Články / Seriály

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

Pořadatelská: Ivo Lorenc (MeetFactory)

redakce | Články / Seriály | 02.05.2024

Iva Lorence můžete znát coby kytaristu hned třech brněnských kapel: Beps’n’Johnnies, Science Killer a nové skupiny Bren, kombinujicí shoegaze, blues, slowcore a no wave s českými texty. Když zrovna nehraje na kytaru, zastřešuje produkci hudebního programu MeetFactory a podílí se na organizaci festivalu Beseda. Tam ho sice moc neuvidíte, ale výsledek jeho práce pocítíte na vlastní kůži. Kam nás pozve?


Co chystáte další dny a týdny? Jeden dva špíly?
Hodně se těším na koncert Lonnie Holleyho, který bude 9. května, a pak na vystoupení Il Sogno del Marinaio, 29. května. Obě tyto události slibují hodně a je mi trochu líto, že nemají větší ohlas, protože poslední Holleyho album opravdu stojí za poslech, má super recenze a je plné hvězd jako Moor Mother, Sharon Van Etten, Bon Iver a Michael Stipe z R.E.M.. V rámci tohoto eventu vystoupí i boží brněnská kapela Whyohwhy.

Il Sogno del Marinaio jsou zase projektem legendárního Mika Watta basisty, který spoluutvářel s kapelou Minutemen kalifornskou punkovou scénu a hrál třeba s Iggym a The Stooges, mimochodem Red Hot Chili Peppers Wattovi věnovali kultovní album Blood Sugar Sex Magic. V továrně s ním zahrají Sun+Dead a pokřtí nové EP, na kterém Mike Watt hraje na baskytaru spolu s Paulem Learym z The Butthole Surfers, Slimem Cessnou, Thorem Harrisem a Chrisem Koltayem.

Největším tahákem našeho smíchovského hájemství je podle mě letní koncert Kim Gordon! Doveze novou desku, která mě rozštípala, pokud jste to ještě neslyšeli a nemáte lístky, určitě neváhejte.


Jaký koncert tě v poslední době nadchnul?
Musím říct, že se mi hodně líbila série Woodoo, kterou připravila Kateřina Jurkovičová v Paláci Akropolis, kde jsem byl třeba na koncertě Lucy Kruger & the Lost Boys, mělo to skvělou atmošku a zvuky, které se linuly z jejich kytar, byly vyloženě inspirativní.

V MeetFactory mě rozechvěl koncert Godspeed You! Black Emperor, který jsme pořádali ve spolupráci se Scrape Sound Inc. a Silver Rocket. Byla to mohutná hudební mše, která prostoupila každou molekulou vzduchu a mě úplně vytrhla ze všedního shonu a únavy.

Když se podíváš na koncerty jiných promotérů, koho bys šel podpořit, koho je nutné vidět a slyšet?
Rád bych zdůraznil, že je potřeba více podporovat odvážlivce, kteří se snaží udržovat nezávislou kulturu v malých městech a na periferiích! Jsem původně z Blanska, kde jsem v roce 2013 založil s kamarády malý hudební klub. Tehdy bylo mnohem více míst, která pořádala velká jména alternativní scény. Bohužel se situace od té doby změnila. Mnoho míst zavřelo, covid přidal svoje a někde už nemají sílu věřit, že se každý pátek objeví pár lidí ochotných podpořit. Chtěl bych tím povzbudit fanoušky, aby si udělali kulturní výlet mimo Prahu a Brno, a zároveň poprosit kapely, aby na malá města nezanevřely a chápaly, že to, co nedostanou na honoráři, bývá často vyváženo srdečností a láskou.

Jaký máš vztah k sociálním sítím?
Vnímám je jako nutné zlo, kéž bych se obešel bez nich.

Kam nejraději chodíš na jídlo?
Co se týče zajímavých gastronomických zážitků, sleduju aktivity ZE MĚ projektu, jejich akce jsou prostě super. Na běžné obědy rád zajdu do Eternie, Pho Letná nebo ke Svatému Antoníčkovi na smažák. V Brně, kde taky trávím hodně času, je topka Kabinet Múz a jejich Die Küche.

Info

MeetFactory
program

foto © se souhlasem Iva Lorence

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Ian Davis

redakce 17.06.2024

Davisova tvorba je ovlivněna folklórem, kontrapunktem, kanonickými postupy a náhodou, jak se budete moci brzy přesvědčit na premiéře ambientní opery Ephemeral Pulse, k níž napsal hudbu. Exkluzivně na Ostravských dnech.

Kam na rajz se Simonou Kumpanovou (Boskovice)

redakce 16.06.2024

Píáristka festivalu nám řekla, kam jinam se za lidmi a místy podívat, kde ztratit pojem o čase a jen tak být.

Kam na rajz s Filipem Vondráškem (Mighty Sounds)

redakce 13.06.2024

„Prázdniny servírují všelijaké výzvy a jednou takovou by mohl být výlet do Neapole na australského rodáka Xaviera Rudda.“ Pár tipů na trip.

Pořadatelská: Adam Godziek (Tauron Nowa Muzyka)

redakce 10.06.2024

Jak dlouho jezdíme do Katovic na Tauron Nowa Muzyka? Minimálně deset let o něm píšeme ve Full Moonu, ale někteří z nás pamatují i jeho začátky. Pár otázek pro šéfa.

Kam na rajz se Soňou Borodáčovou (Terén)

redakce 04.06.2024

V současné době pracuje jako intendatka platformy Terén, která propojuje divadelní oblast s dalšími nedivadelními obory a testuje hranice performativního umění. Kam nás pozve?

Protokol: Haštal Hapka

redakce 29.05.2024

Mimo jiné napsal hudbu k jednoaktové opeře pro jazzové kombo, smyčcové kvarteto a ansámbl sólistů, jejíž premiéru uvede bienále NODO. Na jaké hudbě vyrostl?

Kam na rajz s Michalem Vojcechem (Festival Habrovka)

redakce 27.05.2024

Michal Vojcech z festivalu Habrovka zve na tři letní festivaly a jeden podzimní koncert. Co to bude?

Vstupní prohlídka: Stratopilot

redakce 24.05.2024

Debutové EP odráží zkoumání okolního světa i uchování prchavých pocitů. Totéž jsme sledovali v následujícím dotazníčku.

Pořadatelská: Michael Šimon (Selection)

redakce 23.05.2024

Booker Michael Šimon zve na Beth Ditto a taky doporučuje unikátní vtipnou elektroniku reflektující témata přistěhovalectví, identity a střetu kultur. Co víc?

Protokol: Brother Michael (Psymon Spine)

redakce 16.05.2024

V našem protokolu jsme vyzpovídali klávesistu a producenta Brother Michaela, abychom nahmátli hlubší kořeny kapely.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace