Zprávy / Festivalové

Program festivalu Boskovice je kompletní

Program festivalu Boskovice je kompletní

redakce | Zprávy / Festivalové | 19.04.2024

Program Festivalu pro židovskou čtvrť Boskovice je již kompletní. Nechybí na něm zaběhlá jména české a slovenské alternativní hudební scény, ani nadějní nováčci. Bohaté zastoupení mají v programu i divadla, filmy, výstavy, přednášky a workshopy. 32. ročník festivalu proběhne od 4. do 7. července.

Jedním ze zvučných jmen letošního programu, které je uznávané nejen na domácí scéně, ale i za hranicemi, je Kafka Band. Sedmičlenná formace přiveze do Boskovic své nejnovější album Proces, které uzavírá trilogii nahrávek inspirovaných dílem spisovatele Franze Kafky. V letním kině vystoupí také slovenští indie popoví Tolstoys. Po vydání druhého alba s názvem Mirror Me se Tolstoys objevili na největším billboardu na Times Square v New Yorku. Další slovenskou interpretkou, která přijede do Boskovic, je Katarzia. Návštěvníkům představí své nejnovější album Šťastné dieťa. Sestavu vystupující v letním kině doplní Lazer Viking, jehož nejnovější deska Tunnel Vision získala cenu Apollo, lublaňská post punková kapela Lelee, indie rocková Krajina Ró a alternativní rockeři Manon meurt či skupina Glyders z Chicaga.

Hudba nejrůznějších žánrů bude znít i z dalších scén. Na UNI scéně v Panském dvoře se představí například nová alternativní skupina Ametyst, ve které spojili své síly členové Nejhodnějších Medvídků s Ventolinem, osobité rockové trio z Amsterdamu vystupující pod názvem Labasheeda, indie rocková Marjari, či post metaloví Nuummite. Na Palouku se budou moci posluchači zaposlouchat do zhudebněné poezie Barbory Hory či se nechat strhnout divokou energií undergroundového rappera Dušana Vlka.


Skleník bude již tradičně patřit blues a jazzu. Německý basák Tom Götze přiveze do Boskovic svůj nejnovější projekt Glam One. A vystoupí zde také sextet HotPotFree, který se dal dohromady na minulém ročníku festivalu. „Jde o tři české a tři německé hudebníky, kteří se potkali loni na workshopu Güntera „Baby“ Sommera. Všichni se mimo jiné věnují improvizaci, a tak rychle našli hudební porozumění a zrodil se nápad na dlouhodobější spolupráci. Vždycky máme velkou radost, když se díky festivalu sejdou umělci, kteří by se třeba jinak ani nepotkali, a vznikne něco nového,“ jedna z hlavních organizátorek festivalu Jana Černá.

Mladí divadelní tvůrci ze souborů Musaši Entertainment Company a 666 Entertainment přivezou do Boskovic netradiční loutkové inscenace Fabula Sylvestris a Ř.I.P. – na motivy klasické pohádky O velké řepě, a rodiče jistě ocení představení i pro ty úplně nejmenší diváky. Na plakátovacích plochách v Boskovicích si návštěvníci budou moci prohlédnout printy z komiksu Zámek od Jaromíra Švejdíka, otřesné události loňského roku připomene série s názvem 7. října 2023. Její autorkou je izraelská umělkyně Zoya Cherkassky, která svým výrazným grafickým vizuálním stylem zobrazuje teroristické útoky na hudebním festivalu Nova nebo zajetí rukojmích. Fotograf Karel Cudlín ve své výstavě Generace pouště x.0 naopak představí Izrael ze zcela odlišného pohledu, než jaký veřejnosti nabízí aktuální zpravodajství.

Návštěvníci boskovického festivalu budou mít jako jedni z prvních příležitost zhlédnout nový dokumentární film Marka Najbrta Tatabojs.doc o skupině, jejíž hudební vývoj mohou sledovat od prvních ročníků. Dalším dokumentárním snímkem je Dežo Hoffmann – Fotograf Beatles režiséra Patrika Lančariče. V rámci bloku Zločiny českých komunistů, zlodějů a vrahů se bude promítat např. Případ Modrý. Organizátoři lákají také na filmy, které získaly Cenu Pavla Kouteckého za rok 2023 – Serpentis a Pongo Calling či na polozapomenuté zajímavé československé snímky z přelomu let 1989 a 1990.

fotogalerie z loňského ročníku zde

Info

Boskovice
4.–7. 7. 2024
Letní kino, Boskovice
web festivalu

foto © Martin Špelda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Marienbad Film Festivalu v duchu Regenerace

redakce 19.05.2024

Celý festival zahájí projekce nového filmu režisérské legendy španělského filmu Víctora Ericeho Zavřít oči.

Festival Holostok oživí pohraničí

redakce 19.05.2024

Kolem Holostoku se stihla vybudovat početná komunita, která se v Holostřevech v předposledním červnovém víkendu potkává.

Let It Roll kompletuje

redakce 17.05.2024

Hlavními taháky jsou žánrové hvězdy, ať už A.M.C., populární uskupení Rudim3ntal, které se vrací po pěti letech s novou show, nebo hitmakeři Netsky, Sigma, Sub Focus a Wilkinson.

Festival Bukolika odhalil lineup

redakce 16.05.2024

Dramaturgie Bukolika je typická představováním lokálních talentů na poli experimentální či elektronické hudby.

Proměna festivalu Deziluze

redakce 16.05.2024

U příležitosti letošního výročí bude Festival Deziluze věnovat zvláštní pozornost Kafkově odkazu.

Karneval marnosti na zámku Ptení

redakce 13.05.2024

Pomíjivost věcí, prázdnota a nicota světa, ve kterém nás čeká jen smrt – alespoň ty šťastnější. Tři dny plné hudby, tance a další zábavy na rozpadajícím se zámku.

Folkové prázdniny lákají

redakce 12.05.2024

Silné zastoupení bude mít letos americký kontinent - od old-time music z Apalačských hor přes americanu, gotický folk až po hudbu z Kolumbie, Mexika a Venezuely.

Místní Fesťák bude hostit Don Vito

redakce 11.05.2024

Náhlé změny rytmu, hravé bicí a vášnivé výkřiky nadšení. To je tříčlenné noise spoko roko až pomalu kórové komando Don Vito.

Na Pohode vystúpi Donny Benét, B-complex a veľa ďalších

redakce 11.05.2024

Kráľovná slovenského dnb B-complex predstaví na Pohode najväčšiu show, akú dosiaľ pripravila.

Beseda pohostí kanadskou raperku Backxwash nebo britské PVA

redakce 07.05.2024

Tvorba letos patrně největšího taháku Besedy, raperky Backxwash, vychází z žánrů jako jsou horrorcore, hip-hop, heavy metal, industriální metal nebo postrock.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace