Zprávy / Festivalové

Festival Trať na starých nádražích

Festival Trať na starých nádražích

redakce | Zprávy / Festivalové | 20.06.2023

Již pátý ročník festivalu Trať proběhne o víkendu 14. až 15. července, letos probudí nevyužívanou nádražní stanici Duchcov v Ústeckém kraji. Festival nabídne pestrý multižánrový program složený z hudebních vystoupení, performativních akcí a výtvarných intervencí do prostoru nádraží a jeho okolí. Nebudou chybět ani filmové projekce či přednášky.

Hudební program nabídne pestrý průřez českou, slovenskou a polskou alternativní scénou, pohybující se v žánrově fluidním rozpětí od experimentální elektroniky, přes různé variace klubové elektronické hudby až po elektroakustická vystoupení, špinavý post-punk, temný industrial a noise. Během dvou večerů se na Duchcovském nádraží představí například Varšavský producent a dj Julek Ploski se svým energickým live setem. Multižánrový koktejl s přísadami witchhouse, hyperpopu, glitche, ale i reggaetonu či baile funku, umíchá úderné duo Zaffer 9. Vystoupí také pražské post-punkové trio Dým, které se ve svých textech zabývá sociálními problémy a pocity úzkosti nebo česko-slovenská formace Srnka, pionýrující žánr dark forest industrial.


Výstavní část festivalu letos spojuje téma Trolley problem. Symbolicky reflektuje obtížnost rozhodnutí, morálního dilematu mezi dvěma variantami. Rovněž kriticky naráží na výsledky takových rozhodnutí udělaných v minulosti. Z opencallu vzešlo šest projektů od malby přes objekt až po performativní přesah. Futuristickou koncepci města Duchcov odhalí fiktivní realitní kancelář RE:SF ústecké trojice umělců. V neposlední řadě bude účastnictvo přizváno k výrobě ochranných talismanů v rámci multižánrové performance brněnsko-pražského queer uskupení Plusko+.

Z performativního segmentu se představí například česko-skandinávský kolektiv T.I.T.S. soustřeďující se na práci s instinkty a emocemi. Jeho členka Nela H. Kornetová obdržela nominaci na cenu Thalie za nejlepší herecký výkon v alternativním divadle. Dále vystoupí uskupení rybičkyjedou složené ze studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla DAMU s inscenací Den jako stvořený. Návštěvníky také čeká inscenace Ř.I.P. nebo performativně hlasový workshop Davida Mirského. Nabitý program učiní ještě pestřejším dvě přednášky. O nádražní architektuře promluví Pavel Karous, český sochař, pedagog a publicista zabývající se uměním ve veřejném prostoru.

Festival Trať se již pátým rokem snaží podporovat a prezentovat alternativní uměleckou tvorbu, představovat interdisciplinární formy umění, nadžánrové a experimentální projevy. Celý koncept se točí kolem oživování starých nádražních prostorů a prozkoumávání způsobů jejich možného alternativního využití. „Letošní ročník se odehraje na nádraží Duchcov, které se nachází v okrese Teplice na pomezí dvou obcí obklopených důlními pánvemi. Stavba z roku 1972, provedená v duchu bruselského stylu, se mimo jiné vyznačuje svým unikátním šestiúhelníkovým půdorysem a komplexním lomeným podhledem. Po nedávném uzavření veřejnosti se nyní tato výjimečná budova ocitá opuštěná, bez jasného plánu a představy o jejím budoucím využití,” komentuje pořadatel a dramaturg Antonín Závodný.

Info

Festival Trať
14.–⁠15. 7. 2023
Nádražní stanice, Duchcov
Fb událost

foto © se svolením Festivalu Trať

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hosti MFF Karlovy Vary a zahajovací koncert Kosheen

redakce 21.06.2024

Respektovaný tvůrce uvede své dva filmy Kafka a Mr. Kneff, zařazené do sekce Touha stát se Indiánem: Kafka a film.

Grape ohlásil Michaela Kiwanuku, Toma Odella nebo Charlotte De Witte

redakce 18.06.2024

Hip hop má aj tento rok dramaturgicky na starosti NobodyListen s jeho projektom Addict.

Unsound a první vlna jmen

redakce 17.06.2024

To nejlepší z alternativní a elektronické scény, letos pod mottem NOISE. Kali Malone, Mica Levi, Actress a mraky dalších.

Hudební maraton Bear Stone v nedotčené příhodě

redakce 16.06.2024

Headlinery jako High On Fire a Kadavar doplní třeba Colour Haze, 1000mods a Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs a další.

Knižní lázně na čtyři dny

redakce 15.06.2024

Vedle autorských čtení a rozhovorů Knižní lázně připomenou také výročí Franze Kafky, který Mariánské Lázně navštívil uprostřed první světové války.

Kompletní program festivalu Vivat vila!

redakce 14.06.2024

Pro pátý ročník si dramaturgický tým dává za úkol inovativnější využití přilehlé zahrady za vilou, kde se odehrají táborové koncerty folkového zaměření.

HALP prinesie klubový zvuk do historického kaštieľu

redakce 13.06.2024

Na pôde kaštieľa v Moravanoch nad Váhom bude znieť techno, post-club, jungle, východoafrické polyrytmy, extatické zvukové krajiny aj industriálne ozveny.

Festival Břeh podruhé v Ostravě

redakce 12.06.2024

Mezi domácími interprety je například EBM projekt Bunkerer nebo experimentální audiovizuální raperka Klara Wodehn.

Olomouc (o)žije pouličním festivalem

redakce 12.06.2024

Je na divácích, zda se rozhodnou některého z nich během vystoupení podpořit, ať už příhozem do kasičky nebo digitálně prostřednictvím QR kódu.

Prague Sounds: Branford Marsalis, Nubya Garcia, Tigran Hamasyan nebo Oneohtrix Point Never

redakce 11.06.2024

Velká světová jména jazzu, vokální hudby, elektroniky, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace