Zprávy / Pozvánky

Synapse Knowledge vrcholí sérií přednášek, workshopů a koncertů

Synapse Knowledge vrcholí sérií přednášek, workshopů a koncertů

redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.10.2023

Synapse Knowledge 2023 vrcholí nabitou podzimní sérií přednášek, workshopů a koncertů. Nekompromisní line-up představí průřez tím, co rezonuje domácí i zahraniční hudební scénou.

Kontemplativní bloudění myslí. Do Prahy se v rámci Synapse Knowledge 15. listopadu vrací skladatelka, varhanice a zvuková umělkyně Kali Malone se svým novým rozsáhlým, imerzivním projektem Does Spring Hide Its Joy. Kali Malone, která ve svých dílech uplatňuje specifické systémy ladění v minimalistických strukturách pro píšťalové varhany, sbory a komorní soubory, nahrávku představí živě spolu se Stephenem O'Malley v akustickém setu na varhany v staroměstském kostele U Salvátora. Den poté je ve smíchovské továrně při společném rozhovoru přivítá Pavel Turek.

16. listopadu do MeetFactory dorazí také Deb Googe, baskytaristka My Bloody Valentine, Thurston Moore Group a Brix Smith a John Robb, hudební publicista, moderátor, ekologický aktivista a basák post-punkových The Membranes, který krom večerního koncertu představí také svoji novou knihu The Art of Darkness: The History of Goth.

Říjnová část programu odstartuje 15. října exkurzí do newyorského undergroundu v sedmdesátkách, doby The Ramones, Suicide, Talking Heads, Blondie, Richard Hell či Patti Smith pod taktovkou amerického producenta a hudebníka Craiga Leona, který se významně podílel na nahrávání i prezentaci tvorby zmíněných interpretů. O převrácení hodnot, karnevalu, úspěchu prohry, nesmrtelné rozkoši z hry a jejich proměnách v posledním půlstoletí zase ve své přednášce Proč punk? Protože No Future! pohovoří Pavla Jonssonová ze skupiny Plyn a Petr Bergmann z Black Hand. Na ni naváže blok o živém hraní, v němž Tokyo Drift & Toyota Vangelis promluví o tom, jak se vyhnout nepovedeným koncertům, jak si sestavit rider, vyjednat podmínky, identifikovat red flagy a hlavně jak se naučit říkat NE. Pišta Kráľovič alias Fvlcrvm pak představí tvorbu a optimalizaci svého live setu v Ableton Live.

Čtvrtek 19. října zahájíme workshopem se slovensko-maďarskou experimentální hudebnicí Adelou Mede, na nějž naváže artist talk Faridy Amadou. Královna elektrické baskytary, která se po působení v belgické punkové kapele Cocaine Piss vydala na sólovou improvizační dráhu, má na kontě spolupráce s hudebníky, jako jsou Steve Noble, Thurston Moore, Peter Brötzmann, Floris Vanhoof nebo Moor Mother. Svoji tvorbu ve formátu artist talku představí také francouzská vokalistka a multiinstrumentalistka Colleen, která na svých osmi vydaných albech vytrhává tradiční akustické nástroje z jejich obvyklého kontextu a posouvá hranice jejich hratelnosti. Přednáškový blok uzavře diskuze zástupců klíčových českých vydavatelství Polí5, Kabinet Records & Supraphon. Na závěr dne živě zahrají Farida Amadou a Colleen.


Neděle 22. října se ponese (nejen) v duchu filmové hudby. Japonská multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi pohovoří o vzniku soundtracku k oscarovému snímku Drive My Car, na němž spolupracovala s filmařem Ryusukem Hamaguchi. Představí také jejich nový společný projekt GIFT, němý snímek s hudbou od Ishibashi, který zkoumá a rozvíjí vztah zvuku k obrazu a vyprávění. O tom, jak charakter hlavní postavy ovlivňuje nástrojové obsazení hudby filmu, kdy je ticho hlasitější než hudba a proč je skladba Lucky Boy ve filmu Samotáři, bude ve své přednášce o skládání filmové hudby hovořit Jan P. Muchow. Vhled do psychedelického rockového kolektivu 90. let, který založil skupiny Neutral Milk Hotel, The Olivia Tremor Control a The Apples in Stereo, nabídne česká premiéra snímku Elephant 6 Documentary.

Odpolední artist talk představí dílo australského hudebníka a multiinstrumentalisty Orena Ambarchiho. Jeho tvorba je plná váhavých a napjatých, rozsáhlých písňových forem, které stojí na pomezí moderní elektroniky a procesingu, laminální improvizace a minimalismu, tichého, zádumčivého písničkářství a klamné jednoduchosti. Příběh kapelníka stvořeného na Saturnu, živého mýtu, velkého hudebního experimentátora a stvořitele afrofuturismu, Sun Ra, povypráví Pavel Klusák.

Hudební publicisté Karel Veselý & Aneta Martínková pak pohovoří o tom, proč písně o zamilovanosti a šťastné lásce v minulosti okupovaly hitparády, zato dnes jich máme jako šafránu a nahradily je hity o traumatech. Kam se poděly lovesongy? Umřela s nimi i stará podoba lásky? Jaká je historie nejtradičnějšího popového formátu a proč nám už dnes v éře Tinderu nedostačuje? Den uzavře dvojice koncertů, živě se v továrně představí Oren Ambarchi i Eiko Ishibashi.

Info

Synapse Knowledge 2023
web akce

foto © se svolením Synapse Knowledge

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nový koncertní projekt Sounds of Diversity

redakce 04.03.2024

Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl.

Březnový Kabinet múz

redakce 03.03.2024

Blíží se jaro a s ním i nabitý program našeho oblíbeného brněnského klubu a výběr z nabídky tamních koncertů.

Avéčko uvádí AV show Deeny Abdelwahed

redakce 03.03.2024

Těžkopádné beaty, dusná atmosféra a očekávání, že přijde něco velkého. Deska Jbal Rrsas.

Rekreace na Koberci a v Kasárnách

redakce 01.03.2024

Videoklip vznikl během jednoho lednového víkendu, který byl posledním rozloučením s věcmi reprezentující společný život dvou lidí,

Dorian Concept & Cid Rim v MeetFactory

redakce 01.03.2024

Syntezátorový mág Oliver Johnson alias Dorian Concept se vrací do Prahy s novou deskou What We Do For Others, která vyšla loni na podzim.

Produkce hudby, Současné umění a Marketing v kultuře se Skvot Czech

redakce 29.02.2024

Exkluzivně pro naše předplatitele nabízíme 50 % slevu na všechny krátkodobé kurzy Skvot.

Frankie Rose z Dum Dum Girls ve Vrátnici

redakce 28.02.2024

Aktuální nahrávka Frankie Rose je o tom, že musíme soustředit naši společnou energii na malé věci kolem nás které máme pod kontrolou, abychom našli svou radost.

Massimo Pupillo ve své industriální poloze

redakce 28.02.2024

Neúnavný kolaborátor a baskytarista Zu představí sólový industrial dubový projekt v pražském Punctu.

Tindersticks přijedou s novou deskou

redakce 27.02.2024

Nové album tentokrát vznikalo ve španělské Gironě.

Zara Larsson zavítá do Fora Karlín

redakce 27.02.2024

Spolupracovala s umělci jako David Guetta, Kygo, Tyga, Ty Dolla $ign a Sabrina Carpenter.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace