Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #123: To podstatné již…

Šejkr #123: To podstatné již…

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.02.2024

„S Kafkou je to jako s čímkoli jiným: když deset lidí pracuje na stejném příběhu, získáte na něj naprosto odlišné úhly pohledu. Můj je ten správný.“ (David Lynch)


„Kdepak. Už si ani nepamatuji, kdy jste naposled měli vernisáž a já neměl uzávěrku,“ odpovídám Otto M. Urbanovi na otázku, zda se zdržím na večerní vernisáž. Podobně jsem uvažoval už cestou na press preview výstavy KAFKAsque, otevřené včera v Centru DOX. Těžko říct, zda je to potřetí nebo počtvrté za sebou, ale můj dojem je takový, že je to pořád. Měsíční cykly zjevně neovládají pouze chod magazínu, co naděláme. Každopádně jsem moc rád alespoň za tu půlhodinku, kterou jsem v sálech pražské galerie strávil. Jednak výstava stojí rozhodně za vidění, plus jsem tam našel i téma aktuálního Šejkru, nad kterým jsem přemýšlel. Pravda je taková, že začátek letošního roku marně chytám, respektive mám pocit, že mi neodbytně proklouzává mezi prsty. I když, pravda. Není ten termín sám o sobě poněkud… kafkovský?


„To podstatné již není vidět,“ říká název vtahující instalace Magdaleny Jetelové, jednoho z mnoha děl, které stojí v rámci výstavy KAFKAsque za vidění. Vrátím se co nejdřív, ujišťuji se během procházení expozicí hned několikrát. Pořád mě fascinuje, jak poutavě jsou zdejší hromadné výstavy koncipovány, jakým způsobem zdejší kurátoři dokáží jednotlivá díla poskládat. Jak komunikují samy o sobě, i spolu navzájem. Jen tak na první dobrou třeba kontrolovaný chaos Jana Švankmajera a čistota Liou Xia. Parádní je taky vidět, že se díla Siegfrieda Herze, Josefa Bolfa nebo Jakuba Špaňhela vedle hvězd Mata Collishawa, Davida Lynche nebo bratří Quayových rozhodně neztrácí, spíš naopak. Samostatnou kapitolou jsou fotografie Rowynn Dumont, kterou si budu muset ještě pořádně nastudovat. Pokaždé mě tady nějakým jménem, o kterém jsem nikdy neslyšel, dostanou, říkám si zrovna u nich.


Pohledy se mohou různit, naštěstí. „Můj je ten správný.“ Ano, takhle by to mělo, mohlo být. Právě Kafka je jednou z těch osobností, jejichž dílo bývá vykládáno tak různě, jak jen si dokážeme představit. Moc dobře si vybavuji, jak jsme v devadesátkách všudypřítomným „Kafka turismem“ pohrdali, možná to u někoho přetrvalo. Zároveň je ale téměř neustále význam jeho díla přepisován a roste, ostatně nemálo z nás si právě dnes připadá jako v jednom z jeho románů. V prostředích, která před drahnou dobou tak důkladně a úsporně popsal. Full Moon si k tomu taky řekne svoje, brzy, těším se na to a zároveň se toho obávám. I když vlastně proč? Dávno přece víme, že to podstatné již…

V osm večer na Radiu 1 sice bez Franze, zato s mnoha dalšími aktuálními závislostmi. Třeskuté spojení Za! + Perrate, Erotic Secrets of Pompeii, Mourning [A] BLKstar, Brion Gysin nebo Bankrobber po japonsku. Berlin? Manson.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

foto: Rowynn Dumont, The Clairvoyant

tracklist:
Erotic Secrets of Pompeii – Tenderness Has Failed Me
Brion Gysin – Kick (Disco Mix)
Okvsho – Pasitos Jaguari (ft. Akira)
The Sorcerers – Bebaynetu
Mourning [A] BLKstar – Say It
Arthur Mělo – Na Avenida com Benito
Ochepovsky Project – Satellite
Sheherazaad – Mashoor
TEKE::TEKE – Bankrobber
Cassie Kinoshi's seed. – II
Angelica Garcia – Juanita
Organic Pulse Ensemble – Peace Piece
The Fall – Recovery Kit
Danielle Boutet – P. 216
Verde Prato, Bronquio – Maite, Nauzu Zeharkatu
Barry Adamson – What It Means – Skylab A smokin' Japanese We're Chicken in Moss Side Mix
Mourning [A] BLKstar – Anti Anthem
Ratigan Era – Back
Yaya Bey – Chasing the Bus
Arushi Jain – Imagine the Orchestra
Dog Unit – When Do We Start Fighting?
Erotic Secrets of Pompeii – The Wheel, The Spade, The Stars in Motion
Brion Gysin – Sham Pain
Berlin Manson – Kde budeme bývať
Verito Asprilla feat Bejuco y Cerrero – Verito de la Perla
Mourning [A] BLKstar – Hold Me Close
Za! + Perrate – Pregones
Luna – Satellite of Love
Anthony Joseph – Who Will Save the World?

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace