Články / Sloupky/Blogy

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.05.2024

Koncertní smršť posledních týdnů pokračuje, občas je složité si vybrat. Třeba dneska. Na smíchovském břehu se udějou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart – dva různé přístupy, dvě podobně emotivní hry, dvojí čarování. Gospel nebo doom trap? Srovnatelné dojetí. (A Lord Spikeheart i zítra v Brně.)


Lonnie Holley je zejména výtvarník, hudbě se začal věnovat pomalu až v šedesáti, ale to už byl dávno legendou. Navíc je to tak otevřená duše, že se o něj hvězdy zejména americké alternativy téměř perou. Hráli s ním Bon Iver, Moor Mother, Bradford Cox, Matthew E. White a spousta dalších, základem je gospel či blues, ale obojí tak šramlovité a divné, že se tam vzadu někde potkávají Leadbelly s Tomem Waitsem nebo Annette Peacock. Gotika jako hrom, zároveň ale slunce v duši.


Lorda Spikehearta mají samozřejmě všichni spojeného hlavně coby, ehm, vokální polovinu dvojice Duma, která ve fenoménu ugandského labelu Nyege Nyege sehrála jednu z hlavních rolí. Duma je ale momentálně u ledu a letošní novinka The Adept posouvá Lorda Spikehearta jinam, možná do nečekaného území. Ale pro ty, co mají nastudovány nahrávky producenta Scotch Rolexe, to zase takové překvápko nebude.


Na The Adept Spikeheartova ústřední zbraň, mocný hlas, získává ještě další barvy a vlastnosti, stále jde o ohromující mystiku a voodoo doom, ale celkový dojem je mnohem komplexnější. A ve výsledku možná i nebezpečnější. Najdou se i hitové chvilky, byť tenhle přídomek je třeba brát vzhledem k Spikeheartovu naturelu s nadsázkou.


Za všechny Holleyho spolupráce jedna možná nečekaná aneb potvrzení, že jižanská gotika rezonuje i u postpunkových veteránů ze staré dobré Anglie. Trojice Lol Tolhurst (The Cure), Budgie (The Slits, Siouxsie and the Banshees nebo The Creatures) a producent Jacknife Lee vydala loni na podzim povedenou desku Los Angeles, na které kromě jiných andělů jako The Edge, Bobby Gillepsie nebo James Murphy účinkuje právě Lonnie Holley. Na tracku Bodies se podílela i harfenistka Mary Lattimore a jde o jeden z vrcholů celé kolekce. Jacknife Lee produkoval také aktuální Holleyho album Oh Me Oh My.


Jak budou vypadat shows Lorda Spikehearta, jsme se ještě před pár dny mohli leda sázet, ale díky instituci jménem Roadburn už to víme. A je to možná ještě šťavnatější, než se čekalo. Odkazu Duma se Spikeheart sice vyhýbá, co může, ostatně nám ohledně toho psal i do Full Moonu, ale síla a magie přetrvaly. Plus se k tomu přidala jízlivost jako od clipping., hororové hrátky a pochopitelně hutné strobo. Teď už jen víc kouře.


A jako poslední špetku koření do tohoto štiplavého střetu přidáváme místní modřiny. Debut brněnských Whyohwhy je určitě jednou z nejlepších letošních domácích desek, nehrají zase tak často a živě je to taky magie. Lonnie Holley bude mít připraveno adekvátní prostředí. Na party do Underdogs‘ to pak nebude daleko.

Info

Lonnie Holley (us) + Whyohwhy
9. 5. 2024 20:00
MeetFactory, Praha
Fb událost

Lord Spikeheart (ke)
9. 5. 2024 20:00
Underdogs', Praha
Fb událost

Lord Spikeheart (ke) + Agustin Genoud (ar) + Headbanger
10. 5. 2024 19:00
Sibiř, Brno
Fb událost

foto © MeetFactory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace