Články / Recenze

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský | Články / Recenze | 12.02.2023

Superman je společně s Batmanem o parník nejvýznamnější postavou komiksového molochu DC. Obě postavy patří k tomu základnímu nejen ve světě komiksu, ale v globální popkultuře obecně. Všichni ví, co znamená stylizované S i netopýří ikonka.

Komiksoví autoři, kteří s těmito superhrdiny pracovali, museli vždy bojovat se spoustou kanonických omezení a očekávání. Teda až do 80. let minulého století, kdy Frank Miller řekl dost a stvořil stárnoucího Batmana v Návratu temného rytíře a Alan Moore poslal Supermana pryč v příběhu Co se stalo s mužem zítřka. Otevřel se tak prostor pro mnohem sofistikovanější a vyspělejší zpracování.

O dekádu později zažila svůj tvůrčí vrchol dvojice tvořená scenáristou Jephem Loebem a výtvarníkem Timem Salem. Ti ve svém díle Dlouhý Halloween a Temné vítězství dokonale vytěžili všechny možnosti, které nabízela postava Batmana. Sedmadvacetidílná sága se stala určující pro všechny následné příběhy (komiksové i filmové) s netopýřím mužem. Mezi těmito komiksy si dvojice odskočila ještě k Supermanovi, aby vystřihla majstrštyk V každé roční době.

V tomto čtyřdílném komiksu rozděleném podle ročních období sledujeme Supermanovy konce ve Smallvillu a začátky v Metropolis. Scenárista Loeb se až tak nezajímá o Supermanovy schopnosti, ale pouští se do psychologické drobnokresby superhrdiny. Podstatou Supermana podle něj totiž není, kolikrát na hlavu porazí superpadouchy, ale jak se dokáže vyrovnat s faktem, že zkrátka nemůže pomoct všem, že i přes své nadpozemské schopnosti neumí zachránit všechno a všechny.

Subtilnost Loebova příběhu dokonale zhmotňuje kresba Tima Salea. Ten s oblibou používal velmi tradiční podoby superhrdinských kostýmů, ať už šlo o Batmana, Supermana či Spider-Mana, přesto je jeho Superman jiný. Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Sale pracuje s tenkými linkami a podle potřeby s podrobným vykreslením i hyperbolickou zkratkou a nedotažením obrysů. Nejen Superman, ale i jeho hlavní protivník Lex Luthor jsou zádumčiví a zachmuření. Sale často používá velkých panelů, na kterých hrají prim postavy a jejich emoce.

Superman: V každé roční době je v tomto svazku z řady Legendy DC doplněn několika kratšími příběhy. A bez sebemenších pochyb jde o jedno ze základních děl superhrdinského žánru. Není to akcí nadupaná jízda, mnohem víc svou stavbou připomíná modernistické romány. Jde pod povrch postav, což je pro komiksy tandemu Loeb - Sale typické.

Info

Jeph Loeb, Tim Sale - Superman: V každé roční době (Crew, 2022, 224 stran, překlad Ľudovít Plata)
web

foto © se svolením Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Od tanečního parketu k soustředěnému poslechu (Kai Whiston)

Dominik Polívka 08.01.2023

S veškerou úctou a osobitostí uzavírá svou kapitolu dospívání a zvědavé generaci Z poskytuje čitelnou hudební road mapu s otevřenými cestami a jasným směrem.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace