Články / Seriály

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

Vstupní prohlídka: Marie Kieslowski

redakce | Články / Seriály | 26.03.2024

Marie Kieslowski je zpěvačka, pianistka, polovina někdejšího dua Kieslowski a členka skupiny Zvíře jménem Podzim. V prosinci 2022 vydala debutovou sólovku Je všechno dobrý?, nyní na něj navazuje třemi novými písněmi na EP Je to složitější. Co tím názvem myslí? „Všechno je mnohem složitější, než jsem si před vydáním sólového alba myslela. Postupně střízlivím z opojného snu, že by hudba mohla naplnit veškeré moje pracovní fungování. Realita české indie scény, kde si konkuruje velké množství kapel před malým publikem, za posledních pět let přitvrdila.”


Co tě inspirovalo k hudebnímu stylu, který hraješ?
V pubertě mě bavily hlavně kytarovky od James, Clash nebo Suede a celoživotně poslouchám Nicka Cavea. Silně pak se mnou zamávaly ikony jako Björk, Tori Amos nebo Beth Gibbons. No a samozřejmě mě formovala i všechna hudba, na kterou bych raději zapomněla, že existuje.

Čím se bavíš/živíš vedle hudby?
Chtěla bych se bavit od první probuzené minuty a uživit se hudbou. Alespoň to první se mi někdy podaří. Ale těším se na novou zkušenost tvorby hudby k divadlu, která mě čeká v dubnu, takže radosti jsou pořád.


Co je nejhoršího na hraní v kapele/hraní bez kapely?
Domluvit hraní, které zaplatí i kapelu, je vzácný, takže na hraní s kapelou se vždy jen těším. S kapelou obsluhuji méně pedálů než v sólo koncertě, takže mám větší klid. Ale na to, že budu hrát sama, jsem se od vydání debutové desky těšila a taky se sólovým hraním nejvíc učím.

Co bezpečně rozhodí tvoji pozornost?
Vlastní promluvy a self promo mezi písničkami, slyšet brečet svoje děti, zářivky.

Bez jakého jídla a pití by se neměla obejít žádná koncertní backstage?
Je mi čím dál víc jedno, co mi kde dají. Mnohem častěji než dříve se hned po koncertě vracím domů za rodinou a vždycky jsem jedla všechno. Když mě někde pohostí, je to obyčejná lidská laskavost.

Za co utrácíš peníze/čas, co se týče hudby?
Zatím si vystačím s Nord pianem, Boss looperem a MicroKorgem. Ale chystám se investovat do gearu na domácí nahrávání. No a taky s manželem kupujeme vinyly.

Jak bys charakterizovala současný svět ve třech větách?
Neznám svět. Troufám si tvrdit, že znám svůj svět, i když i to je možná jen domněnka. Ta otázka je každopádně neuchopitelná, má-li ji člověk brát vážně.

Info

Marie Kieslowski
Instagram

živě:
27. 3. Praha, Kaštan / Poetry Jam #Zrcadlo
10. 4. Praha, Kasárny Karlín / solo koncert s Květy
23. 5. Praha, Café v Lese / koncert s kapelou
31. 5. Šemanovice, Nostalgická Myš / solo koncert s Jakubem Königem
7.-8. 6. Praha, Habrovka
14.-16. 6. Brno, ObrFest

foto © Richard Hodonický

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Marcel Gidote’s Holy Crab

redakce 10.04.2024

Loni se jim toho povedlo hodně: v březnu vydali album Farm Alarm, pak dva singly, první evropskou tour a k tomu vydávají soundtrack k počítačové hře.

Douška vydavatelská: Ancestral Vision (Unizone)

redakce 04.04.2024

Pokud budu mluvit sám za sebe, tak u mě teď panuje zdravá euforie, protože se mi asi po x letech podařilo dotáhnout do konce moje debutové EP, které vyšlo u…

Vstupní prohlídka: Marta De Pascalis

redakce 03.04.2024

Co ji inspiruje, co ji vyruší, na co jí stačí jedna věta? Marta De Pascalis v našem dotazníčku, před pražským koncertem.

Preview: Tallinn Music Week 2024

Michal Pařízek 02.04.2024

V programu najdeme známá jména jako místní hrdinky Vera Vice nebo Kitty Florentine, všudypřítomné Tramhaus, kteří vystoupí na akci Vikendica, nebo řeckého croonera Johnnyho Labella.

Preview: Rewire 2024

Zuzana Malá 24.03.2024

Holandský festival experimentální hudby a umění má pro letošek tučnou soupisku v kategorii legend i ikon součásné avantgardy.

Pořadatelská: Dominik Prok (Nová Cvernovka)

redakce 21.03.2024

"Podlaha bude ružovo-glittrová zaliatá epoxidom, jeden zo stejdžov bude práve na wc v štýle boiler room a zahrá napríklad DJ Záchod (Matwe), I Hate Berlin Manson DJs alebo..." Pár tipů.

Pořadatelská: Matěj Samec (MeetFactory)

redakce 10.03.2024

„Obzvlášť zvu na Dech - ten zvolte v případě, že máte chuť se s námi ponořit do naprosté tmy a naladit se na vnitřní drama jednoho člověka," říká dívadelní dramaturg…

10 + 1 = Nikolaj Svaneborg

redakce 07.03.2024

Jejich hudba je radostným spojením krásných melodií, jemného minimalismu, chytlavých groovů, jemných vibrací elektroniky a severské atmosféry, to vše podepřené čirou radostí ze společného hraní.

Vstupní prohlídka: Herbal Dentists

redakce 04.03.2024

Nahrávka "plná temnejch i zasněnejch míst, zajímavejch dialogů kytar, syntezátorů a specifického zpěvu"? Tip Moimira Papalescua, tip i náš.

Tak daleko, tak blízko: Eydís Evensen

redakce 29.02.2024

Krátký pohled s klavíristkou z Islandu před jejím pražským koncertem v Paláci Akropolis.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace