Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? Jaké by to bylo, kdyby vyznavači Slunce změnili křesťanský svět k nepoznání? Jaké by to bylo, kdyby Miguel de Cervantes své vyprávění o důmyslném naivním rytíři situoval do Karibiku místo do kraje La Mancha? Jaké by to bylo, kdybychom se nechovali jako idioti a alespoň někdy používali rozum?


Ponořit se do románu Civilizace od Laurenta Bineta v době toužebně rozvolňovací s sebou přináší nejrůznější myšlenky, navíc se ukazuje, že záliba v mystifikacích šok z reality vyvrátit nezvládne. A možná ani nemůže. Binet svůj román odpíchl od stejnojmenné strategické hry, jeho největší devízou ale není zpochybňování obecně známých dějin a touha po novém (jiném) řádu, ale právě obdivuhodná míra hravosti. S ní vytváří nejen alternativní minulost, ale upravuje rovnou osudy, emoce a pohnutky známých osobností, potažmo rovnou události. Celé to připomíná roztodivnou mozaiku, která nemá jen jedno řešení, každý její dílek můžeme totiž nahradit hned několika jinými. A ten jazyk? Sakra, závidím. A nejen tu představivost. Poslední stránku rovnou obracím na první a začínám znova, najednou chápu mnohem víc věcí, taky se vám to stává? Nakonec mi to nedá a střídám po částech s Borkovcovou sbírkou, tady je to podobné. Binet a Borkovec, nějaké třetí B by tam nebylo? Klobouček. Oběma.


Vnitřní vlna je dávno pryč. Bylo jasné, že návrat po šesti dnech v jiné realitě bude bolet, ale takový náraz jsem teda nečekal. Práce mraky, jasně, vydávat tři desky během stejného počtu měsíců není jen tak, zvlášť když někteří jedinci všechno mění na poslední chvíli, o časáku nemluvě, ale hlavně to prostředí. Jako vážně to přijde jenom mně, že se tady všichni zbláznili? Obyčejně jsem ten první, kdo se přihlásí k nějakému porušování nesmyslných nařízení, ale zdá se, že tady neplatí už vůbec nic. Do jisté míry je to pochopitelné, ale stejně se jeden nestačí divit, a to už raději veřejné dění sleduje s notným, ehm, distancem. Situaci na pár dní zachraňuje Calvin Love (díky moc, Františku!), Laughin‘ in the Dark je balzám a celé album Lavender taky, věřte mi. Stejně jako nová sólovka Justina Sullivana, starý pes, já vím, ale pořád umí. Obojí čekejte na konci května. Vlastně je to podobné jako s tím Binetem, člověk si pořád říká, jaké by to bylo, kdyby měl takovou žízeň po něčem novém. Nebo možná jen po aktivitě, vlastně... Apatie je hrozná věc, jenže právě v posledním roce podobné plevely bují o sto šest.


Vůbec se mi zdá, že stres a napětí kolem roste. Určitě to pramení i z nejistoty a neschopnosti komunikace, dlouhé měsíce omíláme to stejné, ale vlastně jsme se nepoučili. Jako bysme pořád hledali nějaké exaktní odpovědi, proč vlastně? Vždyť i Binetova Cilizace je nakonec plurál, v tomhle je čeština kouzelná. Není jen jedna odpověď. Finišujeme booking Moody Moon Noize vol. 2 a notně se u toho dohadujeme, o to lepší bude výsledek, těšte se. Nádherný konec prázdnin to bude. Nakonec mi z toho všeho okolo vyšla v playlistu Šejkru dost podivná směska, čekejte Ayuuneho Sule a jeho ghanskou loutnu kologo, ukázku z báječné novinky Tomáše Niesnera, futuristickou Dawn Richard i premiéru z desky Plus Minus Nula, kteří mi přes všechny změny na poslední chvíli udělali náramnou radost. Jak říkají Wasuremono: Let’s Talk About Love. Nejen dneska, nejen v deset večer.

Info

Šejkr 6. 5. 2021, tracklist

Wasuremono – Let’s Talk
Squid – Pamphlets
Josefina Dusk – Somewhat Sideways
Anita Lane – The World’s A Girl
Plus mínus nula – Světy
Arooj Aftab – Last Nigh
Dawn Richard – Bussifame
Mong Tong – Chakra
Daniel Avery – Endless Hours
Emma-Jean Thackray – Say Something
Justin Sullivan – Amundsen
Mabe Fratti – Hacia El Vacio (feat. Claire Rousay)
Crump – Baloon
Ayuune Sule – Tezaa So Ndeyine
Alicia Breton Ferrer – Nosebleed
A Certain Ratio – Get A Grip
František Skála a Provodovjané – Září
Comorian – Bandits Are Doing Bad Deeds
Tony Allen – Stumbling Down (feat. Sampha the Great)
Calvin Love – Laughin‘ in the Dark
The Lounge Society – Cain’s Herecy
Tomáš Niesner – Na lepší časy
The Wretched – What Is History
Julio Iglesias – La Mer

foto © Wim Wenders

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #135: Post Vintage

Michal Pařízek 26.07.2024

Všechno dobré, něco výjimečné, vytržení s sebou přinesla Aunty Rayzor a vyloženě roztomilí Irreversible Entanglements. Zejména Camae Ayewa, která se chtěla boxovat.

Preview: Letní filmová škola 2024 (Dielmanová, Fellini, Lynch a další)

Štěpán Nezbeda 18.07.2024

Jelikož nejpohodovější filmová přehlídka letos přinese víc promítacích sálů a projekcí, může se hodit pár tipů na snímky.

Pohoda 2024: Poryvy, tma a naděje

Michal Pařízek 14.07.2024

Tento text nemá být obhajobou ani reportáží, berte ho jako pokus o zprostředkování zážitků z určitého místa v areálu. A pokus mírnit rázná hodnocení a zbrklé analýzy.

Šejkr #134: Kdo je kdo?

Michal Pařízek 12.07.2024

Rozhovor s Libuší Jarcovjákovou pro mě byl jedním ze zásadních zážitků prvního pandemického období, dělali jsme ho někdy na jaře, v době, kdy už začínalo být trochu hezky, ale ulice…

Hadí sykot (z Varů): V hudbě život. A smrt.

Veronika Havlová 07.07.2024

Nicméně od té doby hudební a obzvlášť koncertní snímky ve Varech vyhledávám, obzvlášť pokud se promítají ve Velkém sále.

Hadí sykot (z Varů): Křik perličky a jiné holčičí hysterie

Veronika Havlová 04.07.2024

Scéna, v níž se devět tetiček snaží umlčet dvojici mladých žen tím, že jim ritualizovaným sborovým zpěvem vyjadřují bezmeznou účast a lásku, je zatím jedna z nejmrazivějších, které jsem tu…

Hadí sykot (z Varů): Kdo jsme my?

Veronika Havlová 02.07.2024

Ta samozřejmost, s níž mě zařadil do skupiny “my”, a předpoklad, že přece logicky musím chodit na filmy s LGBTQ+ tematikou, když jsem sama jedno z písmen, mě trochu zarazila.

Hadí sykot (z Varů): Konec světa v hotelu Thermal

Veronika Havlová 30.06.2024

Tehdejší hvězdou byl Robert DeNiro, který při vstupu do sálu při pohledu na shromážděný dav rezignovaně vydechl: “Oh, Jesus…”

Šejkr #133: „What you fear to hear from my mouth?“

Michal Pařízek 28.06.2024

O to smutnější bylo číst text Josefa Chuchmy, který se do určité části domácí kulturní publicistiky opřel neurvale i jalově zároveň.

Preview: MFF Karlovy Vary 2024 (Machoninovi, chodecký film a Escobarův hroch)

Filip Hastík, Veronika Havlová, Štěpán Nezbeda 20.06.2024

Z letošní nabídky vybíráme dvanáct tipů napříč sekcemi, Janžurku mezi nimi nenajdete – ta bude kolem druhé odpolední u Puppu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace