Zprávy / Pozvánky

Psychic Ills se vrací do Prahy

Psychic Ills se vrací do Prahy

redakce | Zprávy / Pozvánky | 18.11.2016

Na scéně se pohybují přes 13 let a jejich aktuální už pátá dlouhohrající deska Inner Journey Out je zatím jejich nejkomplexnějším dílem. Psychic Ills dokazují, že pověst "nejlepší současné psychedelické kapely", je provází zaslouženě.

Basistka Elizabeth Hart a kytarista a kapelník Tres Warren, kteří se seznámili při studiu na Universtiy of Texas, tvoří nerozlučené jádro kapely i pár. Úplně první nahrávky zněly hodně lo-fi, Warren je nahrával sám s kytarou za pomoci automatického bubeníka. První velkou desku jim vydal label Social Registry v roce 2006 a byly na ní z větší části improvizovanější věci, z nichž část vznikla přímo při nahrávání ve studiu. Druhá deska Mirror Eye přišla o dva roky později a Psychic Ills s ní mimo jiné absolvovali tour s Butthole Surfers. Jejich experimentální fázi v podstatě ukončila série čtyř EP na různých labelech, včetně australského Spring Press, kde jim hostoval třeba Gibby Haynes právě ze zmíněných Butthole Surfers.


Psychic Ills, jejichž sestava se v čase proměňovala s výjimkou dua Hart/Warren, ale už chystali úkrok jinam – písničkovější album Hazed Dream vyšlo v roce 2011 a bylo taky jejich debutem u Sacred Bones, což je dodnes jejich domovský label. "Narozdíl od minulosti se určitě chceme víc zaměřit na psaní písniček a pak na to, jak je nahrát," říká Warren s typickou stručností v jednom z interview. Průlom v Evropě pro Psychic Ills znamenalo až další album One Track Mind z roku 2013 - tehdy se právě zastavili i v pražském Pilot klubu. Letošní deska Inner Journey Out vznikala dlouho. Warren mluví o třech letech, kdy psali, nahrávali a zase předělávali už nahraný materiál. Víc než hodinovému opusu, na kterém spolupracoval Thom Monahan (Beachwood Sparks), vévodí balada I Don't Mind, kde s Psychic Ills hostuje Hope Sandoval z Mazzy Stars (s nimi mimochodem jeli Psychic Ills americkou tour v roce 2014).

Album nezapře vliv country music, v několika tracích hostují gospelové zpěvačky a zní tu steel kytara i foukací harmonika. Psychic Ills těží ze své texaské minulosti, pochopitelně ale bez redneckovské nabubřelosti a nacionalistické pózy. Naopak je tu pro ně typický "smoky feeling", lehce podvratný přístup k tradičním žánrům a cítit jsou i temnější podtóny. S vědomím nejaktuálnějších událostí v americké politice desku můžeme chápat také jako requiem za mizející před-trumpovskou éru USA... Předskočí experimentální kapela-projekt Acutal Figures, kde najdete někdejší členy Terrible Eagle, Indian Jewelry a dokonce i Psychic Ills.

Info

Psychic Ills (us)
Support: Actual Figures (us)
20. 11. 2016 20:00
Underdogs' Ballroom & Bar, Praha
Vstupné: 320,- na místě

www.facebook.com/events/1577825539182641
www.facebook.com/UnderdogsPRG

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Delaney Davidson dorazí do Česka

redakce 26.05.2024

Pohybuje se na drsných hranách bažinatého blues, rozervaného milostného country a pro jistotu přidává i pikantní postpunkový přístup.

Aktuální trendy v programu Pražského jara - Prague Offspring

redakce 23.05.2024

Koncert pro padesát klavírů, cesta do pravěku, orchestr jako hejno ptáků. Co ze soudobé hudby si nesmíte nechat ujít na Pražském jaru 2024?

DJ BUNT. i Artemas roztančí Roxy

redakce 22.05.2024

Artemas a jeho píseň, která vykresluje obraz napjatého vztahu, nejistotu i zklamání, kralují TikToku.

V červenci přijedou Wolfmother

redakce 22.05.2024

Je to o hard rocku, tvrdé kytaře, rytmické base a pořádné sypačce na bicí. Navíc to zní naprosto oldschoolově, a přitom je to vlastně moderní.

Two Another i Bianca Del Rio v Praze

redakce 20.05.2024

Nejnovější stand-up se bude věnovat politice, popkultuře, politické korektnosti, ale nezapomene se ani ohlížet za nejaktuálnějšími událostmi.

The Interrupters v Praze

redakce 19.05.2024

Losangeleská parta v čele s podmanivou Aimee začala svoji činnost v roce 2011 a od té doby toho stihla opravdu hodně.

Alyona Alyona, Hellwana i rap workshop

redakce 16.05.2024

Akce se koná v rámci koncertní série Femme Fatale, která představuje výrazné současné zpěvačky a hudebnice. V Paláci Akropolis.

Dreampopoví Sunnbrella na pár koncertů u nás

redakce 15.05.2024

Po úspěšném působení na britské hudební scéně se David Žbirka vydává s pětičlennou dreampopovou kapelou zpátky k nám.

Prague International Bluenight o čtyřech aktech

redakce 15.05.2024

Bluesový kytarista, trojnásobný držitel ocenění kytarista roku v cenách British Blues Awards a člen Britské bluesové síně slávy Matt Schofield přijede se svým triem.

Blind Künstler v Resistor Sound Sessions

redakce 14.05.2024

Blind Künstler vystoupí opět naživo v červnu, tentokrát se speciálním sólovým setem, kde podpoří dalšího Novozélanďana Delaneyho Davidsona.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace