Zprávy / Festivalové

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

Jarní JazzFestBrno zakončí Chris Botti a Slavnosti synkop

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.05.2024

Jarní část celoročního festivalu JazzFestBrno zakončí 12. května v Janáčkově divadle americký trumpetista Chris Botti a 2. června v CED - Huse na provázku již tradiční „minifestival” Slavnosti synkop.

Chris Botti začal na trubku hrát v devíti letech, ale zcela jí propadl o tři roky později, když slyšel hrát Milese Davise. Už během posledního ročníku univerzity vstoupil do první jazzové ligy, když si střihl turné s Frankem Sinatrou a Buddym Richem. Celá devadesátá léta projezdil za zády Paula Simona a odskakoval si k dalším ctihodným osobnostem počínaje Arethou Franklin přes Joni Mitchell až po Rogera Daltreyho. Na konci dekády si Bottiho povšiml Sting, přizval jej na posléze velmi úspěšné album Brand New Day a angažoval jej na několika let i do své koncertní kapely, v níž se stal hlavním sólistou. Sólová alba nahrával už v 90. letech, ale teprve Night Sessions z roku 2001 byla tím opravdovým průlomem. Definitivním potvrzením správné cesty bylo album Impressions.


Letošní ročník „festivalu na festivalu“ Slavnosti synkop se odehraje na třech pódiích CED – Divadla Husa na provázku. Zakladateli kapely 2in2out jsou saxofonistka Nela Dusová a kytarista Jan Lacina, kteří ke spolupráci přizvali kontrabasistku Kláru Pudlákovou a bubeníka Adama Sikoru. Skupina se v posledních letech vypracovala ze studentského projektu v jeden z nejzajímavějších českých jazzových počinů. Pražské Limbo letos slaví dvacet let od svého založení. Pod vedením saxofonisty Pavla Hrubého je kapela rozkročena mezi více žánry: od ryzího improvisingu se dokáže vyhoupnout k hudbě melodické a trochu melancholické.

Sedmadvacetiletý saxofonista z Philadelphie Immanuel Wilkins vystudoval hudbu na prestižní Juilliard School a patří k velkým příslibům americké scény. Se dvěma sólovými alby na labelu Blue Note a bezmála dvěma desítkami hráčských alb se může pochlubit spoluprací s tak zajímavými jmény jako jsou Wynton Marsalis, Jason Moran, Gerald Clayton nebo Gretchen Parlato. Kassa Overall, nejen uznávaný bubeník, ale také producent a občasný raper, se před jedenačtyřiceti lety narodil v Seattlu. Na konzervatoři kromě jazzu objevil hiphopové rytmy, které mu učarovaly a s oblibou jich využívá dodnes. Po přestěhování do New Yorku hrál mimo jiné s Christianem McBridem, Geri Allen nebo Ravim Coltranem, ale spolupracoval i s avantgardistkou Yoko Ono.

První oznámeným jménem podzimní části festivalu je jedna z nejkultovnějších osobností současné jazzové scény, americký saxofonista Kamasi Washington, který 5. listopadu v Sono Centru na svém jediném letošním tuzemském koncertě představí nové album Fearless Movement.

více o festivalu zde

Info

JazzFestBrno
web festivalu

foto © se svolením festivalu JazzFestBrno

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Moody Moon Noize vol. 5: Kompletní program a jednodenní vstupenky

redakce 10.06.2024

Mezi nově zveřejněnými jmény se objevuje intenzivní punková čtveřice Deti nebo projekt Mezi patry klid, doprovodný program doplní například výstava fotografky Julie Hrnčířové.

Elektronický festival Rosnička na konci června

redakce 10.06.2024

Festival Rosnička se každoročně snaží objevovat tu nejčerstvější elektronickou muziku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace