Články / Offtopic / / Komix

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce | Články / Offtopic / / Komix | 27.12.2023

Legendy. Už to slovo samo o sobě nese cosi výjimečného a souborné vydání příběhů, ve kterých se cesty Batmana a Soudce Dredda zkřížily, rozhodně výjimečné jsou. Mazáci si některé z povídek jistě pamatují z devadesátých let, kdy vycházely v původním časopisu Modrá CREW a CREW². Tady je máme všechny pěkně pohromadě, navíc jsou opatřeny novým překladem Ľudovíta Platy. Obsahuje příběhy Rozsudek nad Gothamem, Vendeta v Gothamu, Poslední hádanka a Zemřít smíchy.

Dějový oblouk, kdy se naplňuje předpovězená budoucnost, je už dnes tak trochu klišé. Přesto více než dostačující. Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vydavatelství 2000 AD. a DC vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou. Všechny povídky na sebe navazují, ale jde v zásadě o uzavřené a samostatně vypointované příběhy. Někdy zachraňujeme Gotham, jindy Mega-City 1, nepřátelé uzavírají nestálá spojenectví, Soudce Smrt, Joker, Mean Machine, Scarecrow a další defilují ve své nejzvrhlejší formě. Z karetního balíčku tahají tvůrci ty největší esa. Nejvýživnější je ovšem rivalita mezi samotným Batmanem a Soudcem Dreddem, kteří sami sebou přinejmenším pohrdají.

O scénáře se postarali jedni z nejpovolanějších, Alan Grant (Lobo) a John Wagner (spolutvůrce Dredda). Brutální výjevy, cynické hlášky a zběsilá akce jsou té nejvyšší kvality, takové komiksy se už dnes nepíšou, protože by cenzorům praskly čočky. A rozšafná hyperrealistická kresba Simona Bieslyho, Carla Critchlowa, Dermota Powera a Glenna Fabryho je přehlídkou toho nejlepšího, co u nás kdy vyšlo – jediným menším zklamáním je Vendeta v Gothamu od Cama Kennedyho, které nepomáhají ani vybledlé barvy, ale je to pouhé smítko na jinak dokonalé vizuální stránce.


Kniha též obsahuje mnoho popkulturních odkazů, z nichž zmiňme přítomnost kapely Living Death, na jejichž koncertě soudce Smrt vynáší své nelítostné rozsudky. Batman / Soudce Dredd je mimořádnou jízdou a patří ke komiksům, ke kterým se člověk rád vrací, ať už jen k prolistování nádherných obrazů nebo nasátí nostalgické atmosféry devadesátých let, která je nenávratně v prachu. Divočina od začátku do konce.

Info

Alan Grant, John Wagner, Cam Kennedy, Carl Critchlow, Glenn Fabry, Dermot Power, Simon Bisley, Jim Murray, Jason Brashill – Batman / Soudce Dredd (Legendy DC) (Crew, 2023)
web nakladatelství

foto © se svolením nakladatelství Crew

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

To jediné, na čem záleží, je… (Zabij, nebo budeš zabit)

3DDI3 17.12.2022

To jediné na čem záleží, je… láska? Takhle nějak by se mělo odpovídat? Nebo zdraví, když už žijeme v postpandemické době?

Rodinný život jako účel existence (Vision)

3DDI3 18.06.2022

Isaac Asimov kdysi prohlásil, že tři zákony robotiky byly asi to nejdůležitější, co kdy napsal, a většina z jeho díla se jimi a paradoxy s nimi spojenými zabývala... Co na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace