Zprávy / Pozvánky

Premiéra multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona

Premiéra multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.07.2023

Skladatel, multiinstrumentalista, experimentátor a vizionář Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Festival Prague Music Performance nabídne 1. srpna v Centru DOX ve světové premiéře jeho multimediální operní projekt Trillium X.

Na díle o čtyřech dějstvích pracoval Braxton pět let a zkoumá v něm témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí a s hořkým sarkasmem i osvobozujícím humorem ostří na vysoce aktuální témata. Odhaluje temné vize budoucnosti, ať se týkají globálních katastrof, jaderných hrozeb či soužití robotů a lidí. Celková nálada Trillium X ale není v žádném případě tísnivá. Libreto je jako vždy mnohomluvné a vyžaduje od pěvců, kteří se vyjadřují stylizovanou každodenní řečí, značné hlasové mistrovství. Světová premiéra zazní v podání PMP Orchestra pod vedením Anthonyho Braxtona a jeho dlouholetého asistenta a dirigenta Rolanda Dahindena. Pěveckých partů se zhostí dvanáct mladých zpěváků, kteří mají zkušenosti s experimentálními projekty. V Praze bude uvedena opera jen jednou.

Trillium není základnou pro konvenční vyprávění příběhů ve smyslu klasické italské a německé opery. Neexistuje jediná dějová linie, posluchačům je předkládán víceúrovňový sled událostí. Braxton, který je i autorem libreta, dává nahlédnout do jedné primární roviny logiky (nebo asociací) a snaží se přenést diváka do vícenásobného vesmíru pocitů a jednotlivostí. Dílo je vystavěno spíše jako série dialogů založených na logických konstrukcích čtyř (nebo více) výjevů, v nichž postavy rozehrávají řadu scén nebo situačních detailů. Uvedení premiéry poslední a nejrozsáhlejší části Trillium L, která celý cyklus uzavírá, je plánováno na rok 2025 u příležitosti Braxtonových 80. narozenin.

Letos osmasedmdesátiletý Anthony Braxton se díky svému vizionářství, ale i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých muzikantů, těší nejen v komunitě experimentální hudby velké úctě. Jako saxofonista a skladatel prolomil nové konceptuální i technické hranice americké jazzové a experimentální hudební tradice. Svými vlastními hudebními počiny nebo jako člen organizace Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) založené v Chicagu na konci 60. let, se zařadil po bok tak výjimečných improvizátorů, jako byli John Coltrane, Ornette Coleman, Paul Desmond, Warne Marsch či Albert Ayler, ale i skladatelů, jako byli Charles Ives, Harry Partch a John Cage. Kromě toho rozpracoval vlastní koncepce techniky hry na nástroje, témbru, metra a rytmu, vedení hlasů a nástrojového složení souborů, harmonie a melodie, improvizace a notového zápisu do osobní syntézy těchto tradic s evropskou uměleckou hudbou 20. století, jejíž základy položili skladatelé jako Schönberg, Stockhausen, Xenakis, Varèse a další.

Info

Anthony Braxton: Trillium X
1. 8. 2023 17:00
DOX, Praha
Fb událost

foto © se svolením Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tématem sympozia Pražského Quadriennale jsou Technologie

redakce 06.10.2024

Všech pět tematicky zaměřených panelů, sedm sérií flash talks, dva moderované kulaté stoly a keynote příspěvky budou přístupné zdarma po registraci.

Dokument o Libuši Jarcovjákové Ještě nejsem, kým chci být v kinech

redakce 05.10.2024

Letošní podzim patří legendární fotografce ve vícero kulturních sférách. Kniha T-club, první retrospektivní výstava, soundtrack k dokumentu.

Tycho, Lisa Gerrard z Dead Can Dance a Jules Maxwell přijedou do Prahy

redakce 05.10.2024

Na aktuálním albu Tycho nabízí často rozechvělou, ale nezřídka i tanečně opojnou downtempo elektroniku, které pomrkává i k silným postrockovým atmosférám.

Jamie xx v Praze s novou deskou

redakce 04.10.2024

Jamie xx začínal na indie scéně s kapelou The xx a právě jeho schopnost kombinovat indie muziku s R&B a dance ho katapultovala mezi vizionáře elektronické scény

Jazzchange otevírá dveře do Evropy

redakce 04.10.2024

Výsledkem spolupráce je společné turné dvou interpretů z Česka a Slovinska v celkem pěti českých, německých a slovinských klubech.

Ambientní magie, experimentující kolektivy i postindistruální legenda. Říjen v Punctu

redakce 03.10.2024

Dojde na legendy alternativní scény, které mají stále co říct, mladé kolektivy zaměřené na experiment, sound art nebo improvizaci a zdaleka nejen to.

Kabinet múz říjnový

redakce 02.10.2024

Festival Batch, newyorské noiserockové trio A Place to Bury Strangers a spousta křtů.

Říjnové koncerty v režii Rachotu

redakce 02.10.2024

Říjen je nabitý a přináší spoustu jmen: Ghost-Note, autentický gospel The Staples Jr. Singers, Emilíanu Torrini, Orchestra Baobab a další.

Sylvie Kreusch ve Futurum Music Baru

redakce 01.10.2024

Během poslední dekády se Sylvie Kreusch představila v Belgii s kapelami Soldier’s Heart a Warhaus.

1349 s Kampfar a Afsky ve Futurum Music Baru

redakce 01.10.2024

Ve Futuru doplní 1349 taktéž norská formace Kampfar, jejíž název pochází ze starobylého severského bojového pokřiku.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace