Zprávy / Pozvánky

Psychic Ills se vrací do Prahy

Psychic Ills se vrací do Prahy

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.11.2016

Na scéně se pohybují přes 13 let a jejich aktuální už pátá dlouhohrající deska Inner Journey Out je zatím jejich nejkomplexnějším dílem. Psychic Ills dokazují, že pověst "nejlepší současné psychedelické kapely", je provází zaslouženě.

Basistka Elizabeth Hart a kytarista a kapelník Tres Warren, kteří se seznámili při studiu na Universtiy of Texas, tvoří nerozlučené jádro kapely i pár. Úplně první nahrávky zněly hodně lo-fi, Warren je nahrával sám s kytarou za pomoci automatického bubeníka. První velkou desku jim vydal label Social Registry v roce 2006 a byly na ní z větší části improvizovanější věci, z nichž část vznikla přímo při nahrávání ve studiu. Druhá deska Mirror Eye přišla o dva roky později a Psychic Ills s ní mimo jiné absolvovali tour s Butthole Surfers. Jejich experimentální fázi v podstatě ukončila série čtyř EP na různých labelech, včetně australského Spring Press, kde jim hostoval třeba Gibby Haynes právě ze zmíněných Butthole Surfers.


Psychic Ills, jejichž sestava se v čase proměňovala s výjimkou dua Hart/Warren, ale už chystali úkrok jinam – písničkovější album Hazed Dream vyšlo v roce 2011 a bylo taky jejich debutem u Sacred Bones, což je dodnes jejich domovský label. "Narozdíl od minulosti se určitě chceme víc zaměřit na psaní písniček a pak na to, jak je nahrát," říká Warren s typickou stručností v jednom z interview. Průlom v Evropě pro Psychic Ills znamenalo až další album One Track Mind z roku 2013 - tehdy se právě zastavili i v pražském Pilot klubu. Letošní deska Inner Journey Out vznikala dlouho. Warren mluví o třech letech, kdy psali, nahrávali a zase předělávali už nahraný materiál. Víc než hodinovému opusu, na kterém spolupracoval Thom Monahan (Beachwood Sparks), vévodí balada I Don't Mind, kde s Psychic Ills hostuje Hope Sandoval z Mazzy Stars (s nimi mimochodem jeli Psychic Ills americkou tour v roce 2014).

Album nezapře vliv country music, v několika tracích hostují gospelové zpěvačky a zní tu steel kytara i foukací harmonika. Psychic Ills těží ze své texaské minulosti, pochopitelně ale bez redneckovské nabubřelosti a nacionalistické pózy. Naopak je tu pro ně typický "smoky feeling", lehce podvratný přístup k tradičním žánrům a cítit jsou i temnější podtóny. S vědomím nejaktuálnějších událostí v americké politice desku můžeme chápat také jako requiem za mizející před-trumpovskou éru USA... Předskočí experimentální kapela-projekt Acutal Figures, kde najdete někdejší členy Terrible Eagle, Indian Jewelry a dokonce i Psychic Ills.

Info

Psychic Ills (us)
Support: Actual Figures (us)
20. 11. 2016 20:00
Underdogs' Ballroom & Bar, Praha
Vstupné: 320,- na místě

www.facebook.com/events/1577825539182641
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Proběhne klubová noc Prahy 6

redakce 19.01.2022

Během jednoho večera se promění sály jednotlivých klubů na různé žánrově rozdílné scény podle toho, co jim je dramaturgicky nejbližší.

Hackedepicciotto vystoupí v Kaštanu

redakce 17.01.2022

Jen pár dní dělí od přesně dvouleté pauzy, po které se do Prahy vracejí umělečtí a životní partneři Alexander Hacke a Danielle de Picciotto.

Do kin vstupuje film Hranice odvahy

redakce 16.01.2022

Děti se vydávají hlubokými lesy za švédskou hranici, na neutrální území, kde budou všichni v bezpečí.

Goethe-Institut ukazuje sociálně kritické snímky z NDR

redakce 15.01.2022

Jedná se o legendární, s ohledem na dobu a režim progresivní a sociálně kritické snímky.

Stone Smoker letos poprvé i v zimě

redakce 14.01.2022

V Crossu vystoupí například Acid Row, Blue Chesterfield, Fialový Samet nebo Koonda Holaa Baro Chandel, kteří se po letech sejdou exkluzivně pouze pro tuto akci.

Jan Michoin s The Sound of Biblical Violence a Motherfucifer v Kaštanu

redakce 14.01.2022

Dvě knihovnice z podzemí tak hlubokého, že na povrchu slyšíš jen šumět trávu, zatímco dole pukají zlaté žíly.

Kashmir 941 s Empty Hall of Fame na Sedmičce

redakce 12.01.2022

Mocná valivá síla hard corového soukolí, promazaná metalem a hnaná mantrou. Since 1993.

A2 s Jednotou uvedou Lorenza Abattoira a Mariu Komarovou

redakce 11.01.2022

Zdánlivá primitivita a repetitivnost soundscapu přenáší posluchače do světa mentolových bzučáků, jednookých sirén, citronových pulců, zázvorových tygrů, plastových brouků...

Sérii Tvůrčích intervencí v HaDivadle

redakce 10.01.2022

Řada inscenací na repertoáru studiové scény v Alfa pasáži se dočká v následujících měsících dalších uměleckých zásahů či doprovodných programů.

C’mon C’mon vstoupí do kin

redakce 08.01.2022

Dospívající dostali prostor říct, jak si představují buducnost. Jak bude vypadat příroda? Jak se změní město? Co vám zůstane a na co zapomenete?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace