Články / Offtopic / / Komix

Westernová manga (Zelená krev I.)

Westernová manga (Zelená krev I.)

3DDI3 | Články / Offtopic / / Komix | 08.04.2020

Ženy, které sotva připluly do Ameriky a neměly peníze ani práci, byly často zneužity podnikavci, kteří jim vyplatili pětidolarovou zálohu a zavřeli je ve slumech, kde musely za nelidských podmínek až do úmoru pracovat ve fabrikách či nevěstincích. Otroctví, považované za hanbu jihu, mělo na severu pouze jinou podobu...

Gangy New Yorku, Kakizakiho verze. New York, 1865. Dva bratři, sirotci Luke a Brad se protloukají životem ve čtvrti Five Points (někde na budoucím Manhattanu), možná nehorším slumu na světě. Mladší Luke je prototyp správného a spolehlivého kluka, který dře, aby vydělal něco peněz a mohl s bratrem vypadnout, pořídit si na Západě kus vlastní půdy a žít si po svém. Brad obvykle nedělá nic a celé dny se poflakuje nebo ojíždí svou oblíbenou šlapku v blízkém nevěstinci. V noci však za peníze odklízí lidi pro gang Grave Diggers (Hrobaříci) a jde o nejobávanějšího zabijáka v New Yorku s přezdívkou Smrťák.

Zelená krev nejvíc připomíná starý rodokaps, který se válel u prastrejdy na okně v kuchyni. Nostalgie přetřená kvalitním japonským nátěrem. Massasumi Kakizaki si, jako každý správný cizinec, nastudoval dobové reálie a vykreslení prostředí je historicky poměrně přesné. Postavy jsou živé, i když trochu předvídatelné. Na druhou stranu to k žánru, kterému Zelená krev vzdává poctu, patří. Ten, kdo s oblibou sledoval kultovní seriál Deadwood z produkce HBO, se zde vyloženě najde. Stejné motivy, podobné postavy a pouze zasazení do budoucího velkoměsta, oproti zaprděné vesničce, halí veškeré dění za pohodlný závoj anonymity.

Zelená krev je výjimečná především díky neuvěřitelné vizuální stránce. Kakizaki jako kreslíř předbíhá Kakizakiho scenáristu mílovými kroky. Jeho specifická technika nabízí fantastické černobílé obrazy, obzvláště působivé jsou noční scény. Detailní stínování, čáry a linie znázorňující vířící písek nebo lom světla z pouličních lamp působí jako kazy na staré filmové pásce a přidávají atmosféře. Dennímu světlu vévodí čisté linie a důraz na detail.

První díl si bere za úkol představení postav a až závěr určuje směr, kterým se má příběh odvíjet. Každá kapitola je uvozována krátkou úvahou nad situací, která koncem devatenáctého století panovala a dává tušit, o čem celá série bude. Už teď je jisté, že cesta k vysněnému poli a mírumilovnému hospodaření povede přes hromady mrtvých těl.

Info

Masasumi Kakizaki - Green Blood 1 (Crew, 2020)
web nakladatele

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Červená karkulka na konci světa (Afterpunk)

3DDI3 29.04.2024

Afterpunk zatím působí jako představení interesantního světa, který si vyloženě říká o pokračování a možná i o mnohem více.

Status quo (Metabaron 2)

3DDI3 27.12.2023

Scenárista Jerry Frissen, adaptující povídky a náměty Alejandra Jodorowského, narozdíl od mistra chvátá příběhem tam, kde by Jodo zastavil a hrabal se v psychice postav.

Spravedlnost slepá jako netopýr (Batman / Soudce Dredd)

redakce 27.12.2023

Cynická atmosféra osmdesátých a devadesátých let sálá z každé stránky, spojení vesmírů vedle sebe postavilo šílenství budoucnosti s chladnou batmanovskou logikou.

Rorschachův test (Rorschach)

3DDI3 10.09.2023

Kreslíř Jorge Fornés ve spolupráci s Kingem nádherně vrství události předcházející atentátu, ruku v ruce s odhalováním spletitého příběhu.

Žebírka (Parchanti z jihu III & IV)

3DDI3 09.09.2023

Vyprávění je tentokrát roztříštěné do více pohledů různých obyvatel, než jsme byli dosud v Parchantech zvyklí.

Sociální sítě vás jednou zabijí! (Konec liDCtva)

3DDI3 03.09.2023

Konec liDCtva je jedním z nejlepších monstrózních příběhů zahrnujících bezmála všechny hrdiny stáje DC.

Země zaslíbená… někomu jinému (Šangri-La)

3DDI3 20.08.2023

Space opera jako kritika konzumního způsobu života nebo kruté vysvětlení, že jinak ve vesmíru přežít nelze?

Rozpoltit nebe, otřást zemí (Punisher: Četa)

3DDI3 06.08.2023

Garth Ennis vykresluje konflikt ve Vietnamské socialistické republice, známý taky jako „boj proti americké nadvládě“, a ukazuje dobré a špatné vojáky z obou stran barikády.

Vycucat morek (Cesta kostí)

3DDI3 01.07.2023

Sibiřské gulagy v oblasti Kolymy byly místem tvrdé práce na spojovací cestě mezi Jakutskem a Magadanem, kde si svůj trest odpykávali nejhorší nepřátelé státu.

Dům záhad (Místo činu)

3DDI3 14.05.2023

Scenárista Ed Brubaker ve svém raném komiksu ukazuje, že zázraky tu sice jsou, ale nikdo si jich nevšímá, a lidé proto umírají, nebo naopak přežívají, i když měli zemřít.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace