A.M.180 Collective | Články / Rozhovory | 16.02.2023
Z Aarhusu, dánského města počtem obyvatel někde mezi Brnem a Ostravou, pochází kapela Trader, která vystoupí 15. března v Praze, v Klubu 007 na Strahově. Loni v říjnu vydali u tamního labelu Part Time album se sebeironickým názvem Their Best Work So Far. Faktem je, že jde o nenápadně skvělou desku, která se vymyká indie/noise/pop/rockovému průměru nejen made in Scandinavia. Kapela nám ochotně odpověděla na všechny otázky, které jsme jí zaslali.
Proč jste si vybrali jméno Trader? V časech rozvinutého kapitalismu vás není zrovna snadné vygooglovat.
Došlo nám to až potom, co jsme se pro něj rozhodli, že z pohledu googlování to není nejlepší jméno. Zkoušeli jsme v prostoru podobném přívěsu nebo nákladnímu vagonu, takže jsme mluvili o tom, že pojmenujeme kapelu Trailer (přívěs), ale přišlo nám to trochu moc obyčejné. A nějak se to pak změnilo na Trader.
Kdy a jak Trader vznikli, hráli jste předtím v jiných kapelách?
Na konci roku 2018 se kytarista a zpěvák Anders a bubeník Kristian potkali ve společné zkušebně. Anders začal skládat písničky a Kristian se přirozeně přidal s bicími a svými nápady. Potom jsme chvíli hráli ve čtyřech, a tak to šlo nějakou dobu. Pak jsme přibrali Joakima na basu, který je v kapele dodnes. Krátce předtím, než vyšlo naše nejnovější album, se složení kapely ustálilo na třech členech – kytara/basa/bicí. Většinu života hrajeme v Aarhusu v různých kapelách, ale předtím, než vznikli Trader, jsme spolu nikdy nehráli.
Na jakých kapelách se všichni shodnete a co jsou naopak osobní libůstky každého z vás?
Jedna kapela, na které se určitě shodneme všichni, jsou Dinosaur Jr. Máme taky rádi Weed, Milk Music, spoustu kapel z Bay Area, Toner, Happy Diving apod. Anders byl vždycky fanouškem Boba Dylana a Kurta Vilea a zná spousty jazzových nahrávek, to je výlučně jeho záležitost. Kristian a Joakim mají rádi noiseovější věci. Joakim má zvláštní slabost pro dánskou skupinu Bamses Venner a Kristian je v kapele největším fanouškem Beatles.
Vaše poslední deska je složená ze skvělých písniček. Co jsou z vaší perspektivy hlavní rozdíly mezi touhle deskou a předchozími nahrávkami Trader?
Na poslední desce jsme zkusili přímočařejší popový zvuk. Je to pořád dost noisy, ale už ne tak smutné. Deska Social Life (2020) měla něco ze sadcore, se všemi těmi pauzami a podobně. Nová deska je víc ve stylu písnička za písničkou. První EP z roku 2019 je taková malá flákačská bedroom záležitost. Teda, všechny tři naše desky jsou flákačská záležitost…
Kde probíhalo nahrávání vaší nejnovější desky?
EP i první desku jsme nahrávali ve zmíněné zkušebně. Ta poslední vznikla v jednom studiu ve Švédsku, daleko od všeho.
Trader nám představil Mikkel z Yung. Jaké je propojení Trader a Yung/Holm?
O Mikkelovi víme už nějakou dobu, roky posloucháme Yung a Holm. Před lety jsme se začali i potkávat, Kristian a Anders v Holm dokonce hrají. Chlapík, který vede Part Time Records, kde vyšla většina věcí Trader, je zase Mikkelův kamarád Tobias, který hraje v Yung na basu. Takže ano, je to zvláštně upletený svetr vztahů, kamarádství, lidí, co si vzájemně hrají v kapelách.
Jak byste charakterizovali hudební scénu u vás ve městě?
V současnosti v Aarhusu není hudební scéna, která tu byla před pěti až deseti lety. Lidi se odstěhovali, začali opravdu pracovat, kapely se porozpadaly, takže je těžké nějak scénu charakterizovat. Ale možná je to dobře, protože v Dánsku se toho hodně napovídalo o specifické rockové hudbě přicházející z Aarhusu, přitom je tu tolik kapel, a všechny znějí různě. Nám se líbí myslet si, že zníme jako Trader. Kdo ví, třeba to je „zvuk Aarhusu A.D. 2023“…
Máte už představu, jakým směrem se vydáte na další desce?
Právě teď jsme v docela skvělé fázi psaní, zažíváme úplně jiný proces, když jsme v kapele jen tři. Uvidíme po turné, možná to bude syrovější, možná měkčí? Jedna věc je jistá, nemáme zájem se opakovat, takže to bude nahrávka určitě jiná než ty předchozí.
Trader (dk)
Bandcamp
řivě: Trader (dk) + Dým
15. 3. 2023 20:00
Klub 007 Strahov, Praha
Fb událost
foto © se svolením A.M.180
Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023
Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.
redakce 23.05.2023
Dvoudenní festival Liveurope představí mnoho zajímavých hudebních projektů, například srbskou indiepopovou formaci Koikoi, slovinskou rapperku Sahareyu nebo francouzské Kid Return.
Adéla Polka 26.04.2023
Ira Mimosa vyzařuje křehkou a éterickou energii s citem pro detail a jemné kontury, což se promítá nejen do její hudby, ale do textů.
Jonáš Sudakov 11.04.2023
Ve Full Moon #144 vyšla pochybením redakce nehotová, neautorizovaná verze rozhovoru s Dušanem Vlkem, zde uvádíme tu finální. Samozřejmě s velikou omluvou!
Adéla Polka 04.04.2023
Během měsíce dubna a května se na KUMSTu mihnou lidi, kteří nějakým způsobem ovlivňují veřejné vnímání hudby a budou sdílet své zkušenosti.
Zuzana Malá 20.03.2023
Tanečnice a choreografka Cécile Da Costa konfrontuje diváka v rámci uměleckého cyklu Tanec s uměním cestou pohybu a tance, čtěte rozhovor nejen o tanci.
Štěpán Bolf (A.M.180) 03.03.2023
Na nové desce se věnují skutečným i fiktivním příběhům postav, které zažívají různé podoby fyzického či psychického násilí. Rozhovor.
redakce 22.02.2023
Je k dostání pouze na vinylu, přičemž něco zbývá i ze stokusové limitky, jejíž součástí je ručně číslovaný a signovaný grafický list od Františka Skály.
Bianca Krajčovičová 14.02.2023
Štvorčlenné pražské zoskupenie s koreňmi v Kanade prináša do českej undergroundovej scény nostalgický a chaotický zvuk noise/punku či postpunku 80. rokov. Rozhovor.
Anna Mašátová 27.01.2023
Marně tahám z paměti, kdy mi její jméno ulpělo v hlavě poprvé. Dobře si ale pamatuji její třicetihodinovou performance Momentum na piazzettě... Rozhovor.