Zprávy / Pozvánky

Premiéra multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona

Premiéra multimediální opery Trillium X Anthonyho Braxtona

redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.07.2023

Skladatel, multiinstrumentalista, experimentátor a vizionář Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, pedagogů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Festival Prague Music Performance nabídne 1. srpna v Centru DOX ve světové premiéře jeho multimediální operní projekt Trillium X.

Na díle o čtyřech dějstvích pracoval Braxton pět let a zkoumá v něm témata metafyziky, mystiky i lidského vědomí a s hořkým sarkasmem i osvobozujícím humorem ostří na vysoce aktuální témata. Odhaluje temné vize budoucnosti, ať se týkají globálních katastrof, jaderných hrozeb či soužití robotů a lidí. Celková nálada Trillium X ale není v žádném případě tísnivá. Libreto je jako vždy mnohomluvné a vyžaduje od pěvců, kteří se vyjadřují stylizovanou každodenní řečí, značné hlasové mistrovství. Světová premiéra zazní v podání PMP Orchestra pod vedením Anthonyho Braxtona a jeho dlouholetého asistenta a dirigenta Rolanda Dahindena. Pěveckých partů se zhostí dvanáct mladých zpěváků, kteří mají zkušenosti s experimentálními projekty. V Praze bude uvedena opera jen jednou.

Trillium není základnou pro konvenční vyprávění příběhů ve smyslu klasické italské a německé opery. Neexistuje jediná dějová linie, posluchačům je předkládán víceúrovňový sled událostí. Braxton, který je i autorem libreta, dává nahlédnout do jedné primární roviny logiky (nebo asociací) a snaží se přenést diváka do vícenásobného vesmíru pocitů a jednotlivostí. Dílo je vystavěno spíše jako série dialogů založených na logických konstrukcích čtyř (nebo více) výjevů, v nichž postavy rozehrávají řadu scén nebo situačních detailů. Uvedení premiéry poslední a nejrozsáhlejší části Trillium L, která celý cyklus uzavírá, je plánováno na rok 2025 u příležitosti Braxtonových 80. narozenin.

Letos osmasedmdesátiletý Anthony Braxton se díky svému vizionářství, ale i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých muzikantů, těší nejen v komunitě experimentální hudby velké úctě. Jako saxofonista a skladatel prolomil nové konceptuální i technické hranice americké jazzové a experimentální hudební tradice. Svými vlastními hudebními počiny nebo jako člen organizace Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) založené v Chicagu na konci 60. let, se zařadil po bok tak výjimečných improvizátorů, jako byli John Coltrane, Ornette Coleman, Paul Desmond, Warne Marsch či Albert Ayler, ale i skladatelů, jako byli Charles Ives, Harry Partch a John Cage. Kromě toho rozpracoval vlastní koncepce techniky hry na nástroje, témbru, metra a rytmu, vedení hlasů a nástrojového složení souborů, harmonie a melodie, improvizace a notového zápisu do osobní syntézy těchto tradic s evropskou uměleckou hudbou 20. století, jejíž základy položili skladatelé jako Schönberg, Stockhausen, Xenakis, Varèse a další.

Info

Anthony Braxton: Trillium X
1. 8. 2023 17:00
DOX, Praha
Fb událost

foto © se svolením Prague Music Performance

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový koncertní projekt Sounds of Diversity

redakce 04.03.2024

Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl.

Březnový Kabinet múz

redakce 03.03.2024

Blíží se jaro a s ním i nabitý program našeho oblíbeného brněnského klubu a výběr z nabídky tamních koncertů.

Avéčko uvádí AV show Deeny Abdelwahed

redakce 03.03.2024

Těžkopádné beaty, dusná atmosféra a očekávání, že přijde něco velkého. Deska Jbal Rrsas.

Rekreace na Koberci a v Kasárnách

redakce 01.03.2024

Videoklip vznikl během jednoho lednového víkendu, který byl posledním rozloučením s věcmi reprezentující společný život dvou lidí,

Dorian Concept & Cid Rim v MeetFactory

redakce 01.03.2024

Syntezátorový mág Oliver Johnson alias Dorian Concept se vrací do Prahy s novou deskou What We Do For Others, která vyšla loni na podzim.

Produkce hudby, Současné umění a Marketing v kultuře se Skvot Czech

redakce 29.02.2024

Exkluzivně pro naše předplatitele nabízíme 50 % slevu na všechny krátkodobé kurzy Skvot.

Frankie Rose z Dum Dum Girls ve Vrátnici

redakce 28.02.2024

Aktuální nahrávka Frankie Rose je o tom, že musíme soustředit naši společnou energii na malé věci kolem nás které máme pod kontrolou, abychom našli svou radost.

Massimo Pupillo ve své industriální poloze

redakce 28.02.2024

Neúnavný kolaborátor a baskytarista Zu představí sólový industrial dubový projekt v pražském Punctu.

Tindersticks přijedou s novou deskou

redakce 27.02.2024

Nové album tentokrát vznikalo ve španělské Gironě.

Zara Larsson zavítá do Fora Karlín

redakce 27.02.2024

Spolupracovala s umělci jako David Guetta, Kygo, Tyga, Ty Dolla $ign a Sabrina Carpenter.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace