Články / Seriály / / KlipyTipy

Premiéra: Bolehlav - Anxieta

Premiéra: Bolehlav - Anxieta

redakce | Články / Seriály / / KlipyTipy | 03.06.2021

Dubstep, breakcore, metal i noise a industrial, elektronické hračky a kytara. Bolehlav představuje druhé video z EP Don’t Believe in No Ghosts, které před dvěma lety vydal francouzský label Audiotrauma. Po Bestii nyní dostává vizuální podobu také Anxieta, pojednávající o bezpředmětné a skličující úzkosti. Videoklip se z velké části natáčel v prostorách bývalé infekční kliniky, která od poloviny devadesátých let zeje prázdnotou, a její genius loci dodává výsledku specifickou atmosféru. Neurotické sekvence a glitche, na ty jsme u Bolehlava zvyklí, a tak jsme zkusili nahlédnout dále do bolehlaví.

Klip Anxieta není zrovna veselý, ale to je pro tvoji poetiku příznačné. Nejsou propriety jako hmyz, hadi a voodoo panenky už dost provařené? Klip sis dělal sám?

Původní koncept klipu byl inspirován seriálem Hannibal a byl dost odlišný. Celý klip se měl odehrávat v lese, kde by se objevovaly pouze vysoké siluety postav s jelením parožím, což byla první rekvizita, kterou jsem koupil s tím, že ji po natočení důstojně pohřbím. Pak jsem ale narazil na článek o chlápkovi z Mexika, který žil na malém ostrově a věřil, že je pronásledován duchem malé dívky, která se tam utopila. Ve snaze umlčet ve své hlavě její hlas věšel na stromy panenky, až jich byly stovky. Ta děsivá atmosféra fotek z ostrova plného visících panenek pokrytých pavučinami a hmyzem se mi líbila natolik, že jsem scénář předělal a z původního konceptu zůstala vlastně jen ta lebka s parožím.

Scénář, rekvizity, kameru a postprodukci jsem si dělal sám. Druhou kameru měl na starosti Lukáš Milko, scény v lese poblíž bývalého zajateckého tábora Sauersack natáčela Kamila Bartůšková. V klipu se mnou hraje můj kolega z bývalé práce Asan Ramiz Fryč, hady zapůjčil Pavel Dittrich z Otra Vez a šváby jsem koupil s vizí, že je po natočení vypustím někam do lesa. Pak jsem si ale uvědomil, že by v zimě nejspíše nepřežili, tak jsem si je nechal a už jsme si na sebe zvykli.

Anxieta je track z ípka, které vyšlo už před dvěma lety u francouzského labelu Audiotrauma. Není už čas na nový materiál? A vyjde opět venku?

Máš naprostou pravdu. Tímto videem chci období s EP Don’t Believe in No Ghosts symbolicky uzavřít a začít ven vypouštět nové věci. Nápad na vizuální ztvárnění téhle písně jsem měl v hlavě už delší dobu a chtěl jsem to dotáhnout - dohledal jsem, že tu lebku jsem koupil už dva měsíce po vydání EP. Že to bude běh na tak dlouhou trať, jsem nečekal.

Nové věci chci házet na SoundCloud v různých verzích předtím, než vyjdou na desce, stejně jako jsem to dělal před vydáním prvního EP. Label Audiotrauma svou vydavatelskou činnost bohužel ukončil, takže tam už to nepůjde. Byl jsem ale osloven s nabídkou stát se součástí nové platformy podobného ražení, tak uvidíme.

Co dobrého ti přinesla pandemie? Jak myslíš, že bude vypadat tenhle a další rok, kam se ubere společnost?

Přinesla nepřeberné množství konspiračních teorií, kterými se každý den bavím, pokud kvůli nim zrovna neztrácím důvěru v lidskou schopnost kritického myšlení. Jak bude vypadat tenhle a další rok se vůbec neodvažuji předpovídat. Loňský rok mě naučil s ničím nepočítat a nic neočekávat.

Info

Bolehlav
Soundcloud

foto © Lukáš Milko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Premiéra: Hello Marcel - Píva

redakce 31.05.2021

Klip Píva, který se natáčel v pražském klubu Rock Café, sice vychází z neveselé situace, ale smutný - jak je skupině Hello Marcel vlastní - příliš není. Realita se tlačí…

Premiéra: February představují environmentální baladu Scolytinae

redakce 06.05.2021

February představují environmentální baladu Scolytinae, inspirovanou kůrovcovou kalamitou.

KlipyTipy: Sebe - Pocta Mikeovi T

waghiss666 24.09.2020

Tentokrát country-rapové duo Sebe přichází po krátké pauze s dalším singlem. Zavzpomínejte na vzácně klidné časy letošního léta a poctěte Mikea T.

KlipyTipy: The Membranes – The City Is an Animal (Nature Is Its Slave)

Michal Pařízek 27.05.2020

K albu What Nature Gives… Nature Takes Away vzniklo klipů již několik, tentokrát Membranes vsadili na totální minimal – iPhone, skutr a světla velkoměsta.

KlipyTipy: Syntia Rose - Cold Water

redakce 20.03.2020

Frida Blomberg Håvardstun a Magdaléna Manderlová aka Syntia Rose chystají na jaro nové EP. Tohle je jedna z prvních ochutnávek.

KlipyTipy: Ptakh_Jung - Monika

redakce 11.03.2020

Krátký film autenticky popisuje život ukrajinské mládeže. Tedy večírky s kamarády, alkoholem a drogami.

KlipyTipy: Chelsea Wolfe - Highway

redakce 07.03.2020

"Další město, další den," zpívá Chelsea Wolfe ve skladbě Highway. A předtím, než se zase vydá na evropskou tour, pouští do světa i videoklip k ní.

KlipyTipy: Bookie Baker - Autumn Wind

redakce 25.01.2020

Kapela obsadila do hlavních rolí klipu známého novelistu Marka Slouku se synem Zackem.

KlipyTipy: Ginny Andro – So Far OK

redakce 23.01.2020

Na své novince Ginny oproti debutu výrazně zvážněl a v písni se dotýká rape culture, zneužívání a domácího násilí.

KlipyTipy: Ogrom Circus – Callow Man

redakce 22.01.2020

Kachličky, potrubí a Ogrom Circus. Hudba se promítla do cihelných zdí a utkvěla na záznamu videokamery.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace