve zamlčené nebo i jemu samotnému zastřené. Pořád je to příběh kluka, který přišel ze severu od České Lípy do Prahy. Obnažuje se na dřeň, dává se všanc. Poslouchat Puls se znalostí předchozí hudební, literární nebo i současné výtvarné tvorby Jakuba Königa může být katarzí. I tu Kittchen umí beze zbytku předat. Jestliže jeho předchozí alba byla plná surových výjevů, na novém nachází smír se světem, s lidmi a především se sebou samým. S vlastními démony a vlkodlaky. Vnitřní napětí v jeho tvorbě ovšem zůstává, i když do dětského pokoje holešovického bytu skrze žaluzie pronikají paprsky slunce a kuchyní se line vůně ranní kávy.

Info

Kittchen - Puls (Červený kůň & Full Moon, 2021)
Bandcamp

foto © Tereza Kunderová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Beznaděj svobodných otroků (Zeal & Ardor)

Daniel Šimáček 22.09.2022

Nová deska dává volnější průchod agresivitě, je vokálně expresivnější, jako by nezbývalo nic jiného, než se z krvavé historie i současnosti vyřvat.

Tak trochu jiné rádio (Gleb)

Veronika Viková 08.09.2022

Big Boy FM je v pořadí už třetím albem bratislavského rapera Gleba. Od jeho posledního alba Gauč Storytelling uplynuly tři roky.

Najít si svý místo (Anki)

Helena Domanská 06.09.2022

O čem Anki sní? Už nechce pracovat za kasou. V tracku Asian Dream líčí ponuré prostředí, nekonečné směny a dramatická setkání.

Kultura vydupaná ze země (Kartografie (Eko)systémů)

Jiří Přivřel 04.09.2022

Dobré zprávy z regionů. Víc než jen průvodce.

Otcovský vzor (Criminal II & III)

3DDI3 03.09.2022

Criminal II & III jsou o racionalizaci všeho, co většina lidí považuje za nenormální, až psychopatické.

... nikdy nevyjde z módy (Metronomy)

Jonáš Sudakov 01.09.2022

Hodinová štopáž, odkaz vecnosti kapely a farebnosť produkcie. Na novom albume to všetko škrtli výmenou za jednoduchosť a pomalosť.

S Viah tančíme

Emma Barickmanová 30.08.2022

Tam, kde bylo předtím extatické volání do noci, je nyní něco melancholičtějšího, ale zároveň hlubšího, vážnějšího a uvědomělejšího.

Nejlepší zbraň je ta, ze které musíte vystřelit jen jednou (Castaka/Metabaronovy zbraně)

3DDI3 28.08.2022

Dvojpříběh Alejandra Jodorovského Castaka & Metabaronovy zbraně je návratem do známých vod oblíbeného vesmíru série Mistrovských děl evropského komiksu.

Zasnění Britové si otevřeli colu a rozjímají nad kryptoměnami (alt-J)

Dominika Fuchsová 19.08.2022

Album „kde se příběhy z Hollywoodu, inspirované skutečnými zločiny, prolínají s některými z osobnějších momentů členů kapely“.

Americká gotika podle Wovenhand

Adam Tomáš 17.08.2022

Je to právě duch americké gotiky, který je silně přítomen v tvorbě Wovenhand, a aktuální LP to dokládá v tom nejlepším slova smyslu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace