Zprávy / Festivalové

Metronome Prague 2024 a rapová scéna

Metronome Prague 2024 a rapová scéna

redakce | Zprávy / Festivalové | 28.04.2024

Metronome Prague proběhne 20. – 22. 6. 2024 ve zrekonstruovaném areálu pražského Výstaviště. Pořadatelé odhalili line up, který nabízí hvězdy i zatím méně známé, ale o to zajímavější nové tváře. A to včetně domácí i světové rapové scény.

Na letošním ročníku se tak objeví například James Cole & live band. Veterán a stálice českého rapu, který jakožto součást dua Supercroo přispěl k radikální proměně lokální scény. Z dalších domácích jmen pak dorazí Paulie Garand & live band. Tento český rapper, producent a režisér, doposud vydal devět sólových alb, jež se vyznačují osobitým stylem kombinujícím různorodou mozaiku nálad a atmosfér. Annet X a NobodyListen je novým přírůstkem na české rapové scéně. Zajímavé bude i vystoupení rap metalového producenta a zpěváka jménem Redzed. Chybět nebude ani raper Rohony, který ve svých skladbách oslavuje vesnické kořeny, kouzlo hospody, hraní šipek a fotbalu. Jeho píseň U Hřiště 380 se dostala až na přední příčky hudebních žebříčků. Dalším zástupcem české rapové scény, který na Metronome Prague 2024 vystoupí, je vycházející hvězda Meizyy.


Na programu je i londýnský MC a raper Ghetts. Jeho debutový mixtape 2000 & Life je kritiky považován za ranou klasiku žánru grime a navždy ovlivnil podobu britské urban hudby. Jeho precizní rýmy, přesné frázování, promyšlený humor, sebevědomě upřímné a drzé texty jsou na britské hudební scéně klasikou. Na nejnovějším albu z letošního února On Purpose, With Purpose, vizionářsky posouvá hranice rapu, překračuje vlastní hudební škatulku a hledá novou inspiraci. Z britské rapové scény na festivalu vystoupí také mladý, ale už velmi úspěšný Ayrtn nebo Rushy, který prorazil skladbami Trippidy Trap a Hi! Bye!

Na Metronome Prague letos zavítá i německý raper Albi X, který ve svých textech využívá fúzi lingalštiny, francouzštiny a angličtiny, snaží se motivovat mladé lidi, kteří se potýkají se složitými životními událostmi a šířit pozitivní pohled na svět. Fanoušci rapu se mohou těšit i na jihokorejské hudební uskupení Balming Tiger nebo na irského rapera Kojaque, který se ve své tvorbě věnuje nejen tématům deprese, zlomeného srdce, smutku a lásky, ale také například irské krizi bydlení nebo identitě imigrantů. V Rap Clubu vystoupí také jeden z nejúspěšnějších českých drumandbassových producentů a DJů jménem Rido nebo DJ Kewu, jehož sety zahrnují grime, rap a brazilský baile funk.

více o festivalu zde

Info

Metronome Prague
20.–22. 6. 2024
Výstaviště, Praha
Fb událost

foto © Michal Hančovský

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace