Články / Reporty

Co dneska ve městě? (Ider + Hôy La)

Co dneska ve městě? (Ider + Hôy La)

Jiří Mališ | Články / Reporty | 25.02.2018

Během hodinového zpoždění jsem si mohl akorát zívat do piva, takhle jsem si bujaré oslavy konce pracovního týdne nepředstavoval. Zahřívací soundtrack na plynu nepřidal, z ukolébavky v podání reprodukovaného Cheta Fakera mě probral až potlesk pro předkapelu. Projekt Hôy La pod taktovkou Ingri Høyland Kvamstadové si už ve Skandinávii pověst vydobyl a dostalo se jim tak vřelého přivítání. Basa hned v úvodní skladbě rozechvěla zdi Ideal Baru a opakující se triphopové smyčky příjemně hypnotizovaly, přirovnání k UNKLE bylo na místě. Diváci nejvíce ocenili singl Please, nejzajímavějším momentem byl ale vkusný cover norské popové naděje ARY, nazvaný The Sea. Dánské kvarteto se na pódiu dlouho nezdrželo, po šesti skladbách se ostýchavě rozloučili a přenechali stage sebejistým Londýňankám.

Ider jsou Megan Markwicková a Lily Somervillová a druhým rokem víří vody altpopu na podobné vlně jako Oh Wonder. Publikum si rozverná děvčata zamilovalo hned během úvodní a capella skladby a když naplno spustily nejznámějším singl Pulse, nečekaně mi vhrkly do očí slzy. Melancholický pop je ideálním lékem na únorové pseudodeprese a nekonečné salvy úsměvů, které dvojice posílala do davu, jakbysmet. Naplno se potom všichni chechtali během coveru Roses atlanstských rapperů Outkast a mezi kapelou a sálem to jiskřilo. „Co se dneska vůbec ve městě děje?” ptala se Markwicková a odpověď z publika na sebe nenechala dlouho čekat: „Nic než tohle!”

Melancholii nápadně podobnou osmdesátkovému retru Anny of the North střídala kočírovaná agrese lichotící The Naked and Famous a lidem se kombinace zamlouvala. Ider hrály na jejich notu, něžnou a láskyplnou Sorry následovala explozivní Nevermind, která má potenciál písničky do velkých televizních reklam. Na rozloučenou zazněla nejnovější Body Love, značná část publika si refrén potichu pozpěvovala a vydatný potlesk neutichal ani po odchodu z pódia. Ačkoliv repertoár nebyl zdaleka vyčerpán, vytoužený přídavek se nekonal. Kodaňské obecenstvo si na zbytek bude muset počkat, do dánské metropole se ale Ider bude vracet dobře. Téměr vyprodaný první koncert byl skvělý start.

Info

Ider (uk) + Hôy La (dk)
23. 2. 2018, Vega - Ideal Bar, Kodaň

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace