Články / Sloupky/Blogy

Sharpe 2024: To nejlepší

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 29.04.2024

„Zavri oči a buď free“ a další srdcervoucí hesla otevíracího setu Kill Your Rap Idols nám budou znít v uších ještě dlouho. Sharpe je sluncem zalitá zahrada, schody, postupně se plnící lidmi a úsměvy. Sharpe je Dvanásť Duší, venkovní discokoule, secret sessions v knihovně a mnoho dalšího. Cítíme se tady bezpečně, svobodně, jako doma. Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy. O některé z nich se podělíme níže. (O další pak v obsáhlém reportu v červnovém Full Moonu.)


ALŽBĚTA BISKUPOVÁ (FULL MOON)
Kill Your Rap Idols – osobním highlightem byli nepřekvapivě Fvck_Kvlt a Berlin Manson. Ironické Keď sa páči niečo všetkým tak to smrdí a Najkrajšia ľudia robia najškaredšie veci v plné sestavě. Spokojenost nad míru.
Vanessa Weisz - frenzy
Æ Mak - projev
Wczasy - pan bubeník
Workshop: Find Your Audience! (a vztek proti reklamám Googlu)
bonus: chrumkavá slovenčina

ANDREA BLÁHOVÁ (ARCHA+, HEARTNOIZE, THEREMIN)
Los Sara Fontan
Manon meurt + secret session
Mayssa Jallad
Zaffer 9
kamošstvo v každom kúte Novej Cvernovky

DAVID ČAJČÍK (HEARTNOIZE)
Los Sara Fontan
Michail Stangl in conversation with SPFM
Opium Hum
Silent Disco
Zaffer 9


ALEXANDER ČEREVKA (SLNKO RECORDS)
Veľmi silný ročník. Piatok bol z pohľadu dramargie najlepší koncertný večer za celých šest rokov festivalu. Bavili ma aj témy a hostia konferencie. Top koncerty: Dame Area, Los Sara Fontan, Mayssa Jallad, Susobrino a Manon meurt. Honorable mentions: Erika Rein a Deti. Mišo, Táňa, Katja a spol., sklaniam sa a som na vás hrdý.

DAN DUDAREC (MINORITY RECORDS)
Mayssa Jallad
Ida the Young
Manon meurt
Workshop: How to Book a Tour?! Things to Think of Before You Hit the Road
Workshop: Find Your Audience!

KOEN TER HEEGDE (SUBROUTINE, YUGOFUTURISM)
Los Sara Fontan
Mayssa Jallad
DASA
Manon meurt
Dominik Prok

KATEŘINA JURKOVIČOVÁ (PALÁC AKROPOLIS)
Deti
Yard
Manon meurt secret session
Vanessa Weisz
Kill Your Rap Idols
langoš na Kamzíku

KRISTINA KRATOCHVILOVÁ (DENÍK N, FULL MOON)
Ida The Young
Kill Your Rap Idols
Dame Area
Kodiki

ANDRAŽ KAJZER (MENT)
||ALA|MEDA||
SWARMM
Susobrino
Zaffer 9
Dominik Prok
Bylo to skvělé. Sharpe má skutečně rodinnou atmosféru, zasvěcená témata konference a spoustu času na pokec a zábavu. A hodně dobré hudby!

JAN KUČA (FULL MOON)
The Dharma Chain
Mayssa Jallad
Manon meurt
Yard
Dame Area
Kamzík (sluncem prosvícený les, stánek s pěti druhy čepovaného bernarda, langoš, pofel s psíkem)

MARCÍO LARANJEIRA (TREMOR FESTIVAL)
Jistě, mohu říci, že Sharp je opravdu dobře kurátorská a zorganizovaná akce, kde je usnadněno setkání s profesionály ze všech koutů Evropy, díky čemuž je opravdu snadné se propojit a networkovat, a také objevit novou a vzrušující hudbu, jakou letos vyzdvihuje Yard , Los Sara Fontan nebo ZEN.

ZUZANA MALÁ (HEARTNOIZE)
Julek Ploski
Manon meurt
Mayssa Jallad
SWARMM
delegátská tour

ANETA MARTÍNKOVÁ (RADIO WAVE)
Sharpe podobně jako třeba další slovenský festival Pohoda vyniká především dramaturgií, která dohromady do jednoho lineupu přivádí přístupné písničkářství i divoké experimenty. Přestože jde o festival, který se svým charakterem řadí mezi showcasy, škrobenou „byznysovou” atmosféru na něm nepocítíte ani na pár minut a u žádného vystoupení nepozdvihnete obočí nad tím, že by šlo o vyprázdněný exportní produkt. Konferenční charakter tu opravdu příjemně morfuje do komunitního. Z hudebního programu jsem si letos užila vystoupení španělských kapel, Dame Area a Los Sara Fontan mi budou znít v hlavě ještě dlouho. Z česlovenské scény mě úplně odrovnalo vystoupení Zaffer 9, kteří jsou naživo o míle dál než na už tak zajímavém EP. Podruhé za týden jsem dala i libanonskou Mayssu Jallad, která pro mě překvapivě po intimním vystoupení v hotelu Olympik v Praze zvládla stejně suverénně i rušnou festivalou hlavní stage. A Sharpe není jen o hudbě – já se třeba ve dvě ráno seznámila s ukrajinskou designérkou z malého módního labelu People on Earth, od které jsem si po mnoha a mnoha vínech zakoupila svůj asi nejdražší módní doplněk, upcyklovaný korzet z džínoviny. Ráno jsem byla mírně překvapená, nicméně i módu je potřeba podporovat a jsem ráda, že mi k tomu tento festival dal báječnou příležitost.


ANNA MAŠÁTOVÁ (ČESKÝ ROZHLAS VLTAVA, UNI, FULL MOON)
Nikdy se tomu neubráním – dojetí z příchodu do Nové Cvernovky s nápisem Sharpe nad dveřmi se těžko popisuje. Mnoho objetí, radosti ze shledání, co krok, to někdo milý, ohřívání se v jarním slunci u venkovní stage, běhání po schodech nahoru dolů k pódiím, ale i pročítání aktivistických nálepek na záchodech, z nichž mnohé si každý rok fotím. Když navíc startujete s poslechem keynote interview s Kevinem Colem z KEXP a pokračujete poslechem Ida the Young či Mayssi Jallad, je vám jasné, že to bude další hezký ročník. V sobotu zamrzí jen nedostatek občerstvení, během speed-meetingu a výborných workshopů How to Book a Tour?! a Find Your Audience! poměrně vyhládlo a okolí Cvernovky zrovna moc možností nenabízí. Potěšila Blanch, roztančili Blue Uandi a naprosto rozstřelili Manon meurt, capkám noční Bratislavou a zas si říkám, jak bezvadnej tým Sharpe je a jak je mi líto, že musí čelit naprosto šílené politické situaci. Držím palce.

MAREK MIKIČ (FUCHS2, NAA, TABAČKA)
Los Sara Fontan
Z tohto koncertu sa mi odchádzalo asi najťažšie (ale celý line-up bol tento rok vynikajúci, takže bolo treba toho vidieť čo najviac). Veľmi zaujímavé spojenie huslí a fenomenálnych, až takmer dokonalých bicích, ktoré niekomu pripomínalo soundtrack z Poor Things, niekomu zas prišlo príliš patetické, ale za mňa (aspoň z toho čo som videl) vystihlo úplný sweet spot medzi experimentom a príjemnou počúvateľnosťou pre širšie publikum a zaujalo ma z celého festivalu asi najviac.

Mayssa Jallad
Väčšinou ma umelci, ktorých vidím druhý alebo tretíkrát s tým istým setom bavia skôr menej a úprimne som aj na tento koncert išiel trochu s očakávaním, že fenomenálny koncert na Le Guess Who?, či jedinečné vystúpenie na 19. poschodí pražského hotela Olympik len dva dni predtým neprekoná, ale napriek všetkému to bol porovnateľne silný zážitok, verím, že sčasti umocnený aj vždy brilantnými svetlami Jožka Čaba.

Zaffer 9
Podľa mňa najlepšie slovenské vystúpenie Sharpu, ktorého latka bola vďaka veľmi silnému zahraničnému line-upu tento rok naozaj vysoko. Zaffer 9 som už tiež videl viackrát, ale práve tu, s vynikajúcim zvukom, atmosférou podzemného pódia a fenomenálnym stage dizajnom a svetlami Martina Hodoňa mi prišlo, že dosiahli tú úroveň, akú si ich koncert zaslúži mať!

Scúru Fitchádu
Baile punk? Pre mňa asi najzaujímavejší objav tohtoročného Sharpe. Synkopované portugalské beaty spojené s punkovo-industriálnou zvukovou paletou a cez nenahnevaný punkový spev-krik, s (vraj) silne ľavicovou tematikou. Jediná škoda za mňa bola, že hrali naraz s asi jediným „synkopovým live kolegom“ v line-upe - Susobrinom.

Opium Hum
V tomto prípade som mal pocit, akoby Michael Stangl svojím snáď naozaj dokonalým DJ setom na festivale priamo nadväzoval na svoje popoludňajšie keynote interview v rámci konferencie a tieto dva celky akoby tvorili vynikajúci masterclass kurátorovaný špeciálne pre publikum Sharpe festivalu. Určite si to trochu dokresľujem, každopádne, bol som unesený.

DARJA MORAVOVÁ (FULL MOON)
Tohle byl můj první Sharpe a jsem unešená – na pomyslné první místo musím dát Novou Cvernovku, uvnitř i venku. Koncerty ve velkém stylu odstartovali Kill Your Rap Idols, z mých mlhavých vzpomínek na páteční noc září Æ MAK a Vanessa Weisz. Po sobotní debatě na téma Safe Spaces a všem viděném a slyšeném nemůžu Sharpe hodnotit jinak než 10/10.

MARTIN PANULIN (TABAČKA, 66 HODÍN)
autobus zlatých chlapcov z Göteborgu
Secret sessions
Los Sara Fontan
Opium Hum
Doss
Yard

MICHAL PAŘÍZEK (FULL MOON)
Zase povedené, zase krásné. Nejmilejší atmosféra v Nové Cvernovce, jako by byla rezistentní oproti tomu, co se okolo ve státě, ve společnosti děje. Tady je svět zcela v pořádku, v průběhu Sharpe dvojnásob. Ze spousty povedených koncertů je třeba zmínit stokárský muzikál na úvod, obě vystoupení Eriky Rein a taky Los Sara Fontan. Ti si kromě svého killer setu ještě navíc celý festival náramně užívali. Velká poklona Mišovi, Táně, Katje, Paule a dalším, kdo Sharpe tvoří. Avengers. Děkujeme.

RUŽICA PETROVA (MENT)
Selgor
Dominik Prok
Susobrino
Zaffer 9
Kanalizacija

Pestrý hudební program, skvělá VENUES, bohatý konferenční program a báječná atmosféra celkově.

LENKA PITTNEROVÁ (HEARTNOIZE)
Edúv Syn
Dušan Vlk
Adam Dragun
Fvck_Kvlt
Patrik Nagy

MARTIN ŠOLC (SUPRAPHON, KAMEN!CE, RADIO WAVE)
Kodiki live
Ida the Young
Faye
Manon meurt
DASA

DUŠAN ŠUSTER (FULL MOON)
||ALA|MEDA||
Žen
Monika Subrtova
Julek Ploski
Dominik Prok

JAMES THORNHILL (PROXY MUSIC)
Manon meurt
Yard
Los Sara Fontan
Mayssa Jallad
Dame Area

NORA TŘÍSKOVÁ (HEARTNOIZE, FULL MOON)
Deti
Zaffer 9
Julek Ploski
SWARMM
T’ien Lai
vinohrady v Rači


ELLY ZOUBKOVÁ (ELLYZ)
„Marry your friend,” je jedna z málo poznámek z diskuze na téma Safe Spaces, kterým pro mě byl celý letošní festival Sharpe. Workshopy jako reality check po protrsané noci. Asi balanc. Odjíždím s extatickým pocitem po nejlepším actu festivalu – Manon meurt. Zamilovaná do menšího prostoru, kde můžu z minuty na minutu střídat performances a ochutnávat z docela pestrého výběru. Ale be careful! Je třeba zasytit se hudbou, jídlo už totiž nemusí zůstat.

Info

Sharpe
25.–⁠27. 4. 2024
Nová Cvernovka, Bratislava, Slovensko
web

foto © Tomáš Kuša

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Šejkr #127: Jak je důležité nevyhrát

Michal Pařízek 05.04.2024

O Liv.e více v dubnovém Full Moonu, ten text vůbec nebyl v plánu, ale prostě musel ven. Ona sama říká, že když nahrávala loňské album Girl in the Half Pearl,…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace