Články / Rozhovory

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

Trader: Je to zvláštně upletený svetr vztahů

A.M.180 Collective | Články / Rozhovory | 16.02.2023

Z Aarhusu, dánského města počtem obyvatel někde mezi Brnem a Ostravou, pochází kapela Trader, která vystoupí 15. března v Praze, v Klubu 007 na Strahově. Loni v říjnu vydali u tamního labelu Part Time album se sebeironickým názvem Their Best Work So Far. Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. Kapela nám ochotně odpověděla na všechny otázky, které jsme jí zaslali.

Proč jste si vybrali jméno Trader? V časech rozvinutého kapitalismu vás není zrovna snadné vygooglovat.
Došlo nám to až potom, co jsme se pro něj rozhodli, že z pohledu googlování to není nejlepší jméno. Zkoušeli jsme v prostoru podobném přívěsu nebo nákladnímu vagonu, takže jsme mluvili o tom, že pojmenujeme kapelu Trailer (přívěs), ale přišlo nám to trochu moc obyčejné. A nějak se to pak změnilo na Trader.

Kdy a jak Trader vznikli, hráli jste předtím v jiných kapelách?
Na konci roku 2018 se kytarista a zpěvák Anders a bubeník Kristian potkali ve společné zkušebně. Anders začal skládat písničky a Kristian se přirozeně přidal s bicími a svými nápady. Potom jsme chvíli hráli ve čtyřech, a tak to šlo nějakou dobu. Pak jsme přibrali Joakima na basu, který je v kapele dodnes. Krátce předtím, než vyšlo naše nejnovější album, se složení kapely ustálilo na třech členech – kytara/basa/bicí. Většinu života hrajeme v Aarhusu v různých kapelách, ale předtím, než vznikli Trader, jsme spolu nikdy nehráli.

Na jakých kapelách se všichni shodnete a co jsou naopak osobní libůstky každého z vás?
Jedna kapela, na které se určitě shodneme všichni, jsou Dinosaur Jr. Máme taky rádi Weed, Milk Music, spoustu kapel z Bay Area, Toner, Happy Diving apod. Anders byl vždycky fanouškem Boba Dylana a Kurta Vilea a zná spousty jazzových nahrávek, to je výlučně jeho záležitost. Kristian a Joakim mají rádi noiseovější věci. Joakim má zvláštní slabost pro dánskou skupinu Bamses Venner a Kristian je v kapele největším fanouškem Beatles.

Vaše poslední deska je složená ze skvělých písniček. Co jsou z vaší perspektivy hlavní rozdíly mezi touhle deskou a předchozími nahrávkami Trader?
Na poslední desce jsme zkusili přímočařejší popový zvuk. Je to pořád dost noisy, ale už ne tak smutné. Deska Social Life (2020) měla něco ze sadcore, se všemi těmi pauzami a podobně. Nová deska je víc ve stylu písnička za písničkou. První EP z roku 2019 je taková malá flákačská bedroom záležitost. Teda, všechny tři naše desky jsou flákačská záležitost…


Kde probíhalo nahrávání vaší nejnovější desky?
EP i první desku jsme nahrávali ve zmíněné zkušebně. Ta poslední vznikla v jednom studiu ve Švédsku, daleko od všeho.

Trader nám představil Mikkel z Yung. Jaké je propojení Trader a Yung/Holm?
O Mikkelovi víme už nějakou dobu, roky posloucháme Yung a Holm. Před lety jsme se začali i potkávat, Kristian a Anders v Holm dokonce hrají. Chlapík, který vede Part Time Records, kde vyšla většina věcí Trader, je zase Mikkelův kamarád Tobias, který hraje v Yung na basu. Takže ano, je to zvláštně upletený svetr vztahů, kamarádství, lidí, co si vzájemně hrají v kapelách.

Jak byste charakterizovali hudební scénu u vás ve městě?
V současnosti v Aarhusu není hudební scéna, která tu byla před pěti až deseti lety. Lidi se odstěhovali, začali opravdu pracovat, kapely se porozpadaly, takže je těžké nějak scénu charakterizovat. Ale možná je to dobře, protože v Dánsku se toho hodně napovídalo o specifické rockové hudbě přicházející z Aarhusu, přitom je tu tolik kapel, a všechny znějí různě. Nám se líbí myslet si, že zníme jako Trader. Kdo ví, třeba to je „zvuk Aarhusu A.D. 2023“…

Máte už představu, jakým směrem se vydáte na další desce?
Právě teď jsme v docela skvělé fázi psaní, zažíváme úplně jiný proces, když jsme v kapele jen tři. Uvidíme po turné, možná to bude syrovější, možná měkčí? Jedna věc je jistá, nemáme zájem se opakovat, takže to bude nahrávka určitě jiná než ty předchozí.

Info

Trader (dk)
Bandcamp

řivě: Trader (dk) + Dým
15. 3. 2023 20:00
Klub 007 Strahov, Praha
Fb událost

foto © se svolením A.M.180

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Margaux Sauvé (Ghostly Kisses): Příběhy posluchačů ovlivňují proces psaní

Kristina Kratochvilová 29.03.2024

Kanadská zpěvačka Margaux Sauvé je středobodem Ghostly Kisses a ve snových zvukových krajinách rozpíná příběhy o lásce, touze a ztrátě. Rozhovor.

Václav Havelka (fyield): KEXP vnímám jako milník

Michal Pařízek 25.03.2024

Dostat se s kapelou do studia legendární radiové stanice KEXP v Seattlu je snem mnoha hudebníků z celého světa. Rozhovor.

Josef Buchta (B-Side Band): Vždycky jsem snil o tom, že budu mít big band

Jiří V. Matýsek 11.03.2024

„Spotify je skvělý nápad, uživatelsky neuvěřitelně fantastická věc. Člověk nemusí nic tahat, nic nosit. Ale všichni ti muzikanti jsou okradení," říká principál. Rozhovor.

The Bladderstones: Záskoky nevedeme

Jiří V. Matýsek 06.03.2024

Slánské artbluesové trio se po sedmi letech od debutu Without Cover vrátilo s chválenou studiovkou a zároveň slaví deset let na scéně. Rozhovor.

Boris Schubert (Skvot Czech): Tvorba úspešného kurzu je tímová záležitosť

Mariia Smirnova 05.03.2024

„... snažíme sa oslovovať naozaj zaujímavých a úspešných ľudí vo svojom obore. Základom je vzájomná dôvera, sympatie a ochota lektora s nami aktívne spolupracovať.“ Rozhovor.

Pragueshorts: Piotr Jasiński (Mimo), Natálie Durchánková (Přes střepy)

Viktor Palák 28.02.2024

Ve finálním díle ankety odpovídají Piotr Jasiński, v jehož filmu Mimo ztvárnili Josef Trojan a Jakub Kalián kamarády, kteří narazí na situaci, která může být spouštěčem revize jejich vztahu.

Julie Martinková, Anna Horáková (FAMUFEST): Nesmíme se strachem nechat odradit od růstu

Mariia Smirnova 27.02.2024

„V programové dramaturgii si hrajeme hodně s pocity či smysly a chceme, aby i diváci při návštěvě festivalu mohli více reflektovat tuto část sebe sama..." Rozhovor.

Pragueshorts: Greta Stocklassa (Bzukot Země), Marie-Magdalena Kochová (3MWh)

Viktor Palák 26.02.2024

Bzukot Země zachycuje absurdní i povědomou šarvátku o to, jak formulovat zprávu mimozemským civilizacím. V kontaktu se současnými tématy je i film 3MWh, který volí atmosféričtější cestu.

Pragueshorts: Philippe Kastner (Deniska umřela), David Payne & Tomáš Navrátil (Baroko)

Viktor Palák 25.02.2024

V národní soutěži největší domácí přehlídky krátkých filmů se potkalo ke dvěma desítkám titulů, oslovili jsme tvůrce a tvůrkyně některých z nich.

Gaika: Nechat se unášet

Nora Třísková 22.02.2024

Podobně jako kloubí různé aktivity – psaní, kurátorství a výtvarná tvorba, producentství – na desce spojuje v lecčem typické anglické žánry jako dub, postpunk nebo alt rock. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace