Zprávy / Pozvánky

Jimmy Whispers se chystá poprvé do Prahy

Jimmy Whispers se chystá poprvé do Prahy

redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.01.2016

Fanoušci Ariela Pinka, Maca DeMarco nebo Casiotone for the Painfully Alone by měli zbystřit, protože americký muzikant a performer James Cicero aka Jimmy Whispers se chystá poprvé do Prahy. Hudba a show, kterou tenhle chlapík předvádí, si od výše zmíněných půjčuje to nejlepší a vrchovatě přidává vlastní invenci. Ve vršovickém Basement baru mu předskočí lo-fi kapela Dingo z okruhu pražské AVU, v sestavě mj. s výtvarníkem Michalem Drozenem.

Když se chicagský rodák s italsko-španělskými kořeny, z rodiny vojenského veterána a zdravotní sestry, James Cicero někdy v únoru 2013 vracel z večírku, bezdůvodně jej napadla partička útočníků. Jak říká byli to "some white kids"... Traumatický zážitek, ze kterého vyšel s poraněním čelisti, se rozhodl přetavit v něco pozitivního. Spojil se s organizací CeaseCare, která se zabývá prevencí násilí, a společně zorganizovali třídenní hudební festival Summer in Pain, který James hojně promoval svými graffiti, vyvedenými na zdech chicagských předměstí. Souběžně začal vydávat stejnojmenný zine a jako fanoušek a hráč basketbalu zorganizoval benefiční turnaj, který přinesl peníze pro zmíněnou neziskovku.


Už nějakou dobu před napadením rozpustil svojí poměrně úspěšnou indiepopovou kapelu Light Pollution a začal přemýšlet o sólovém projektu. Nepříjemný zážitek z ulice jeho sólovým plánům nečekaně dodal jasné kontury. K vytvoření nového alter ega přišla vhod i přezdívka, kterou dostal ještě na škole coby stydlivý kluk - Jimmy Whispers. Jeho one man show se rychle staly v chicagských klubech pověstné. Chyběla jen deska. Na tu si fanoušci museli počkat ještě další dva roky. A jaká tedy je?


Summer in Pain je v první řadě vydatná várka popových hitovek. Chytlavé melodie, které se okamžitě zaryjí do paměti, hrané na archaické elektrické varhany, s automatickým bubeníkem a texty, kde se smutek střídá s nadějí a odzbrojující vřelostí. Lo-fi přístup dotáhl Jimmy do dalšího extrému, když všechny songy i mluvené komentáře mezi nimi nahrál bez jakýchkoli dalších úprav přímo na svůj iphone. Zatímco magazín Spin dojem z poslechu desky popsal jako „plážovou párty s Danielem Johnstonem“, server Consequence of Sound přišel se zjištěním, že Jimmy je "song & dance man, který neumí zpívat ani tančit, ale co určitě má, to jsou hity".

Dlužno dodat, že naživo jde Jimmy Whispers s kůží na trh jako málokdo. Jeho vystoupení na pomezí koncertu, radikální performance a stand-up comedy, ze kterých odchází v kalužích potu a jen se zbytky oblečení, a které občas zakončuje společným tancem s publikem na Armstrongovu What a Wonderful World, nechá málokoho chladným. Koncept Summer in Pain, kterým se Jimmy vyrovnává s oním nezáviděníhodným zážitkem, zdá se funguje perfektně. Přijďte se taky vyrovnat se svými bolestmi a bolístkami, a to ve čtvrtek 28. ledna do Basementu. Jimmy Whispers ví jak na ně.

Info

Jimmy Whispers (us)
Support: Dingo
28. 1. 2016 20:30
Basement bar, Praha

www.facebook.com/events/1561027534188256
www.facebook.com/summerinpain
www.facebook.com/basementbar.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vyhnout se temným místům? Tom Grennan v Praze

redakce 10.10.2020

Magazín NME albu udělil čtyři z pěti hvězd a napsal, že je plné procítěných stylových kytarových bangerů.

Mixcloud chystá streamované koncerty v čele s Flying Lotusem a Róisín Murphy

redakce 08.10.2020

Mixcloud představuje nový způsob vydělávání peněz pro hudebníky díky streamovaným koncertům.

Le Guess Who? chystá hybridní event ON/OFF

redakce 07.10.2020

Organizátoři jako náhradu za přesunutý festival nabízí hybridní event v Utrechtu i na webu!

Nová venkovní expozice Památníku ticha na perónu Nádraží Bubny

redakce 07.10.2020

Jakkoliv se symbolem podzimního programu Památníku ticha stal pojem pomíjivost, organizátoři věří, že veřejná komunikace bude pokračovat navzdory všem epidemiím naší doby.

Koncert Anny Marii Jopek je přesunut

redakce 06.10.2020

Zpěvačka Anna Maria Jopek se zařadila k umělcům, kteří dělají z Polska jazzovou velmoc.

Nový singl a klip Tata Bojs

redakce 05.10.2020

Veselou skladbu doprovází vtipný videoklip, který je stejně jako samotný singl poctou dvěma odvěkým láskám Milana a Mardoši.

Jídelna Kuchařek bez domova zve na dobroty

redakce 03.10.2020

Neměly jsme domov a některé z nás ho stále nemají. Rády vaříme a chceme se přínosně zapojit do společnosti.

Menu Kabinetu

redakce 02.10.2020

Drones, psychedelic, blues, noise nebo progrock a krautrock? Metronome Blues nebo indiepostrocková kytarovka? Kabinet nabízí vše.

Liberecká přehlídka Anifilm bude!

redakce 02.10.2020

Bylo nutné zrušit hudební doprovodný program, ale filmy v sekci „Slyšet animaci” jej aspoň částečně nahradí.

Polští Przepych a francouzští Monstre uzavřou Underdogs'

redakce 01.10.2020

Pomyslnou tečku za letošní sezónou pak v neděli 4. října udělá polské art punkové trio Przepych a francouzské indierockové duo Monstre.