Články / Sloupky/Blogy

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Šejkr #70: Vyhlídky? Nadějné.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.01.2022

„Obrazy dětství se věkem mění a podléhají zapomínání, je to idealizovaný čas,“ přečtu si na letáku k výstavě Nadějné vyhlídky v pražském Doxu. O moment později zahlédnu Kinterova Revolucionáře, jak bezmocně tluče hlavou do zdi. Ano, vyhlídky jsou nadějné, jak by ne. Krásný začátek roku, lepší alegorii pro časy, ve kterých žijeme, bychom asi nenašli. Nevinný vzdor nám sice pomůže stejně dobře, jako tomu bylo v dětství, ale proč to alespoň nezkusit. Rok 2022, Šejkr letos první, vítejte.


O výstavě se dočtete víc v únorovém Full Moonu, ale pár slov si ještě povolím. Krom toho, že je to vážně parádní zážitek, který si ještě minimálně jednou zopakuji, tak mi pořád nejde do hlavy, kolik humoru a ironie dokázal do expozice kurátor Otto M. Urban dostat. Můžeme začít třeba zmíněným, ehm, tvrdohlavým Revolucionářem umístěným hned u vstupu na výstavu, pokračovat nevtíravě jízlivým titulem přehlídky a skončit „dialogem“ Davida Černého a Milana Knížáka, jejichž díla jsou zde umístěna hned vedle sebe. Strašně by mě zajímalo, co na to oba kohouti říkají. Právě kombinace a propojení děl jednotlivých autorek a autorů jsou famózně řešená, musel jsem se hned několikrát vracet a zkoumat významy rozložení v místnostech galerie. Částečně je to hra s vjemy, částečně s paradoxy, každopádně velmi pestrá, vkusná a… jiskřivě zábavná. Propojené kontexty a významy budou pochopitelně vnímány individuálně, ale to patří ke hře.


První dny letošního roku připomínají zlomyslnou ruletu. Covid tu je s námi už nějakou dobu, mohli jsme si zvyknout, ale zprávy o známých, kteří se s ním někde potkali, čelně nebo bokem, se letos množí hodinu od hodiny. Jen dneska se to dozvídám různými cestami o pěti z nich. Uff. Opět se můžeme zastavit u vyhlídek. Nebo mi dochází, že to vlastně nemusí být ruleta, ale, ehm, spirála. No nic. Taky se znovu roztáčí kolotoč s daty a přesuny, křest Okupace řešíme několik týdnů, nakonec jsme nějaký průnik našli, ale byl to boj. Zdraví je samozřejmě důležitější, jenže hlava snese taky jen určitý počet vjemů. Tohle všechno a mnohem víc se mi v ní točí i ve chvíli, kdy kolem Revolucionáře procházím cestou z výstavy. Jak já ti rozumím, chlapče.


S chutí si přečtu každou Karlovu recenzi, tu o novém albu The Weeknda ale nakonec zavírám v polovině. Napsáno skvěle a tradičně vnímavě, ale temnoty, tísně a úzkosti je už moc. Ne snad že by podobné emoce nebyly na místě, ale jednoduše každý má své limity. Tenhle Šejkr sice není zřídlem optimismu, ale aktuálně vítám spíš katarzi a uvolnění, které dýchají z nového alba Combo Chimbita. Recenze bude taky v dalším čísle, deska vychází ale už příští týden, a navíc je venku už pět singlů. Aplikujte, prosím, nebo to alespoň zkuste. „Tyhle písně jsou darem, který jsem se rozhodla dát si sama sobě. Potvrzením, že si bez výčitek zasloužíme užít si odměny, na jejímž dosažení jsme tak dlouho pracovali,“ říká v průvodním textu k albu zpěvačka newyorské kapely Carolina Oliveros. Ano, tomu rozumím, tohle potřebuji. Hned jsou ty vyhlídky o něco lepší. Navíc prý vstupujeme do roku tygra, takže jak to bude s tou nadějí?

Dneska zase trochu ode zdi ke zdi, The Ronettes (s velkou lítostí) zařazuji na poslední chvíli. Kromě nich se v tracklistu potká Srnka s Barrym Adamsonem, Don Cherry s Fvck_Kvltem, plus Thistle, Vera Sola, Annet X i čerstvý objev jménem Priestgate. V osm večer na Radiu 1.

Info

Rozhlasový pořad Šejkr poslouchejte na Radio 1.

Tracklist:
Priestgate – Now
Ezra Collective & Novelist – More Than a Hustler
Fvck_Kvlt – In dispute with Osman Spare
Don Cherry – Birdboy
Aua – Post Human Blossom
Beach House – Superstar
Oan Kim & the Dirty Jazz – Mambo
Abiodun Oyewole – Occupy (feat. Mosi)
Bill Callahan & Bonnie "Prince" Billy – The Wild Kindness (feat. Cassie Berman)
Spellling – Dirty Desert Dreams
Thistle – Down to Bare Bones
Black Flower – O Fogo
The Ronettes – Baby, I Love You
Carmen Villain – Gestures with Arve Henriksen
Mod Con – X-Ray
Annet X – Hlavolamy
Mark Sewart VS Lee Scratch Perry VS Peter Harris – Alpha (Adrian Sherwood Mix)
Escape-ism – I Ain't Got No Hammer
Vera Sola – The Colony
Barry Adamson – Let's Steal Away
Srnka – Z čoho ťa bolia nohy?
Bernard Lubat – Aubergine Time
Tarta Relena – Me yelassan
Binker and Moses – Feed Infinite
Combo Chimbita – Mujer Jaguar
Grace Cummings – Storm Queen
The Waterboys – Don’t Bang the Drum

foto © Josef Bolf

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #132: Řeč města

Michal Pařízek 14.06.2024

Bolognu jsem si zamiloval už loni, živé, pulsující město, kde se většina věcí odehrává venku, super jídlo i víno a hlavně právě tyhle čmáranice, kterých je město plné...

Šejkr #131: Nikdo není cizinec

Michal Pařízek 31.05.2024

Člověk potkává možná až příliš hodně lidí a (až příliš) často jim nevěnuje pozornost, jakou by si zasloužili. Není to záměr, je to prostě tak. A s písničkama je to…

Šejkr #130: Family show

Michal Pařízek 17.05.2024

„It’s not big and it’s not special.“ Nevím, proč mě ten slogan takhle chytnul, ale běží mi hlavou už týden. Spolu s Pocahontas rodinou, Big Special a dalšími.

Tak daleko, tak blízko: Selina Maisch

redakce 10.05.2024

Krátká anketa pro pianistku švýcarské kapely Glaston, před pražským koncertem.

Preview: Lonnie Holley vs. Lord Spikeheart

Michal Pařízek 09.05.2024

Na smíchovském břehu proběhnou dvě akce, které stojí za to neminout, v rámci určitého zrychleného režimu snad půjde oběhnout MeetFactory i Underdogs‘. A zítra do Brna!

Vstupní prohlídka: Kee Avil

redakce 07.05.2024

Kanadská avantgardní písničkářka, producentka a kytaristka Vicky Mettler vystoupí za týden v MeetFactory. Co dělá ve volném čase a na čem nejvíce pracuje?

Šejkr #129: „see and don't see“

Michal Pařízek 03.05.2024

Festivaly, svátky, narozeniny. Jako by toho nebylo málo samo o sobě a teď se k tomu přidalo i mistrovství světa ve snookeru...

Donaufestival 2024: To nejlepší

redakce 01.05.2024

Donaufestival 2024 opět potvrdil komplexnost dramaturgie a genius loci historického rakouského městečka na břehu Dunaje.

Sharpe 2024: To nejlepší

redakce 29.04.2024

Odjíždíme dojatí a tento rok i trochu hladoví, ale rozhodně ne po zážitcích, těch máme plné kapsy.

Šejkr #128: Hlavně aby to nebylo naposledy

Michal Pařízek 19.04.2024

Tohle je Šejkr Sharpe edition, ne snad tedy úplně komplet, ale vlastně nakonec ano. V pořadu zazní hned několik ukázek z programu plus jedna motivační na závěr směřuje taky na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace