Zprávy / Nové desky

Kadé chim? Rez želez

Kadé chim? Rez želez

redakce | Zprávy / Nové desky | 13.05.2024

Rez želez je nový název kapely Kadé chim, která se na českých klubových a hospodských podiích objevuje od roku 2001.

Po boku frontmana Vládi Güntera tvoří dnes jádro kapely “Plastic Man“ Pepa Janíček, jeden ze dvou irských dudáků v Česku Daniel „Fána“ Vališ, basák Marek Poledna (kromě irské muziky též člen či host mj. kapel Meccaverius Society, ale i PPU nebo Velvet Underground Revival). Na bicí v současné sestavě hraje Braňo Štefanča (mj. 100% FrREEDOM) a před dvěma lety nahradil zesnulého dlouholetého spoluhráče a kamaráda Lukáše Radostného kytarista Jarda Fikr (mj. Let rourou).

Zatímco předchozí desky vznikly fakticky metodou “do it yourself“, novou desku Ty kráso, láska… kapela nahrála v péči zkušeného zvukového mistra Ondřeje Ježka v jeho studiu Jámor. „Výsledek na jedné straně zachovává kontinuitu a odkazy na veškeré vlivy od Irska přes Balkán, folk-punk či hospodský šraml, na druhou stranu má snad potenciál nás právě z těchhle škatulek vytáhnout,“ míní Vláďa Günter. Poprvé se v tvorbě kapely namísto obligátního akordeonu v některých skladbách dostane ke slovu i třeba klavír. Jak název napovídá, deska se hojně dotýká „nedorozumění a konfliktů, takže od lásky a nenávisti dvou se nějak dotýkáme i větších věcí… Ať už jde o aktuální válku na Ukrajině nebo předtím epidemii covid,“ doplňuje frontman.

Deska obsahuje třináct skladeb, většina z nich je nových či novějších, jen na úvod alba zní pár písniček, z nichž některé pamatují ještě 90. léta a tehdy studentskou formaci Sen Vesen. Ta byla prvotní inkarnací současné kapely, ze které je právě Vláďa Günter dnes jediným původním členem.


Album, jehož vizuální doprovod má na svědomí výtvarník Josef Bolf, vyšlo digitálně v pátek 3. května. Nejbližší jistou možností, kde kapelu vidět a slyšet naživo, je společný koncert se spřízněnými Byl pes v Praze Na Slamníku 27. června. Pokud uspěje běžící kampaň na Doniu (Kapela Rez želez natáčí desku Ty kráso, láska | Donio) kromě digitální verze se dočkají fanoušci i vydání ve formátu CD či dokonce vinylu. Video-ochutnávkou z desky je “kocovinový šanson“ Když ráno vstávám s hostující zpěvačkou Kristýnou Trojanovou.

Info

Rez želez
Fb kapely

foto © se svolením kapely Rez želez

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nenalezeny žádné záznamy.

Stroon: Tectoniclifting

redakce 20.05.2024

Prostřednictvím éterických trav, japonských perkusí, tranceových syntezátorů a mlžné sirény zprostředkovává velikost i marnost snahy stát se jiným, než jsem.

Hobby Horse Cowboy vydali Branko’s Bridge

redakce 15.05.2024

Žánrově doširoka rozkročené album propojuje vokál Vojtěcha Váchy i snivé aranže, které jsou pro Branko’s Bridge tak typické.

Debut Jana Váni

redakce 14.05.2024

Ve spolupráci s badfocusem natočil už dříve dva singly a v přípravě na debutové album se nashromáždilo i několik skladeb.

Eremen a jeho prvý album

redakce 13.05.2024

Pestré beaty od chillovejších lo-fi produkcií až po úderný boombap, hravé texty a inšpiratívne spolupráce.

Nový album The Ills

redakce 12.05.2024

Zvláštnosťou inštrumentálneho albumu sú aj texty - sonety ku každej skladbe.

Wolf Lost in the Poem vydává novou desku

redakce 10.05.2024

Druhý díl s názvem Indigem je věnován opět básnířkám, ale tentokrát výhradně českým.

Nové album Manon meurt

redakce 07.05.2024

Název Unravel odkazuje k vývoji kapely a naplňování potenciálu všech hudebníků, nástrojů a hudebních motivů i procesu odkrývání vrstevnatosti skladeb a emocí.

Kluci z garáže mají EP

redakce 06.05.2024

Klubový boyband s nejaktuálnějším sound designem ohledávající žánrové mutace UK garage, reggaetonu, Baile funku či anime soundtracků.

Nové album Přetlak věku

redakce 04.05.2024

Jako kdyby Penguin Cafe Orchestra (producent Brian Eno) utvořilo fúzi s českým folkem 80. let a začalo tvořit písničky opatřené poťouchlými texty těžícími z tradice nonsensu i „malých témat“.

mezi patry klid debutují

redakce 03.05.2024

Tvůrci vítězného songu výzvy Bastl Electronic Track na své desce definují žánr hyperfolk trap.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace